24 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۲۶ ۰۸:۳۳:۳۱
کد مطلب:  1089201
معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران :
نهادینه کردن فرهنگ بهینه مصرف آب با آموزش به دانش آموزان/ با مدیریت کلان هدرروی منابع آبی را کنترل کنیم

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران گفت: نهادینه کردن فرهنگ بهینه مصرف آب با آموزش به دانش آموزان امکان پذیر است و با آموزش معلمان باید فرهنگ سازی بهینه مصرف آب را به دانش آموزان منتقل کنیم.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، میر رضا شفیع پورمعاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران با  اشاره به اینکه خشکسالی پدیده ای است که ایرانیان  به خصوص در مناطق مرکزی  کشور در دو هزار و 500 سال پیش با آن درگیر بوده اند گفت: در گذشته از طریق  اتصال  حلقه های چاه ، قنات را  ابداع کرده  و آب را از عمق زمین به سطح آورده  که نشان از هوش و ذکاوت و همچنین دانش آبی آن ها داشته است.

وی  با اشاره به اینکه  کسانی که در ایران باستان می زیسته اند مردمانی همواره تمدن ساز بوده اند، تاکید کرد: در عصر جدید  به سرعت نتوانستیم با تحولات جدید جلو برویم و با دستکاری طبیعت نیز آلودگی آب، خاک و هوا را به ارمغان آوردیم  که  خسارت های زیادی را به وجود آورد.

شفیع پور ادامه داد:  کلان شهر تهران که در دهه 30 و 40  شکل گرفت  پیش بینی نمی شد که بیش از 12 میلیون نفر جمعیت در پایتخت ساکن شود؛ و به دلیل نداشتن آمایش سرزمین و توسعه متوازن مشکلاتی گریبان گیر این مردمان شد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه در تهران همواره شاهد  تهدید های زیست محیطی می باشیم، اظهار داشت: اگر چه کوه های البرز منابع برفی و آب را در خود جای داده است و وجود سدهای  پنجگانه تهران می تواند نیازهای آبی شهر تهران را تامین نماید، اما روند افزایش بی رویه جمعیت پایتخت  و تغییر کاربری های کشاورزی  و فعالیت های فاقد کارشناسی ضررهای جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش شهرستانهای استان تهران وضعیت دشت های شهریار، تهران- کرج و ورامین را بحرانی دانست و ادامه داد: آب به دلیل ارزان قیمت بودن  بی ارزش نشان داده شده است و آمارها حاکی از این است که  کشور ما دو برابر اروپایی ها هدروری آب داشته  که بایستی با آموزش معلمان و بالطبع دانش آموزان از طریق کتاب انسان و محیط زیست فرهنگ بهینه مصرف آب را  نهادینه کنیم.

وی در پایان با اشاره به  اینکه با مدیریت کلان  باید هدرروی منابع آبی را کنترل  کنیم خاطرنشان  کرد: باید با استفاده از تکنولوژی های جدید ، ارتقاء سطح  نرم افزارهای نوین و استفاده از تجربه  متخصصین در حوزه آموزش به نتایج مطلوبی دست یابیم.

 

 

 

به اشتراک بگذارید :