13 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۳ ۰۹:۲۸:۵۹
کد مطلب:  G87NfqMw
تقی زاده در مراسم گرامی داشت هفته معلم:
کاهش آسیب های اجتماعی منوط به اولویت اول بودن معلم و مدرسه است

مدیركل آموزش و پرورش خوزستان در مراسم گرامی داشت هفته معلم گفت: اگر بخواهیم آسیب های اجتماعی را كاهش بدهیم باید معلم و مدرسه را اولویت اول خود قرار دهیم. اگر علاقمند به تغییر و تحول هستیم باید آموزش و پرورش اولویت اول و معلم نیز نفر اول جامعه باشد.

 به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش وپرورش استان خوزستان ‌ محمد تقی زاده  روز یکشنبه در مراسم گرامیداشت هفته معلم و تجلیل از معلمان منتخب و نماینده معلمان نواحی و مناطق آموزش و پرورش خوزستان در سالن طلاییه آموزش و پرورش ناحیه چهاراهواز گفت: هیچ گاه در تاریخ آموزش وپرورش خوزستان نهاد یا دستگاهی در هفته معلم برای تقدیر از معلمان وفرهنگیان پیش قدم نشده و همیشه آرزو داشتم به جای خود معلمان و یا آموزش و پرورش، دیگران از آنها تقدیر كنند.

وی افزود: در منابع دینی و اسلامی،برای‌ تربیت و معلم اهمیت بسیاری قائل شده اند و كشور ایران همواره در علم و دانش پیشتاز بوده و علما و عرفا هم نزد ایرانیان از ارزش بالایی برخودار بوده و هستند.

مدیركل آموزش و پرورش خوزستان کشفیات جدید باستانی نشان می دهدكه خط به سومر تعلق نداشته و بلكه متعلق به جیرفت در استان كرمان است واین نشان

می دهد كه ایران از پنج هزار سال قبل از میلاد خط را اختراع كرده و دارای یك تاریخ مكتوب هفت هزار ساله است. بهترین و زیباترین متون مذهبی قبل از اسلام نیز بر دیوارهای تمدن عیلامی در چغازنبیل نوشته شده است. به هر حال مواریث معنوی و علمی توسط معلمان باید حفظ و توسط دانش آموزان به نسل ها،مكان ها و ملل دیگر منتقل شوند.

مدیركل آموزش و پرورش خوزستان هشدار داد:‌ امروز اگر به معلم و دانش آموزان توجه نشود فردا باید هزینه های بسیار زیادی را در زندان ها، مراكز بازپروری و رفع اعتیاد داشته باشیم. اگر بخواهیم آسیب های اجتماعی را كاهش بدهیم باید معلم و مدرسه را اولویت اول خود قرار دهیم.

تقی زاده عنوان كرد:‌ اگر امروزه نارسایی ها و یا عقب ماندگی هایی را در آموزش و پرورش مشاهده می كنیم نباید زیاد سر خود را به درد آورده و یا دنبال علل بگردیم چون به نظر من خارج از چارچوب آموزش و پرورش و كتب درسی دانش آموزان مشكلی تاریخی همیشه آموزش و پرورش را همراهی كرده است كه در طول تاریخ معاصر، آموزش و پرورش هیچ وقت اولویت اول هیچ كدام از دولت های معاصر نبوده است. اگر علاقمند به تغییر و تحول هستیم باید آموزش و پرورش اولویت اول و معلم نیز نفر اول جامعه باشد.

مدیركل آموزش و پرورش خوزستان بیان كرد:‌ اگر این اولویت ها رعایت شد در سایر فصول مانند علم، دانش، تكنولوژی و صنعت هیچ مشكلی نخواهیم داشت.

تقی زاده با اشاره به اینكه معلمان خوزستانی با تمام توان خود در حال تلاش هستند، گفت: در شاخص های ملی ارتقای خوبی طی دو سال اخیر داشتیم كه از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشوری اعلام می شود و خوزستان با جهش فوق العاده در این شاخص های كشوری رتبه ۹ را كسب كرده است.

وی یادآور شد: كنكور و امتحانات نهایی مقطع سوم متوسطه دو شاخص ملی هستند كه ضمن توجه به آنها ولی برای استان اولویت نیستند چون بارانداز نهایی آموزش و پرورش در خانه كنكور نیست بلكه در زمین ورزش، كلاس پیش دبستانی و خانه بهداشت (اولویت های جهانی) است.

مدیركل آموزش و پرورش خوزستان ادامه داد:‌ البته به دو شاخص ملی فوق نیز توجه داشته و فعالیت هایی برای تقویت آنها انجام دادیم. به منظور افزایش اعتماد به نفس در دانش آموزان و غرور استانی در خوزستان در زمینه تقویت جایگاه كنكور استان تلاش هایی صورت گرفته و خوشبختانه رتبه استان از ۲۱ به ۲۷ ارتقا پیدا كرد.

تقی زاده یادآور شد: بزرگترین بحران آموزش و پرورش را نداشتن برنامه می دانستم و بهترین كاری كه برای رفع این بحران انجام دادم، برنامه ریزی و تعیین اهدافی مانند پیش دبستانی، بهداشت، ورزش، كنكور و سوادآموزی بود.

وی تأكید كرد: منابع مالی، انسانی، فضا و تجهیزات همه لازم است ولی اگر آنها را داشته و برنامه ریزی و هدفگذاری نداشته باشیم، هرگز موفق نخواهیم بود و نمی توانیم كاری را انجام بدهیم.

وی با اشاره به حمایت های استاندار خوزستان گفت:آموزش و پرورش در این استان به اولویت اول مبدّل شده و باعث پیشرفت های شگرفی شد. یكی از این پیشرفت ها تغییر رتبه علمی استان بود كه تنها چهار استان موفق به تغییر رتبه علمی خود در كشور شده بودند و خوزستان هم یكی از آنها بود.

مدیركل آموزش و پرورش خوزستان بیان كرد: هدفگذاری، برنامه ریزی و همچنین اطلاع رسانی و هماهنگی سه محوری هستند كه با توجه به آنها پیشرفت های خیلی خوبی را می توان كسب كرد.

مدیركل آموزش و پرورش خوزستان در ادامه گلایه كرد: چرا باید این دغدغه وجود نداشته باشد كه آموزش و پرورش اولویت اول و معلم فرد اول جامعه باشد،‌ چرا باید مطالبات آموزش پرورش خوزستان از سال ۷۱ توسط نهادها، سازمان ها،‌ شركت ها و كارخانه های مختلف پرداخت نشود؟

تقی زاده با اشاره به مطالبه قریب به ۲۰۰ میلیارد تومانی آموزش و پرورش استان گفت: چرا باید تنها معلمان خوزستانی حتی یك سانتی متر مركز رفاهی و تفریحی نداشته باشند، با وجود اینكه همه می دانند چنین مراكزی در افزایش انگیزه شغلی تأثیر بسیاری دارند.

مدیركل آموزش و پرورش خوزستان در پایان گفت: زمانی می توانیم جامعه موفق داشته باشیم كه همه نگاه ها به سمت معلم، مدرسه و دانش آموز معطوف باشد.

در ادامه این مراسم حرج چلداوی معاون پژوهش ،برنامه ریزی و نیروی انسانی این اداره کل نیز ضمن بیان گزارشی از برنامه های هفته معلم با استناد به سند تحول بنیادین گفت: در این سند راهبردی به فرهنگ سازی، تکریم و بزرگداشت مقام معلم توسط دانش آموزان، اولیا و ادارات مختلف اشاره شده است، امیدوارم روزی این تقدیر وتکریم توسط همگان محقق شود.

چلداوی بیان کرد: معتقدیم که همه معلم ها نمونه هستند و برای گرامیداشت مقام آنها تنها یک روز و هفته کافی نیست و باید به صورت مستمر و در مناسبت های مختلف این کار را انجام دهیم.

دبیر ستاد گرامی داشت هفته معلم آموزش و پرورش خوزستان تصریح کرد: معلمی شغل نیست بلکه عشق و علاقه است. این هفته و این روز نمادین است وگرنه هر روز متعلق به تجلیل از معلمان است ودر این مراسم به طور نمادین از معلمان منتخب و نماینده سایر معلمان استان تجلیل می شود.

به اشتراک بگذارید :