22 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۱۳ ۰۹:۲۱:۱۸
کد مطلب:  sJZMG1rx
مديركل آموزش و پرورش فارس تاکید كرد:
آموزش و پرورش اساسي‌ترين ركن از اركان جامعه است

مديركل آموزش و پرورش فارس گفت : آموزش و پرورش اساسي‌ترين ركن از اركان جامعه محسوب مي‌شود و با بذل توجه به آن مي‌توان مشكلات و ناهنجاري‌هاي جامعه را به شكل ريشه‌اي حل كرد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس ، حميدرضا آذري، در نشست خبري به مناسبت هفته بزرگداشت مقام معلم گفت: آموزش و پرورش اساسي‌ترين ركن از اركان جامعه محسوب مي‌شود و با بذل توجه به آن مي‌توان مشكلات و ناهنجاري‌هاي جامعه را به شكل ريشه‌اي حل كرد.

آذری با تصریح اینکه جایگاه معلمان استان فارس در کشور انصافاً جایگاه خوبی است، گفت: در جشنواره‌های مختلف ویژه فرهنگیان و  دانش آموزان که در کشور برگزار می‌شوند ، همواره فارس جزو استان‌های برتر است.

مديركل آموزش و پرورش استان فارس همچنين گفت: برخلاف سال‌های گذشته، شیوه انتخاب معلمان نمونه در سال 95 به ادارات کل آموزش و پرورش استانها واگذار شده است.

وی افزود: در این راستا پرونده 220 معلم نمونه به دبیرخانه اداره کل ارسال و پس از بررسی و تطبیق آنها براساس شاخص هایی چون؛ مهارت های شغلی و کسب مقام های علمی، 50 معلم انتخاب شدند که 13 اردیبهشت در آیینی با حضور مقامات استان از آنها تقدیر خواهد شد.

آذري در بخشي از اين نشست خبري با تاکید بر اینکه امسال هم آموزش و پرورش استخدامی نخواهد داشت، گفت: تنها استخدام آموزش و پرورش، اشتغال به کار اولین گروه فارغ‌التحصیل دانشگاه فرهنگیان استان در رشته‌های مختلف خواهد بود.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس در خصوص اجرايي شدن شعار سال نيز گفت: آموزش و پرورش در این  بخش با آگاهی بخشی و فرهنگ سازی در بین فرهنگیان، دانش آموزان  و خانواده های آنها می تواند در تحقق اقتصاد مقاومتی  تاثیر گذار باشد.

وی به نقش مهم وزارت آموزش و پرورش در جامعه اشاره کرد و گفت: وزارتخانه‌اي كه 13 و نيم ميليون دانش‌آموز و يك ميليون معلم را به طور مستقيم زير پوشش دارد و با چندين ميليون والدين نيز در تعامل است، مسلماً در مسائل جامعه نیز بسیار تأثیرگذار است.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس عنوان کرد: هرچه نظام آموزشي كشور سرمايه‌هاي انساني بيشتري توليد كند ثروت فيزيكي و طبيعي كمتري نياز خواهد بود ،در حالي كه ما امروز در ايران نياز به اين دو داريم و اگر بخواهيم درست كار كنيم بايد نظام آموزشي ما بر اساس نیروهای انسانی باشد كه بتوانند علم را توليد كنند و اين بزرگترين کارکرد يك نظام آموزشي است.

آذری ‌ گفت: يكي از دغدغه‌هاي مهم ما، جلوگيري از بازماندن دانش‌آموزان از تحصيل است. هر دانش‌آموزي كه از تحصيل باز ماند، قطعا بايد منتظر آسيب‌هايي در آينده بود.

وي همچنين در خصوص تحصيل دانش‌آموزان اتباع بيگانه نيز گفت: اعتقاد دارم كه هيچ دختر و پسري در ايران نبايد از تحصيل باز بماند. براي من تحصيل يك پسر يا دختر افغاني كه در ايران زندگي مي‌كند، بسيار مهم است زيرا اگر امكان تحصيل براي او فراهم باشد مطمئن باشيد از بسياري مشكلات جلوگيري كرده‌ايم.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس ادامه داد: از طرفي ما مسلمان هستيم و نگاهمان به مسائل انساني، نگاهي كاملا بشردوستانه است. لذا تا حد امكان زمينه و امكان تحصيل كودكان اتباع بيگانه را فراهم كرده‌ايم.

آذري  با بيان اينكه ثبت نام در مدارس دولتی طبق قانون رایگان است گفت: علي‌رغم اينكه شخصا اعتقاد راسخي بر رايگان بودن آموزش و پرورش و بهداشت و درمان دارم، اما امروز شرايط اقتصادي دشواري پيش‌روي ما قرار دارد و ما نمي‌توانيم واقعيت‌ها را ناديده گرفته و بدون در نظر گرفتن آن پيش‌ برويم.

وي  با بیان اینکه مشكلات آموزش و پرورش تنها با كمك مردم و در قالب مشاركت‌هاي مردمي قابل تحمل است، گفت: به هيچ عنوان اعتقادي به دريافت شهريه اجباري در مدارس دولتي نداشته و نداريم، آنچه هنگام ثبت‌نام دريافت مي‌شود، مشاركت‌هاي مردمي بوده و اجباري نبوده و نيست.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس ادامه داد: امسال برای همه مدارس بازرس نامحسوس تعيين شده است تا در صورت بروز تخلف مراتب را گزارش کنند و همانگونه كه در عمل نیز اثبات كرده‌ام، اگر تخلفي در زمينه دريافت شهريه اجباري از مسئولان و مديران مدارس گزارش و اثبات شود،با متخلف یا متخلفین برخورد خواهم كرد.

آذری ادامه داد: اگر مردم اعتماد کنند که کمک های آنان خرج هزینه‌های آموزش و رفاه بهتر برای دانش‌آموزان خواهد شد، قطعا این مهم را دغدغه خود قرار خواهند داد.

به اشتراک بگذارید :