23 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۰۸ ۱۶:۴۵:۰۰
کد مطلب:  1063052
مدیر کل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش در همایش استانی مدیران متوسطه نظری زنجان:
ارتقا کیفیت آموزش متوسطه نظری در گرو ارتقا کمی و کیفی هنرستان ها است

همایش استانی مدیران متوسطه نظری استان زنجان با حضور مدیر کل آموزش و پرورش استان زنجان، مدیر کل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش، معاون آموزش متوسطه استان، معاونین آموزش متوسطه کارشناس مسئولان دوره دوم متوسطه نظری و مدیران مدارس متوسطه نظری استان در سالن همایش دانشگاه علوم پایه زنجان برگزار شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان، عباس سلطانیان مدیر کل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش در این همایش ضمن تسلیت ایام و تقدیر و تشکر از مجموعه همکاران پرتلاش آموزش و پرورش زنجان، اظهار داشت: خوشحالم که سکان آموزش و پرورش زنجان در دست مدیری توانمند قرار گرفته است و قطعا پیامد های خوبی در زنجان شاهد خواهیم بود.

سلطانیان گفت: هر چقدر شکاف بین "آنچه میدانیم و آنچه باید بدانیم "و "آنچه عمل میکنیم و آنچه باید عمل کنیم"بیشتر باشد در مدیریت مشکل خواهیم داشت و این شکاف با یادگیری پر می شود و کلید آن آموزش است.

وی افزود: مدرسه متعلق به جامعه است و همه افراد باید در اداره آن مشارکت داشته باشند.

سلطانیان مهمترین کار و رسالت امروز  آموزش و پرورش را اجرایی کردن هرچه بهتر و متوازن سند تحول بنیادین عنوان کرد و گفت: سند تحول زمانی محقق می شود که ٢٣ هدف عملیاتی آن محقق شود و برای آن اهداف راهکارهایی وجود دارد که باید اجرایی شود.

مدیر کل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش با اشاره به بیانیه گام دوم که روی سخن به جوانان است و باید در تدوین برنامه مدنظر قرار گیرد، تصریح کرد: در تدوین برنامه ها باید به بهره وری و استفاده بهینه از منابع توجه کرد.

 

مدیریت مدارس امروز باید سمت و سوی مشارکتی داشته باشند

وی استفاده از مشارکت ها را یکی از ظرفیت ها در این حوزه  برشمرد و گفت: مدیریت مدارس امروز باید سمت و سوی مشارکتی داشته باشند و در کنار آن، ارتقای مدیریت آموزشگاهی از دیگر ضروریات و ملاحظاتی است که باید در تدوین برنامه ها مدنظر قرار گیرد.

سلطانیان تامین و بسط عدالت در دسترسی به آموزش های متوسطه، کیفیت بخشی به آموزش های دوره متوسطه، ارتقای مدیریت آموزشگاهی، تقویت و توسعه مشارکت دستگاه ها در آموزش های فنی و حرفه ای و کار دانش و توسعه فعالیت های پژوهشی و پژوهش سراها را پنج محور کلی و اساسی در معاونت آموزش متوسطه عنوان کرد.

مدیر کل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش با اشاره بر ضرورت توجه به روندها و فرایند ها، ابراز داشت: در ٧١ درصد از استان های کشور اولویت رشته تجربی، ٢٩ درصد رشته انسانی ولی متاسفانه در هیچ استانی رشته ریاضی اولویت اول نیست.

وی اضافه کرد: ارتقا کیفیت آموزش متوسطه نظری در گرو ارتقا کمی و کیفی هنرستان ها است.

سلطانیان بیان داشت: استان زنجان ٣٣ هزارو١٣٣ دانش آموز در دوره دوم متوسطه دارد که نزدیک میانگین کشور است و ٦٥/٩٢ درصد آن در شاخه نظری است.

وی خاطر نشان کرد: به استناد راهکار سند تحول بنیادین، در نظر داریم آموزش مهارت در شاخه نظری را با ارتقای حجم، عناوین، فضای مناسب و ... داشته باشیم تا دانش آموزان حداقل مهارت ها را کسب کنند.

سلطانیان در پایان توجه به اهداف دوره تحصیلی در ساحت های شش گانه، اشراف کامل به اساسنامه ها و تبیین آن برای همکاران، مطالبه اجرای سیاست مدرسه محوری و توجه به ارزیابی مستمر دانش آموزان را از جمله نکات قابل توجه مدیران دبیرستانها بیان کرد.

شایان ذکر است در پایان از معاونین و مدیران مناطق و نواحی که در خصوص ارتقای کیفیت آموزشی و میانگین دروس، موفق ظاهر شده بودند تجلیل به عمل آمد.

 

به اشتراک بگذارید :