14 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۵ ۰۹:۲۹:۴۶
کد مطلب:  9Ml9UiAc
طنین صدای معلم روشندل بابلی حرف ها دارد؛
می شود با چشم دل درس داد

سکه خاطرات معلمان روی دیگری نیز دارد. آنجا که معلمی نه با چشم سر بلکه با چشم دل به دانش آموزان خود نگاه کرده و دانش آموزان نیز هیچ تصوری از معلم ندارند. اینجاست که صداها و لمس کلمات همه چیز را تعیین می کنند...

وقتی واژه معلم به زبان می آید شاید نخستین چیزی که در خاطره هامان زنده می شود، نگاه های پر از مهر و محبت معلمانی است که در طول دوران تحصیل هر روز چشم در چشم یکدیگر داشتیم. شاید کمتر کسی باشد که تصوری از تمامی معلمان دوران تحصیل خود نداشته باشد. چون معلمان را همچون پدر و مادر هر روز دیده و با آنها زندگی کردیم. حتی بسیاری از ما گاه به کوچک ترین تغییرات ظاهری در پوشش معلمان نیز حساس بوده و آنها را در خاطر داریم.

اما سکه خاطرات معلمان روی دیگری نیز دارد. آنجا که معلمی نه با چشم سر بلکه با چشم دل به دانش آموزان خود نگاه کرده و دانش آموزان نیز هیچ تصوری از معلم ندارند. اینجاست که صداها و لمس کلمات همه چیز را تعیین می کنند. دانش آموزن استثنایی نابینا و کم بینا از آن دسته دانش آموزانی اند که هیچ تصوری از معلم خود ندارند. اما گاه معلم این دانش آموزان نیز هیچ تصوری از شاگردان خود ندارد. آنجا که معلمی روشندل وظیفه تدریس و تعلیم و تربیت این دانش آموزان را برعهده گرفته و با چشم دل به آنان می نگرد. یکی از این معلمان روشندل مازندرانی، سیروس صادق پور است که در مدرسه شهید رجایی بابل خدمت می کند.

این معلم روشندل که 21 سال سابقه تدریس دارد، به نقل از روزنامه همشهری درباره شرایط کاری خود گفت: کتاب های بریل هر ساله توسط سازمان آموزش و پرورش استثنایی چاپ می شود که ما از روی این کتاب ها تدریس می کنیم. اما گاه نیاز به دیدن هست که در این شرایط سعی می کنم از همکاران کمک بگیرم تا کار نخوابد. سعی می کنم بیشتر کارها را خودم انجام دهم اما همیاری و کمک همکاران به ویژه مدیر مدرسه ستودنی است.

صادق پور با بیان اینکه انجام وظیفه برایم بسیار مهم است، افزود: در هر صورت باید وظیفه ام را انجام دهم و نباید به دلیل نابینا بودن از کارم بزنم. افراد عادی به دلیل برخورداری از نعمت بینایی راه را مستقیم تر طی می کنند، اما شما وقتی توان بینایی نداری مجبوری راه طولانی تری را طی کنی تا به هدف برسی. در این شرایط فرد نابینا نیاز به زمان و انرژی بیشتری دارد تا تحصیل و تدریس کند. اگر بخواهم ادعا کنم هیچ گاه خسته نمی شوم غلو کرده ام. خسته می شوم، اما این وظیفه ای که بر دوش من قرار دارد و وجدان کاری موجب می شود همیشه تمام توانم را برای کارم به خدمت گیرم.

معلم بابلی با اشاره به جدیت خود در کار تصریح کرد: چنین کودکانی نباید تنبل بار بیایند. آنها باید با توجه به شرایط خود مهارت های فراوانی را بیاموزند تا در جامعه گلیم خود را از آب بیرون کشند. به همین خاطر کمتر سعی می کنم از فایل صوتی استفاده کنم تا تنبل نشوند. بچه ها باید از همین سنین ابتدایی روی کار سوار شده و همیشه چشم براه حمایت اطرافیان نباشند. هدف این است که وقتی بچه ای اردیبهشت ماه از مدرسه خارج می شود چیزی یاد گرفته باشد عمر و انرژی اش تلف نشود.

وی افزود: باید توانمندی این بچه ها ارتقا یابد تا در آینده دچار مشکل نشود. وابستگی بزرگ ترین مشکلی است که می تواند دامنگیر این بچه ها شود. باید تا جایی که می توانیم کاری کنیم ضریب وابستگی این کودکان کاهش یافته و روی پای خود بایستند. در این راه جدیت خانواده و مدرسه بسیار مهم است که بتوانند چه راهکارهایی برای این مهم انتخاب کنند.  

صاق پور  با اشاره به اهمیت ارتباط کلامی در چنین شرایطی ابراز داشت: ارتباط کلامی و حتی استفاده از یک عطر خاص بر روی بچه ها تأثیر دارد. بچه ها از روی طنین صدای معلم از او شناخت کسب کرده و به حرف هایش گوش می دهند. اگر صمیمیت وجود داشته باشد انتقال مطالب بهتر صورت می گیرد.

این معلم روشندل به نظام برنامه ریزی آموزش و پرورش نیز اشاره کرده و گفت: اینکه از بالا چه رفتاری صورت می گیرد در کار ما تأثیر دارد. برای مثال در سال 91 زمانی که پایه ششم اضافه شد کتاب ها با تأخیر به دست ما رسید. حتی کتاب ریاضی با 4 ماه تأخیر به دست ما رسید که موجب عقب افتادن شد. اما در حال حاضر شرایط از این نظر بسیار مثبت است.

وی با بیان اینکه بحث اشتغال معلولان بسیار مهم است، تصریح کرد: معلولان و نابینایان باید حمایت شوند. کار برای نابینایان که تاکنون به اپراتور تلفن محدود می شد اکنون به دلیل استفاده از سیستم گویا این نیز کم شده و این افراد جایی برای کار ندارند. وظیفه سازمان استثنایی نیست که برای نابینایان شغل پیدا کند اما می تواند با سازمان بهزیستی و فنی و حرفه ای در سطح کلان رایزنی کنند تا برای نابینایان مشاغل جدید تعریف شود.  

به اشتراک بگذارید :