23 ذیحجه 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۲۱ ۰۹:۰۵:۰۰
کد مطلب:  1083300
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در دیدار وزیرآموزش‌وپرورش با کارکنان این سازمان خبرداد؛
اختصاص٨٠ درصد فعالیت‌های سوادآموزی به زنان

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در دیدار وزیرآموزش‌وپرورش با کارکنان این سازمان اظهارکرد: از تعداد ۶۷ هزار ۷۰۶ نفر سواد آموزان سال جاری، ۱۶ درصد مرد و ۸۴ درصد زن هستند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، شاپور محمد زاده صبح امروز در دیدار وزیرآموزش‌وپرورش با کارکنان سازمان نهضت سوادآموزی که در سالن کنفرانس این سازمان برگزار شد، اظهار کرد: هرساله طبق روال گذشته برنامه‌های اولویت‌دار، ذیل سیاست‌های وزیرآموزش‌وپرورش تهیه و به استان‌ها ابلاغ شده و توافقی هم با سازمان برنامه بودجه برای تحت پوشش قراردادن افراد بیسواد داریم.

وی افزود: در سال ۹۸، ۴۸۵ هزار و ۹۰۰ نفر را باید تحت پوشش ببریم که ۳۰ هزار نفر از این تعداد در قالب برنامه‌های شتاب‌بخشی به مناطق محروم بوده است.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی خاطرنشان کرد: از مجموعه سیاست‌های ابلاغی، ۲۵۰ هزار و ۹۰۰ نفر در دوره سوادآموزی، ۱۰۰ هزار نفر در دوره انتقال، ۱۳۵هزار نفر در دوره تثبیت سواد و دوره تحکیم و ۱۲ درصد به طرح شتاب‌بخشی به مناطق محروم اختصاص داده‌ایم.

محمدزاده با اشاره به گروه‌های مختلف تحت پوشش سوادآموزی، گفت: آموزش اولیای بیسواد، سوادآموزی کودکان، زندانیان، عشایر، اتباع خارجی، طرح نیروهای مسلح و کارکنان بیسواد کمیته امداد و بهزیستی در اولویت فعالیت‌های سوادآموزی است.

وی تصریح کرد: طرح خواندن با خانواده، حلقه‌های کتاب‌خوانی و انشا، آموزش نماز کلید بهشت، آموزش مقدمات رایانه و زبان انگلیسی را در برنامه‌های سازمان داریم.

محمدزاده تأکید کرد: از ارقام پیش‌بینی‌شده تا ۱۹ بهمن امسال از تعداد مورد نظر ۳۷۶ هزار و ۳۸۶ نفر تحت پوشش قرار گرفتند که ۱۷۹ هزار و ۶۹۹ سوادآموزی، ۹۷ هزار انتقال و ۹۹ هزار و ۸۹۳ تحکیم بودند که از این تعداد ۳۴۳ هزار و۹۰۰ نفر اتباع ایرانی و ۳۲ هزار و ۷۵۲ نفر اتباع خارجی را پوشش داده‌ایم.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: از مجموعه سوادآموزان سال جاری تعداد ۶۷ هزار ۷۰۶ نفر معادل ۱۶ درصد مرد و ۳۱۵ هزار و ۹۸۳ نفر معادل ۸۴ درصد زن هستند که تعداد ۲۱۶ هزار و ۹۳۸ در مناطق شهری و ۱۵۹ هزار و ۷۵۱ نفر در مناطق روستایی هستند.

وی افزود: بالغ‌بر ۸۰ درصد فعالیت سازمان نهضت سوادآموزی به بانوان اختصاص دارد.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به مراکز یادگیری محلی اظهار کرد: ایجاد مراکز یادگیری محلی با شیوه جدیدی احیاشده است که تاکنون ۴۷۷ مرکز در سراسر کشور داریم و تلاش می‌کنیم تا پایان سال ۹۹ حداقل به ۶۰۰ مرکز در سطح کشور برسد.

محمد زاده بابیان اینکه ۳۵تفاهم‌نامه مشترک با دستگاه دولتی و غیردولتی داریم، گفت: در سال جاری ۵۴ عنوان کتاب آموزشی به مرحله بازنگری و چاپ رسیده است و همچنین دو عنوان پژوهش ملی و ۶۷پژوهش استانی در حال پیگیری است.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی خاطرنشان کرد: سازمان نهضت سوادآموزی در جشنواره شهید رجایی رتبه برتر و در سال ۹۸ با توجه به سیاست‌ها در زمینه افزایش بهره‌وری و خدمات‌رسانی برمبنای فناوری اطلاعات رتبه ۹ بین دستگاه‌های دولتی را کسب کرده است.

وی افزود: باید در سال جاری درصد باسوادی گروه سنی ١٠ تا ۴٩ سال به 96 درصد برسد.

محمدزاده گفت: سالانه ۲۰۰ هزار بی‌سواد صرف، مورد آموزش قرار می‌گیرند و باید آمار بی‌سواد مطلق در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال کمتر از یک‌ میلیون نفر باشد.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به چالش‌های موجود، اظهار کرد: ضوابط ادغام در بدنه آموزش‌وپرورش به‌خوبی اجرا نشده است و کار را در حوزه سوادآموزی دچار مشکل کرده و سوادآموزی باید موضوع همه بخش‌های وزارت‌آموزش‌وپرورش باشد.

وی ادامه داد: یکی دیگر از چالش‌های موجود متناسب نبودن بودجه با اعتبارات تخصیص‌یافته به برنامه‌های مصوب است.

محمد زاده خاطرنشان کرد: در سال جاری تهیه و تدوین برنامه سه سطحی را برای استان‌ها داشتیم که در آن استان‌ها به سه سطح؛ بالاتر از میانگین کشور، در سطح میانگین و پایین‌تر از میانگین باسوادی کشور تقسیم‌شده‌اند و در تلاش هستیم با این طرح شتاب بیشتری به برنامه‌ها داده شود.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در پایان گفت: به‌روزآوری پایگاه اطلاعاتی، ثبت‌نام و نظارت بر دوره‌های آموزشی از طریق موبایل، روش‌های نوین آموزشی، پیگیری و تصویب نظام آموزشی بزرگ‌سالان، پیگیری تصویب لایحه اجرایی شدن آموزش عمومی برای افراد زیر ٣٠سال و... ازجمله برنامه‌هایی است که در سازمان پیگیر اجرایی شدن آن‌ها هستیم.

به اشتراک بگذارید :