22 ذیقعده 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۱۴ ۱۳:۴۸:۵۷
کد مطلب:  1070770
نشست شورای پشتیبانی سواد آموزی استان کردستان برگزار شد

با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کردستان، نشست شورای پشتیبانی سواد آموزی استان کردستان برگزار شد .

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش کردستان این نشست صبح امروز با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار، امام جمعه سنندج، مدیر کل آموزش و پرورش و معاون سواد آموزی استان و دیگر اعضای شورای پشتیبانی سواد آموزی در سالن شهدای گمنام استانداری برگزار شد .

رشید قربانی مدیرکل آموزش و پرورش کردستان در این نشست با تبریک ایام الله دهه مبارک فجر، گفت: در سال‌های اخیر در زمینه ریشه‌کنی بیسوادی اقدامات ارزشمندی صورت گرفته و اعتبارات خوبی نیز تزریق شده اما علی‌رغم تمام این تلاش‌ها هنوز در استان با آمار بیسوادی روبرو هستیم.

قربانی افزود: یکی از دلایل اصلی وجود آمار بیسواد در استان این است که فعالیت مبادی ورودی بیسوادی هنوز بسته نشده بنابراین عده ای باسواد شده و از سوی دیگر عده‌ای بیسواد به جامعه آماری ما اضافه می‌شوند.

مدیرکل آموزش و پرورش کردستان اظهار داشت: جامعه مخاطب ما بالای ۵۰ سال را در برنمی‌گیرد و در سال ۹۵ و براساس سرشماری انجام شده تعداد بیسواد ما در این رنج سنی حدود ۸۰ هزار نفر بود که هم‌اکنون به حدود ۵۰ هزار نفر رسیده است.

قربانی با بیان اینکه وجود این تعداد بیسواد استان ما را در برنامه شتاب بخشی قرار داده است، گفت: در برنامه شتاب بخشی تلاش شده که طبق برنامه پیش برویم و اما هنوز در رده سنی ۴۰ سال به بالا در زمینه بیسوادی از میانگین کشور بالاتر هستیم و از دستگاهای مختلف انتظار می رود ما را یاری دهند.

وی با بیان اینکه هم اکنون پوشش دوره ابتدایی در استان ۹۹.۹۸ درصد است، یادآور شد: از حدود ۱۵۸ هزار نفر دانش آموز دوره ابتدایی در سال تحصیلی جاری فقط ۲۴۸ نفر به دلایل مختلف جذب نشدند.

قربانی اضافه کرد: براساس رصدهای انجام شده حدود ۵۰ درصد این تعداد دانش آموز جذب نشده آموزش‌پذیر نبوده و مابقی نیز تعداد محدودی ازدواج زودهنگام داشته و تعدادی نیز بی سرپرست و یا کودک کار هستند.

امام جمعه سنندج نیز در این نشست اظهار داشت: اگر خواهان یک جامعه سالم و اقتصاد قوی باشیم باید حتما به فراگیری علم و دانش و توسعه آن اهمیت دهیم چرا که کشوری که آموزش و پرورش قوی داشته باشد در همه زمینه‌ها پیشرفت خواهد کرد.

وی اضافه کرد: شرایط موجود می‌طلبد که نظام جمهوری اسلامی، آموزش و پرورش را بیشتر از گذشته تقویت کند تا کشوری پیشرفته‌تر داشته باشیم ضمن اینکه پیشرفت در علم زمینه ساز پیشرفت در تمام حوزه‌ها است.

نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری افزود: دین مبین اسلام ارزش والایی به مساله علم در جامعه داده و آن اهمیتی که قرآن به فراگیری علم و دانش داده در هیچ زمینه دیگری بیان نشده و علم به اندازه‌ای اهمیت دارد که خداوند وحدانیت خود را مقارن به شهادت دادن علما و فرشتگان و اندیشمندان کرده و خداوند متعال اولین معلم و تعلیم دهنده و پیامبران دومین معلمان بشر هستند.

امام جمعه سنندج یادآور شد: افزایش آمار باسوادی در جامعه به رفع تنش‌ها و اختلافات خانوادگی کمک کرده و حتی موجب کاهش برخی از آسیب‌های اجتماعی از جمله آمار طلاق خواهد شد پس همه وظیفه داریم در این راستا هر آنچه که در توان داریم بکار گیریم.

وی با بیان اینکه فراگیری علم و دانش حد و مرز مشخصی ندارد، گفت: ریشه‌کنی بیسوادی نیازمند یک بسیج همگانی است هر چند به برکت انقلاب اسلامی هم‌ اکنون سطح علمی استان در حوزه‌های مختلف بالا رفته اما رفع کامل آن نیازمند تلاش بیشتر است.

 

 

به اشتراک بگذارید :