1 جمادی‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۱۷ ۱۸:۳۰:۰۰
کد مطلب:  1078426
وزیرآموزش‌وپرورش در اجلاس عمومی شورای عالی استان‌ها؛
همکاری بین شورای عالی استان‌ها و شوراهای آموزش‌وپرورش نقطه اتکای حل بسیاری از مشکلات خواهد بود

وزیرآموزش‌وپرورش در اجلاس عمومی شورای عالی استان‌ها با اشاره اختیارات شورای شهر و پیوندش با شهرداری‌ها گفت: همکاری بین شورای عالی استان‌ها و شوراهای آموزش‌وپرورش نقطه اتکای حل بسیاری از مشکلات خواهد بود.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط‌عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، صبح امروز محسن حاجی میرزایی در اجلاس عمومی شورای عالی استان‌ها که در ساختمان قدیم مجلس شورای اسلامی برگزار شد، با تبریک ایام پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار کرد: انقلاب ما یک پدیده نادر و تاثیرگذار است و با تلاش همه مردم این نهال پاگرفت و شکوفا شد.

وی یکی از دغدغه‌های مشترک همه جوامع بشری را پیشرفت دانست وافزود: مأموریت مشترک آموزش‌وپرورش وشوراهای سراسر کشور تلاش برای پیشرفت و توسعه کشور است.

حاجی میرزایی تصریح کرد: دانشمندان دنیا تلاش دارند با بررسی راهکارهای مختلف از پیشرفت کشورها رمزگشایی کنند لذا  برخی کشورها با سرعت بیشتر و برخی با سرعت کم‌تر در حال پیشرفت هستند.

وی واکاوی رمز و راز  پیشرفت برخی کشورها را ضروری دانست و اضافه کرد: خداوند در قرآن کریم رمز پیشرفت جوامع را تغییر افراد جامعه می‌داند و در جایی دیگری ناسپاسی را عامل ازبین رفتن نعمت‌ها دانسته است لذا خداوند برترین انسان‌ها را برای ایجاد تحول و تغییر در جوامع مبعوث کرده است.

وزیرآموزش‌وپرورش خاطرنشان کرد: براساس تحقیقات یکی از محققین، مناسبت‌هایی‌ که در جامعه وجود دارد تعقیب‌‌کننده تغییرات در جامعه هستند. امروز این باور وجود دارد که هیچ تحولی اتفاق نمی‌افتاد مگر اینکه تحول در یادگیری صورت گیرد.

وی شرایط جامعه امروز را ناشی از آموزش‌های دیروز و شرایط جامعه آینده را ناشی از آموزش‌های امروز مدرسه دانست و اظهار کرد: انسان‌ها آنگونه عمل می‌کنند که آموخته‌اند بنابراین باید آموزش‌ها را به‌نحو مطلوب تغییرداد تا تحول را در جامعه شاهد باشیم.

عضو کابینه تدبیروامید یادگیری را نقطه انباشت اطلاعات ندانست و اذعان کرد: یادگیری وجوهی دارد بخشی برای آموختن، بخشی برای عمل‌‌کردن و بخشی برای زیستن است. بنابراین  انسان با یادگیری می‌تواند عنصرفعالی در جامعه باشد.

وی ادامه داد: یادگیری انسان را از استیصال نجات می‌دهد و انسان را از انزوا خارج می‌کند این نکته‌ای است که باید به آن توجه شود لذا یادگیری انسان را به موجودی تبدیل می‌کند که می‌تواند روی پای خود بایستد و در جامعه نقش‌آفرینی کند.

حاجی میرزایی تصریح کرد: ممکن است با منابع مالی بتوانیم چهره شهرها را تغییر دهید اما برای شکوفایی ظرفیت‌ها و مقاومت جامعه در برابر هجمه باید انسان‌ها را تغییر داد و بر یادگیری تمرکز کرد.

وی گفت: تقسیم‌‌کار که یک امر ضروری برای اداره جامعه است در جوامع یک مشکل را به همراه دارد و آن تفکیک نقش‌ها و عدم ترکیب درست فعالیت‌هاست. تفاهم و تعامل می‌تواند بین عملکردهای مختلف یک جامعه، انسجام برقرارکند و جامعه را به اهدافش نزدیک کند و اگر نتوانیم باهم یک ترکیب خوب را انجام دهیم پیشرفتی در جامعه ایجاد نخواهد شد.

وزیرآموزش‌وپرورش افزود: بعد از انقلاب دستاوردهای ارزشمندی داشته‌ایم اما آیا این دستاوردها توانسته است فقر را در جامعه از بین ببرد و ایجاد عدالت کند اگر چنین نیست پس ترکیب خوبی صورت نگرفته است.

وی گفت: ما معتقدیم به کمک نیاز نداریم، بلکه به ترکیب صحیح نیازمندیم بنابراین ممکن است دانش آموزان نخبه‌ای را تربیت کنیم اما نمی‌توانیم فقر را از بین ببریم و آسایش را به‌وجود آوریم و عدالت را برقرار کنیم . علیرغم خدمات خوب پس از انقلاب همچنان فقر در جامعه وجود دارد و این ناشی از ترکیب نامطلوب خدمات است.

عضو کابینه تدبیروامید خاطرنشان کرد: هدف مشترک همه ما ایجاد آرامش و رفاه برای مردم است باید ببینیم چگونه ترکیب شویم تا به اهداف‌مان برسیم. قرار نیست آموزش‌وپرورش نگران همه کاستی‌ها باشد بلکه شوراها نیز به واسطه نقشی که در مدیریت شهری دارند می‌توانند در پرورش نیروی انسانی موثر باشند.

وی افزود: شوراهای آموزش‌وپرورش در سراسر کشور اختیارات قانونی خوبی دارند و نمایندگان شهرها و روستاها با حضور در این شوراها می‌توانند نقش کلیدی و موثری ایفا کنند بنابراین همکاری شوراهای شهر وآموزش‌و‌پرورش می‌تواند نقطه اتکای حل بسیاری از مشکلات باشد و نقش راهبردی را ایفا کند.

حاجی میرزایی اظهار کرد:  بخش مهمی از اعضای شوراهای شهر و روستا را فرهنگیان تشکیل می‌دهند لذا باید برای ایجاد شرایط بهتر در جامعه از این ظرفیت بهره‌مند شد.

وی شورای عالی استان‌ها را یکی از مهم‌ترین نهادهای قانونی جامعه دانست و افزود: این شورا با اختیارات و مسئولیت‌های خوبی که دارد می‌تواند مدیریت شهری را به مدیریت ملی پیوند دهد.

وی به انعقاد تفاهم‌نامه بین آموزش‌وپرورش با شورای عالی استان‌ها اشاره و عنوان کرد: البته این تفاهم‌نامه قبلاً نیز بین دو نهاد وجود داشته اما امروز مورد بازنگری قرارگرفته است. لذا مواردی که توسط برخی از اعضا مطرح شد جز دغدغه‌های ماست، در برخی توفیقاتی کسب کردیم و برای سایر موارد نیز تلاش می‌کنیم.

گفتنی است؛در پایان، تفاهم‌نامه همکاری بین آموزش‌وپرورش و شورای عالی استان‌ها به امضای حاجی میرزایی وزیرآموزش‌وپرورش و  مرتضی الویری رئیس شورای عالی استان‌ها رسید

به اشتراک بگذارید :