23 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۲/۰۸ ۲۰:۴۸:۰۰
کد مطلب:  1106176
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع در گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونان و مدیران کل آموزش و پرورش استان‌ها:
تخصیص100 میلیارد تومان ویژه ضدعفونی مدارس/ نقل و انتقالات در سال آینده محدود و در موارد ضروری صورت می‌گیرد/ اطلاع‌رسانی دقیق در زمینه نحوه افزایش امتیازات فصل دهم قانون خدمات کشوری

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع با بیان این‌که نقل و انتقالات در سال آینده محدود و در موارد ضروری صورت می‌گیرد، افزود: در اجرای فصل دهم خدمات کشوری، مقتضی است اطلاع رسانی دقیق به فرهنگیان توسط ادارات انجام شود.

 به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، صبح امروز علی الهیار در گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونان و مدیران کل آموزش و پرورش استان‌ها که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، اظهار کرد: در سال جاری۹۳ درصد منابع استانی تخصیص یافته است و در مجموع  امسال گشایش‌های خوبی در حوزه مالی داشتیم.

وی با بیان اینکه سه مرحله‌ای شدن تخصیص بودجه مشکلاتی را ایجاد کرده است، افزود: در سال ۹۸ بیش از ۴۲ هزار میلیارد بودجه مصوب شده بود در حالی که بیش از ۴۸ هزار میلیارد نیازمندیم و امیدواریم تا پایان سال تخصیص۱۱۰ درصدی محقق شود.

الهیار تصریح کرد: اقدامات خوبی را با همکاری کمیسیون بودجه مجلس شورای اسلامی در حوزه بودجه آموزش و پرورش داشتیم و با پی‌گیری‌های انجام شده ۳ هزار و پانصد میلیارد تومان به سقف لایحه بودجه ما در سال ۹۹ اضافه خواهد شد.

وی ادامه داد: در راستای پیگیری سند تحول با هدف افزایش اثربخشی یک بسته اجرایی را تهیه کردیم تا از این طریق بتوانیم دسترسی به منابع مالی پایدار داشته باشیم .

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع اظهارکرد؛ مدیران کل باید مسایل را به جد پیگیری کنند و منابع مالی را در محل خودش هزینه کنند تا در بازرسی‌ها دچار مشکل نشوند.

وی افزود: سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان برای ثبت‌نام دانش آموزان متقاضی‌ آزمون سی هزار تومان دریافت می‌کند که باید براساس تفاهم‌نامه به مجری آزمون که دانشگاه شهید رجایی است بازگردانده شود.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع  از لغو ثبت‌نام اسکان سفرهای نوروزی ناشی از شیوع بیماری کرونا خبرداد و افزود: البته مراکز اقامتی وباشگاه‌های فرهنگیان از این مصوبه ستاد پیشگیری از کرونا مستثنی هستند همچنین برگزاری هرگونه مراسم در تالارها ممنوع است و رستوران‌های اموزش و پرورش نیز باید بیش از پیش نکات بهداشتی را رعایت کنند.

وی خاطرنشان کرد: در طرح مسکن فرهنگیان۳۲۰ هزار نفر ثبت نام کردند که برای ۷۵هزار متقاصی دارای شرایط برنامه‌ریزی‌ها شروع شده است در این راستا، ۲۳ هزار واحد مسکونی مهر را در برخی استان معرفی کردیم تا تحت شرایطی در قالب این طرح به فرهنگیان واگذار شود.

الهیار افزود: در۱۳ استان املاک مازاد را معرفی کردیم لذا تغییرکاربری نیازمند رایزنی است۱۰۰ میلیاردتومان اعتبار در قالب۲۰ هزار فقره وام اضطراری از طریق موسسه بانکداری اجتماعی رسالت بدون سود در اختیار فرهنگیان قرار می‌گیرد.همچنین عملکرد  صندوق وام ضروری بسیار خوب بوده است، وام‌های بانک ملی نیز با سود ۱۲ درصد در اختیار فرهنگیان قرار می‌گیرد  بانک ملی فعلا دو هزار میلیارد تومان را به این موضوع تخصیص داده‌اند با پیگیری‌های انجام شده قرار است این مبلغ به چهار هزار میلیارد تومان افزایش یابد.

وی اضافه کرد: وام مسکن از۵۰ به۶۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است و زوج‌های فرهنگی نیز۱۲۰ میلیون تومان دریافت می‌کنند.

عضو شورای معاونین وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: در حوزه امور اداری و تشکیلات، ساماندهی نیروی انسانی سال تحصیلی ۱۴۰۰- ۱۳۹۹ را در دستور کار داریم. اجرای قانون استخدام حق‌التدریس نیز در دستور کار است. در این طرح آموزشیار نهضت سواد آموزی، مربیان مهد کودک و حق‌التدریس تحت شرایطی تبدیل وضعیت می‌شوند در این راستا نمایندگان مجلس نیز استفساریه‌ای را به قانون استخدامی این نیروها اضافه کرد که مورد تایید شورای نگهبان قرار نگرفت.

وی با اشاره به شرایط اختصاصی برای استخدام حق التدریس‌ها اظهارکرد: تمهیدات لازم برای انجام آزمون استخدامی حق‌التدریسی‌ها صورت گرفته است لذا۱۰ اسفند ثبت نام و۲۲ فروردین آزمون برای حق التدریسی‌ها برگزار می‌شود لذا اگر افراد نتوانند در این آزمون موفق شوند به خدمت آن‌ها در آموزش و پرورش پایان می‌دهیم.

وی افزود: وضعیت نقل و انتقالات مطلوب نیست برای سال جاری باید براساس سامانه و براساس ضروریات انجام شود بنابراین در سال آینده نقل وانتقالات محدود و در موارد ضروری است نیاز آموزش و پرورش، اولویت ماست.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع ادامه داد: برای ساماندهی نیروی انسانی کارها شروع شده است .بیش از۶۶ هزار نفر در سال آینده بازنشسته می‌شوند ۷ هزار دانشجو معلم فارغ‌التحصیل می‌شوند ۱۲ هزار نفر از طریق ماده ۲۸ جدب می‌شوند این در حالی است که  ۵۰۰ هزار دانش آموز در سال آینده افزوده می‌شوند.

وی گفت؛ کار ساماندهی از اوایل آذرماه آغاز و تا شهریور سال آینده ادامه دارد.

الهیار افزود: در سال آینده حدود۱۲میلیون و۵۳۰ هزار دانش آموز در مدارس دولتی خواهیم داشت و۲۲ هزار نفر نیز در مدارس غیردولتی تحصیل خواهند کرد، همچنین ۵۲۴ هزار کلاس درس در سال آینده خواهیم داشت.

الهیار ادامه داد: بیش از ۱۷۹ هزار نیرو در مهر آینده کمبود خواهیم داشت که این کسری از طریق حق التدریس، تدریس معاونین و خرید خدمات آموزشی جبران خواهد شد.

وی ادامه داد:  علیرغم سختی‌ها، رتبه‌بندی را اجرایی کردیم و بر اساس افزایش امتیازات فصل دهم قانون خدمات کشوری که با هدف رفع تبعیص صورت گرفت این قانون را به همه فرهنگیان تسری دادیم.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع تصریح کرد: در اجرای فصل دهم خدمات کشوری، مقتضی است اطلاع رسانی دقیق  به فرهنگیان توسط ادارات انجام شود تا سوء برداشتی در این خصوص برای افراد به وجود نیاید.

وی افزود: در اجرای قانون مالی اخیر، افزایش۵۰ درصدی خالص، دیدگاه درستی نیست این ضریب افزایش درسال آینده نیز افزایش می‌یابد.

به اشتراک بگذارید :