13 ذیقعده 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۰۸ ۱۲:۲۶:۵۷
کد مطلب:  1062283
رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش:
کتب درسی دارای مهر اعتبار می شوند

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش گفت: برای جلوگیری از اصلاحات غیرضروری، کتب درسی دارای مهر اعتبار می شوند.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان بوشهر، حجت الاسلام و المسلمین علی ذوعلم در نشست شورای معاونین این اداره کل با بیان اینکه در سازمان پژوهش و برنامه ریزی هشت کلان پروژه طراحی شده، افزود: انتظار داریم با اجرایی شدن این هشت کلان پروژه، سند بنیادین تحول و برنامه درسی ملی محقق شود.
وی از تدوین یازده حوزه تربیتی در برنامه درسی ملی خبر داد و افزود: چهار حوزه تربیت و یادگیری فرهنگ و هنر، تربیت و یادگیری کار و فناوری، تربیت و یادگیری آداب و مهارت های زندگی، تربیت و تفکر و حکمت، جدید هستند
ذوعلم با اشاره به گذشت یک دهه از تالیف کتاب استان شناسی گفت: با توجه به تغییرات آماری رخ داده در یک دهه، ویرایش و به روز رسانی این کتاب ضرورت دارد.
رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش ضمن درخواست فعالیت کارگروه استانی ویرایش کتاب استان شناسی اظهار داشت: کتاب استان شناسی باید چکیده و مینیاتوری از ظرفیت ها، اقتضائات، پیشنیه، وضعیت فعلی و آینده استان باشد.
وی ادامه داد: کتاب استان شناسی باید با نگاه به گذشته و آینده، هویت بومی را در دانش آموز تقویت کند تا او به منطقه خود، حس تعلق و ماندگاری داشته باشد.
ذوعلم با ضرورت قرار گرفتن مشاغل دهه آینده به ویژه در حوزه  آی تی در برنامه درسی فنی و حرفه ای گفت: در صورت بازآرایی محتوایی در دروس فنی و حرفه ای، دانش آموزان به سمت این رشته ها جذب خواهند شد.
رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه مجلات رشد هم اکنون به صورت متمرکز در مرکز کشور منتشر می شود، خاطر نشان کرد: استان ها می توانند این مجلات را به صورت استانی بومی منتشر کنند تا بخشی از نیازهای محتوایی دانش آموزان منطقه خود را تامین کنند.
وی با اشاره به نقش رسانه ملی در تقویت فرهنگ بومی گفت: می توان بخشی از محتوای آموزشی را از طریق شبکه استانی در اختیار دانش آموزان و خانواده ها قرار داد.
ذوعلم به حداقل رساندن اصلاحات کتب درسی را ضروری دانست و اظهار داشت: در این راستا کتب درسی دارای مهر اعتبار چند ساله می شوند تا ضمن جلوگیری از اصلاحات مستمر، زمینه سوءاستفاده موسسات کنکوری از بین برود.
رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش در خصوص نقدهای وارده به حجم بالای کتب درسی گفت: بیش از هشتاد درصد دانش آموزان معتقدند که حجم کتاب ها مناسب است و اغلب حرف هایی که در خصوص این موضوع مطرح می شود، بی اساس است.
رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه فعالیت های پرورشی نباید در برنامه های آموزشی مدارس به عنوان فعالیتی فوق برنامه تلقی شود، اظهار داشت: برنامه های تربیتی و پرورشی باید به عنوان ساعت رسمی غیرکلاسی در برنامه دانش آموز لحاظ شود و امیدواریم در برنامه درسی ملی این مهم محقق شود.

به اشتراک بگذارید :