10 شعبان 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۱۴ ۰۹:۱۵:۴۱
کد مطلب:  1069853
جلسه شورای معاونین آموزش و پرورش آذربایجان شرقی با حضور معاون وزیر در تبریز؛
پاشایی: حمایت و تقویت در حوزه مدارس استثنائی رویکرد اصلی بوده است

جلسه شورای معاونین آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنائی صبح امروز دوشنبه 14 بهمن ماه 98 در باشگاه فرهنگیان تبریز برگزار شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی,جعفر پاشایی در این جلسه ضمن خیرمقدم گویی، با اشاره به تحصیل نزدیک به 750 هزار دانش آموز در پایه های مختلف در استان ،تعداد دانش آموزان استثنائی استان را 4 هزار و 83 نفر عنوان کرده و افزود:  این تعداد دانش آموز با نیازهای ویژه در 200 مدرسه  تحصیل می کنند که نزدیک 17هزار دانش آموز تلفیقی نیز در استان وجود دارد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان گفت: در حوزه ابتدایی پوشش تحصیلی نزدیک 100 درصد را شاهد بوده ایم و در حوزه سوادآموزی نیز با روی کار آوردن تمام ظرفیت ها توانستیم بالاتر از میانگین کشوری باشیم.

پاشایی تاکید کرد: در حوزه استثنائی رویکرد مجموعه حمایت و تقویت است و با توجه به نیاز ویژه برای این مجموعه با همه محدودیت ها خدمات قابل توجهی را پیش بینی و اجرا کرده ایم.

وی برنامه ریزی و برنامه محوری را دستورکار اصلی در تمام حوزه ها عنوان کرد و افزود: هماهنگی و تعامل با دستگاه های دیگر مخصوصا برای این بخش رویکرد اصلی بوده است.

مسئول دستگاه تعلیم و تربیت استان با اشاره به بازنشستگی بیش از 3هزار فرهنگی و جذب نزدیک به این تعداد نفر برای سیستم در خصوص حل مسئله کمبود نیروی انسانی، گفت: پیگیری و نظارت بالینی برای مدارس استثنائی برای حل مشکل در استان و جلوگیری از تبدیل شدن به بحران کشوری رویکرد دیگر اصلی بوده است.

مریم خوشبخت نیز در این جلسه ضمن ارائه گزارش آماری از مجموعه استثنائی، تعداد دانش آموزان استثنائی استان را 4هزار و 83 در 200 کد مدرسه و 60 مدرسه مستقل 38 ناحیه و منطقه برشمرد و گفت: 2 هزار و 235 دانش آموز در 44 مرکز مشکلات ویژه یادگیری خدمات دریافت می کنندو یک هزار و 28 دانش آموز تلفیقی در مدارس عادی در 659 مدرسه پذیرا تحصیل می کنند.

رئیس آموزش و پرورش استثنائی استان آذربایجان شرقی با اشاره به کمبود نیروی انسانی در این حوزه، تعداد پرسنل یک هزار و 254 نفر مشغول کار عنوان کرد که 981 نفر با واحد سازمانی استثنائی می باشد.

وی ادامه داد: در دو سال اخیر 5 پروژه خیرسازافتتاح،12 پروژه کلنگ زنی شده و یک پروژه در حال عقد تفاهمنامه برای ساخت است و گفتنی است که در سال گذشته پایگاه تخصصی تست هوش با حضور رئیس سابق سازمان افتتاح شد.

خوشبخت اضافه کرد: در زمینه خدمات پزشکی همچون چشم، سمعک، عینک، پوشاک، لوازم التحریر و اردو  و .. با استفاده از ظرفیت خیرین و انجمن همیار وابسته به اداره استثنائی اقدامات مناسبی برای این دانش آموزان انجام شده است.

وی تاکید کرد: با استفاده از همین ظرفیت خیرین و بازدید های و نظارت های لازم نواقصات هر حوزه احصا شده تا توسط خیرین و انجمن مرتفع شود.

رئیس آموزش و پرورش استثنائی استان گفت: در حوزه تربیت بدنی، قران و عترت، هنرهای آوایی دانش اموزان با نیارهای ویژه مقام های استانی و کشوری مختلفی را کسب کرده اند و قابل ذکر است که در طرح سودای بندگی طی 3 سال اخیر رشد قابل توجهی را شاهد بوده ایم.

وی گفت: در کنکور سال 98 نیز 17 دانش اموز در دانشگاه قبول شده اند که رتبه 393 رشته تجربی را دانش آموز استثنائی استان آذربایجان شرقی به خود اختصاص داد.

خوشبخت بیان کرد: برای معلمان حوزه استثنائی 14 هزار و 736 نفر ساعت با 17 عنوان مختلف دوره آموزشی کوتاه مدت و کارگاه آموزشی برگزار شده است.

وی در پایان گفت: در طرح سنجش سلامت جسمانی 99.7 درصد از 69 هزار و 26 دانش آموز شرکت کننده پوشش داده شد./روشنی

ttp://sapp.ir/apash1397                                      کانال آموزش و پرورش در سروش

http://instagram.com/ap.azar_shargi                 کانال آموزش و پرورش در اینستاگرام

https://www.aparat.com/andishe.ash               کانال آموزش و پرورش استان در آپارات

30008624                                                   سامانه پیامکی آموزش و پرورش استان

 

به اشتراک بگذارید :