10 شعبان 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۲۸ ۱۳:۳۵:۴۴
کد مطلب:  1093221
رتبه برتر کنکور تجربی از شهرستان اهر استان آذربایجان شرقی:
هوش و استعداد به تنهایی تضمین کننده موفقیت نیست / برای رسیدن به هدف باید جنگید

رتبه برتر کنکور از شهرستان اهر استان آذربایجان شرقی هوش واستعداد را به تنهایی تضمین کننده موفقیت نمی داند و معتقد است برای رسیدن به هدف باید تمام تلاش خود را کرد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی به نقل از اهر، صابر یوسفی رتبه 236 رشته تجربی و دانشجوی ترم اول پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز مصاحبه تفصیلی با واحد خبر روابط عمومی شهرستان می گوید:

از چه زمانی و چگونه به این باور رسیدی که باید این مسیر را در پیش بگیری و تو می توانی موفّق بشوی؟

من در ابتدا به رشته پزشکی فکر نمی کردم ولی بعد از اینکه تو یک آزمون در تابستان ترازم خوب شد من هم هدفم به کلی تغییر کرد و از آن روز برای رسیدن به این هدف تلاش کردم.

از دوران کودکی تا به اکنون، چه کسانی در خانواده و مدرسه و در دوستان و آشنایان تاثیری جدّی بر روی تو گذاشتند و ایشان را در موفقیّت خود سهیم می دانی؟ ایشان چگونه به تو انگیزه دادند و کمکت کردند؟

من در مقطع  دوازدهم با ابوالفضل بابایی رتبه ۲۳ کنکور خیلی صمیمی بودم و صحبت های اون انگیزه کافی برای ادامه مسیر رو به من میداد و من هر موقع که احتیاج داشتم با یکی حرف بزنم به اون زنگ میزدم.

پدر و مادر به غیر از نقش حمایتی و روحیه بخش خود در چه موارد ویژه ی دیگری به تو کمک کرده اند تا به این جا برسی و موفق شوی؟ لطفا مثال هایی از این موارد را ذکر کن .

خب خانواده همیشه در موفقیت افراد نقش بسیار مهمی دارند من در سال ۱۲ کلا تلوزیون رو از خانه خودمان حذف کردم و حتی چون من بیشتر اوقات تو خانه عمویم درس میخواندم تلوزیون اونا رو هم جمع کردم

بهترین خاطره ی تو از کل سال کنکورت چیست؟ و چرا برایت اهمیت دارد؟

بعد از عید توی دو آزمون تراز من حدود ۵۰۰نمره افت کرد و من طی دو هفته از رتبه دو شهر به رتبه یازده شهر رسیدم چون این آزمون ها جامع بودند و تنها حدود دو هفته به زمان کنکور باقی مانده بود به شدت روحیه من رو تضعیف کرد ولی وقتی مسئول نمایندگی آزمون ها گفتن که اسم تو رو هم تو لیست قبولیهای احتمالی پزشکی کنکور به تهران فرستادیم این حرف دو هفته بعدی رو منو از لحاظ روحیه واقعا دوپینگ کرد و برای من خاطره خوبی محسوب می شود.

دستاوردهای درسی و تحصیلی (شامل رتبه ها و مقام ها و...) تو در دوران تحصیل کدامند؟ کدام یک برایت با ارزش تر و مهم تر است؟ چرا؟

من در طول دوران تحصیلی ام همیشه جزو نفرات ممتاز بودم ولی زیاد خودمو تو کارهای غیر درسی درگیر نمیکردم.

بعضی اوقات در عین حالی که شما دارید حداکثر تلاشتون رو می کنید اتفاقاتی رخ می دهد که روحیه شما را خراب میکند مثلا من در دوران درس به خاطر اینکه خانواده نسبتا پر جمعیتی هستیم و اینکه من تسلط کافی بر محیط خانه رو نداشتم محیط خانه برای درس خواندن زیاد مناسب نبود و من برای جبران خانه عمویم میرفتم و اونجا درس می خواندم گاهی پیش می آمد که چندین بار محل درس خواندن من در روز عوض می شد من روز های پایانی درس خواندنم رو تو خانه برادرم بودم

در سال های پایه از چه ترازی شروع کردید؟ اگر در این سالها پیشرفت کرده اید، دلایل این پیشرفت چه مواردی بوده است؟

من از تراز ۵۸۰۰ شروع کردم تو دومین آزمونم در تابستان به ۶۳۰۰ رسیدم و بعد از اون تلاش من برای رشته پزشکی به طور جدی شروع شد بیشتر موفقیت هایم رو مدیون تلاشهای خودم هستم مثلا مواقعی که افت تراز داشتم به خودم روحیه می دادم و یا اینکه همیشه تا وقتی که نقاط ضعفم رو حل نکرده باشم از روی آن به راحتی نمی گذشتم. آقای شکوهی و آقای محمودی هم خیلی به من کمک کردند.

به نظر شما برای رسیدن به موفقیت، سهم هوش و استعداد و مهارت ها یا اکتسابی چقدر است؟

برای موفقیت در کنکور علاوه بر داشتن استعداد و هوش داشتن تلاش و اراده نیز لازم وحتی خیلی ضروری تر از هوش و استعداد است برای این فاکتور ها هیچکدام به تنهایی موفقیت آدم را تضمین نمی کند و باید با هم باشد.

یک جمله در مورد خودت بگو؟

من همیشه برای هدفم در هر شرایطی می جنگم.

کمی در مورد دانشگاه و رشته انتخابی ات صحبت کن.

من از کودکی به پزشکی علاقه داشتم و چون یکی از شغل های آینده دار محسوب می شود این رشته رو انتخاب کردم و دانشگاه تبریز هم یکی از قطب های پزشکی در ایران هست و چون به محل زندگی من نزدیک است تبریز رو انتخاب کردم.

درباره سایر علاقه مندی هایت صحبت کن.در اوقات فراغت چکار میکنی؟

موسیقی، فوتبال، فیلم، گردش با دوستان هم از علایق دیگر من هستند.

چه توصیه ای به بچه های کنکوری داری؟ مخصوصا بچه های همشهری؟

توصیه می کنم برای رسیدن به هدفشون حداکثر تلاش شان رو انجام بدن و برای هدفشون بجنگن.

جزییات روش های مطالعه دروس اختصاصی و عمومی را می توانید تشریح کنید؟

در همه درس ها برای رسیدن به درصد بالا باید دانش آموزان تست های زیادی کار کنن. من ادبیات، عربی و زبان رو به قسمت های مختلف تقسیم کرده بودم و می خواندم مثلا ادبیات رو به بخش های قرابت، دستور و آرایه تقسیم کرده بودم و هر روز براشون جداگانه تست میزدم. (البته در روزهای تعطیل بعد عید هر روز بود) لغت و املا هم بیشتر جنبه حفظی دارن و در نزدیکی آزمون ها مرور می کردم. در اختصاصی ها هم بیشتر تست کار می کردم و مثلا زیست بعد از خواندن مفهومی مطالب آن بعد یک روز تست هایش را کار می کردم.

sapp.ir/apash1397                                      کانال آموزش و پرورش در سروش

http://instagram.com/ap.azar_shargi                 کانال آموزش و پرورش در اینستاگرام

https://www.aparat.com/andishe.ash               کانال آموزش و پرورش استان در آپارات

30008624                                                   سامانه پیامکی آموزش و پرورش استان

به اشتراک بگذارید :