26 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۲/۲۴ ۱۵:۲۷:۳۰
کد مطلب:  1126329
مدیر کل قرآن، عترت و نماز آموزش و پرورش:
مسابقات قرآنی در فضای مجازی برگزار می شود

مدیرکل قرآن، عترت و نماز آموزش و پرورش با تشریح برنامه‌های قرآنی در ایام تعطیلات گفت: مسابقات قرآنی در فضای مجازی برگزار می‌شود.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان به نقل از مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرروش، محمدرضا مسیب زاده با اشاره به شرایط حاکم بر آموزش کشور و نحوه غنی‌سازی اوقات فراغت دانش آموزان درایام نوروز، اظهار کرد: فعالیت‌های حوزه پرورشی از چند شاخصه برخوردار است یکی از شاخصه‌های اصلی فعالیت‌های حوزه پرورشی این است که همه فعالیت‌ها کاملا داوطلبانه است هیچ فعالیتی در حوزه پرورشی اجباری نیست شاخصه دیگر آن میل و رغبت داوطلب را به همراه دارد یعنی دانش آموزان با میل و رغبت خود برای غنی سازی اوقات فراغت در فعالیت‌های پرورشی شرکت می‌کنند. یکی دیگر شاخصه فعالیت‌های پرورشی این است که زمان و مکان خاصی ندارد یعنی الزامی وجود ندارد که فعالیت‌ها در ساعات حضور دانش آموزان در مدرسه انجام شود.

وی افزود: اکنون علیرغم این که نگران حال همه دانش آموزان و فرهنگیان عزیز هستیم نگران فعالیت‌های پرورشی نیستیم چرا که دانش آموزان ما اکنون بهترین شرایط را دارند و اوقات فراغت خود را با آموزه‌های ارزشمند مسائل فرهنگی، دینی و ارزشی غنی سازی می‌کنند.

مسیب زاده تصریح کرد: دانش آموزان می‌توانند از این فرصت برای ورزش کردن که یک امر معروف در زمینه تربیت بدنی است تا حفظ و تلاوت قرآن کریم و قرائت ادعیه‌‌ها اقدام کنند. همچنین دانش آموزان در این ایام در کنار درس‌ها و آموزش‌هایی که از طریق تلویزیون و شبکه‌های مجازی دریافت می‌کنند. می‌توانند فعالیت‌های فوق برنامه که جنبه تفریحی دارد را نیز انجام دهند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین طرح‌های ما در این ایام برگزاری مسابقه بزرگ نصر با حضور خانواده‌ها است و به همین منظور کانالی را در شبکه‌های مجازی راه اندازی کرده‌ایم که آدرس آن nasre1399@ است و در همه پیام رسان‌ها قابل دریافت است همچنین سامانهserat.pt.medu.ir را راه اندازی کردیم که دانش آموزان می‌توانند تلاوت‌های تقلیدی ضبط کنند که الگوی تلاوت و نمونه چهار قاری برجسته دنیا مصطفی اسماعیل، منشاوی، شحات انور و عبدالباسط را انتخاب کرده‌ایم که دانش آموزان این تلاوت‌ها را تقلید می‌کنند و هرکدام 3 الی 4 دقیقه قرائت خود را ضبط و برای ما ارسال می‌کنند که از میان تلاوت‌ها برترین‌ها را انتخاب می‌کنیم و به آنها جوایزی اهداء خواهیم کرد که مختص دانش آموزان است.

مدیرکل قرآن عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: همچنین مسابقه اذان برگزار می‌کنیم که می‌توانند از همین طریق با ضبط صدای اذان خود آن را برای ما ارسال کنند همچنین طرح ملی حفظ جز سی قرآن کریم را که قبلا نیز اعلام کردیم که یکی از فعالیت‌های محوری است ویک فرصت بی نظیر است هر روزی که در خانه هستیم یک سوره از سور جز سی قرآن کریم را حفظ کنیم و در کنار خاطرات تلخی که به واسطه کرونا در کشورمان ساری و جاری است خاطرات خوب حفظ قرآن را برای خود حفظ کنیم و بگویم درآن ایام توانستیم جز سی قرآن را حفظ کنیم.

وی گفت: یکی دیگر از طرح‌های محوری ما طرح خوانش قصه‌های قرآنی و طرح مصباح‌الهدی که مربوط به زندگی نامه ائمه اطهار(علیهم السلام) است بهترین الگو است همه اولیاء می‌خواهند برای فرزندان خود داستان بخوانند به خصوص بچه‌های کوچک با داستان به خواب می‌روند و دوست دارند مطالعه کنند کتاب‌های امام شناسی بهترین منابع هستند که 17 عنوان کتاب امام شناسی به صورت فایل PDFدر این کانال بارگذاری شده وعموم می‌توانند از این کانال استفاده کرده و کتاب‌ها را دانلود و استفاده کنند.

مسیب زاده اظهار کرد: یکی از فعالیت‌های بسیار جذاب ما مجری‌گری فعالیت‌های قرآنی است که دانش آموزان می‌توانند در کنار اعضای خانواده یک محفل انس با قرآن راه اندازی کنند واز طریق تلفن همراه فیلمبرداری کنند و برای ما ارسال کنند همه این کار‌ها برای این است که اوقات فراغت خود را غنی‌سازی کنیم و یک جا ننشینیم و فضای داخل منزل را برای خود به فضایی با نشاط و پرشور و تحرک تبدیل کنیم و از رفت‌وآمد غیرضروری در بیرون از منزل پرهیز کنیم.

وی اذعان کرد: یکی دیگر از فعالیت‌هایی که می‌توانیم در خانه انجام دهیم مکبری است و همچنین با حفظ نکات بهداشتی در خانه نمازجماعت برگزار کنیم و هرکدام از اعضای خانه نقشی در برگزاری این نماز جماعت داشته باشند همچنین دعاخوانی از فعالیت‌هایی است که دانش آموزان و اولیاء در منزل می‌توانند به صورت جمعی و فردی انجام دهند.

مدیرکل قرآن عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش افزود: بحث دیگر موضوع صحیح خوانی قرائت نماز است که به همین منظور سایتی در این کانال معرفی شده که دانش آموزان می‌توانند با مراجعه به آن سایت قرائت نماز خود را ضبط کنند و بارگذاری کنند که به آنها نمره داده می‌شوند و کسانی که صحیح‌تر نماز خود را می‌خوانند گواهی صحت قرائت نماز به آنها تعلق می‌گیرد.

وی تصریح کرد: همه این‌ها نمونه‌ای از فعالیت‌هایی است که باید باور کنیم وقتی شرایط کشور ما این است که با یک بیماری ویروسی مسری خطرناک روبه‌رو هستیم و تنها راه مقابله با آن رعایت نکات بهداشت فردی وبهداشت جمعی است، بنابراین وقتی  توصیه همه پزشکان و صاحب نظران این است که در خانه بمانیم و از فضای بهداشتی داخل خانه بهره‌مند شویم بهترین کار این است که بیکار نمانیم و خودمان را به هرنحوی مشغول کنیم و بهترین اشتغال ارتباط با قرآن، ادعیه و داستان زندگی ائمه اطهار (علیهم السلام) است.

 

 

 

به اشتراک بگذارید :