16 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۰۵ ۰۹:۰۱:۳۰
کد مطلب:  1057099
توسط اعضای شورای معاونین آموزش‌وپرورش فارس در جمع روسای ادارات استان انجام شد:
تشریح سیاست‌ها و برنامه‌های کاری آموزش‌وپرورش فارس در سال تحصیلی جاری

اعضای شورای معاونین آموزش‌وپرورش فارس در اجلاس روسای ادارات آموزش‌وپرورش سراسر استان، سیاست‌ها و برنامه‌های کاری خود در سال تحصیلی جاری را تشریح کردند.

به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش‌وپرورش فارس، در جلسه یک‌روزه روسای ادارات آموزش‌وپرورش فارس در باشگاه فرهنگیان شیراز، اعضای شورای معاونین آموزش‌وپرورش استان به تشریح سیاست‌ها و برنامه‌های حوزه کاری خود در سال تحصیلی جاری پرداختند.

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش‌وپرورش فارس در این جلسه، ضمن تسلیت شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی ، گفت: همه دانش آموزان و فرهنگیان در سراسر فارس در قالب فعالیت‌های فرهنگی در مدارس استان ، با پاسداشت مقام بلند این شهید ،بر تداوم راه وی تأکید کردند.

جهانبخش بانشی ضمن تأکید بر لزوم همدلی همه روسا در پیشبرد اهداف نظام تعلیم و تربیت ، گفت: در روزهای اخیر و به دلیل جاری شدن سیل در استان سیستان و بلوچستان، پویش سیل مهربانی هم‌زمان با سراسر کشور در مدارس فارس نیز انجام شد که در هفته آینده اقلام و کمک‌های جمع‌آوری‌شده به این استان ارسال خواهد شد.

وی با اشاره به کمک‌های خوب دانش آموزان و فرهنگیان در این پویش ، گفت: استان فارس به‌عنوان یکی از استان‌های معین سیستان و بلوچستان و به‌ویژه شهرستان راسک تعیین‌شده که باید درزمینه خدمت‌رسانی به مردم سیل‌زدگان این شهرستان همه تلاش خود را بکار بندیم .

اجرای مطلوب فعالیت‌های مختلف در دهه مبارک فجر، برگزاری مسابقات قرآن دانش‌آموزی، پی گیری امور مربوط به فعالیت‌های حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی همچون کانون یاریگران زندگی ازجمله مواردی بود که معاون پرورشی و فرهنگی آموزش‌وپرورش فارس بر آن‌ها تأکید کرد.

معاون آموزش ابتدایی آموزش‌وپرورش فارس نیز گفت: تحول و توسعه‌ هر جامعه‌ای مرهون نیروی انسانی توسعه‌یافته است که این نیرو نیز باید در آموزش‌وپرورش تربیت شود.

محمد فیاض پور افزود: آموزش ابتدایی پایه و اساس تعلیم و تربیت است ، چراکه جامعه‌پذیری، شکل‌گیری فکری و شخصیتی کودک در دوران ابتدایی است و بر همین اساس برای داشتن یک جامعه توسعه‌یافته باید به این دوره تحصیلی توجه ویژه داشت.

وی گفت: آموزش مهارت‌های اجتماعی  و رفتاری و رویکرد مهارت محورانه آموزش ابتدایی در این مهم مؤثر است و در سند تحول بنیادین نیز به‌عنوان مهم‌ترین نقشه راه در آموزش‌وپرورش بیشترین توجه به همین دوره است.

معاون آموزش ابتدایی آموزش‌وپرورش فارس با تأکید بر لزوم کاهش نرخ تکرار پایه در بین دانش آموزان، گفت: نیروی انسانی توانمند ، شرایط خانوادگی دانش آموزان، جنسیت دانش آموزان، میزان سواد والدین، تجربه دوران پیش‌دبستانی، دوزبانه بودن در مناطق مختلف وکلاس‌های چندپایه از مهم‌ترین عواملی هستند که بر تکرار پایه دانش آموزان تأثیرگذار است.

وی افزود: برگزاری کلاس‌های ضمن خدمت ویژه همکاران ، بازدید مستمر از کلاس‌های درس و ارائه بازخورد مطلوب به معلمان، ساماندهی به‌موقع نیروی انسانی، ایجاد انگیزه در همکاران، شناسایی دانش آموزان با نیازهای ویژه و ارائه خدمات مطلوب به آن‌ها، برگزاری جلسات توجیهی اولیا به‌ویژه در پایه اول ابتدایی، ایجاد زمینه برای رقابت سالم دانش آموزان باهدف مشارکت در فرایند یاددهی و یادگیری از مهم‌ترین عواملی هستند که در کاهش نرخ تکرار پایه مؤثر است.

معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و آموزش نیروی انسانی آموزش‌وپرورش فارس نیز با تأکید بر اینکه "پژوهش یک اولویت و مبنا برای فعالیت‌های آموزش‌وپرورش است" گفت:  زیربنای همه اقدامات ما باید بر پژوهش استوار باشد.

عبدالرسول احمدی گفت: در سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش و برنامه درس ملی بر لزوم تربیت افراد در ابعاد وجودی مختلفی همچون علم، ایمان، عمل و اخلاق با محوریت تفکر و  پژوهش تأکید شده است.

وی با تاکید بر لزوم جدی گرفتن موضوع اقدام پژوهی در مدارس ، گفت: هم‌اکنون 19 مدرسه پژوهنده در فارس فعال است که فعالیت‌های آن‌ها با محور پژوهش انجام می‌شود و با توجه به اقدامات خوب مدیران ادارات آموزش‌وپرورش در سطح استان در این زمینه ، دبیرخانه اقدام پژوهشی کل کشور به فارس سپرده‌شده است.

معاون پژوهشی آموزش‌وپرورش فارس در ادامه با اشاره به کمبود نیروی انسانی در آموزش‌وپرورش فارس در سال تحصیلی آینده، گفت: در این شرایط است که مدیران ما توانمندی خود را باتدبیر مطلوب برای رفع این مشکل نشان می‌دهند .

وی یادآور شد: در ساماندهی و توزیع نیروی انسانی مبنای کار ما شیوه‌نامه است و لازم است برای بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود، کارگروه توسعه مدیریت آموزش‌وپرورش در سراسر استان  راه‌اندازی شود.

معاون سوادآموزی آموزش‌وپرورش فارس نیز گفت: در بازدید وزارتی از فعالیت‌های سوادآموزی، بر سلامت فعالیت‌های استان فارس در همه زمینه‌های مالی ، آموزشی و نظارتی تاکید شد و فارس در این زمینه  از سالم‌ترین سوادآموزی‌های کشور است.

دکتر بهزاد نوروزی چگینی بر لزوم نظارت بر فعالیت‌های سوادآموزی تأکید کرد و افزود: با ادغام سوادآموزی در آموزش‌وپرورش ، مسئولیت مستقیم سوادآموزی با روسای ادارات است .

توجه به نقش نظارتی آموزش‌وپرورش در جذب نیروی انسانی برای سوادآموزی توسط مؤسسات طرف قرارداد، نظارت بر فرایند جذب و تشکیل کلاس‌های سوادآموزی ،نظارت بر مراکز یادگیری محلی و تأکید بر آموزش مهارت‌های مختلف به سواد آموزان،نظارت بر عملکرد مالی سوادآموزی و تشکیل مستمر شورای پشتیبانی سوادآموزی با حضور فرمانداران و بخشداران ،از مهم‌ترین مواردی بود که نوروزی بر آن‌ها تأکید کرد.

مدیر حراست آموزش‌وپرورش فارس نیز تأکید کرد: مدیر موفق کسی است که نگاه جامع داشته باشد  و به همه ساحت‌های تربیتی نظام تعلیم و تربیت توجه کند.   

سعید دانشگر ارتباط و تعامل مناسب مدیران آموزش‌وپرورش با دستگاه‌ها و نهادهای مختلف را در تصمیم‌گیری آن‌ها  مؤثر دانست.

رئیس اداره حقوقی و املاک و حمایت قضایی کارکنان آموزش‌وپرورش فارس نیز گفت: در احداث پروژه‌های آموزشی و پرورشی در  مناطق و شهرستان‌ها، داشتن سند مالکیت برای ملک موردنظر مورد تأکید است.

بررسی مستمر ابلاغ‌های قضایی از طریق سامانه الکترونیک قضایی ، ثبت اطلاعات املاک آموزش‌وپرورش در سامانه جامع وزارت، مولدسازی دارایی‌های دولتی، همکاری با بخش غیردولتی در قالب ماده 100 تنظیم مبنی بر معرفی و واگذاری زمین آموزشی به آن‌ها بر اساس قانون، ازجمله مواردی بود که محمدرضا یزدان پناه بر آن‌ها تأکید کرد.

معاون آموزش متوسطه آموزش‌وپرورش فارس نیز در این مراسم ، با اشاره به برخی از موفقیت‌های حوزه کاری خود ،گفت :کسب نقره جهانی و چند مدال طلا ، کسب رتبه‌های  تک‌رقمی کنکور و رشد در کسب رتبه‌های زیر 3 هزار ، کسب مقام‌های اول در جشنواره‌های ایده و خلاقیت و ایده پردازی ، کسب رتبه‌های تک‌رقمی در رشته‌های  فنی حرفه‌ای ازجمله موفقیت‌های دانش آموزان فارس است .

فرهاد اسماعیلی با تأکید بر لزوم  تقسیم‌ کار و طبقه‌ بندی وظایف توسط روسا  در بحث صدور ابلاغ‌ها  گفت  : این مسئله بستگی به منطقه ، وسعت و گستردگی آن دارد و این اتفاق حتماً باید بیافتد تا مشکل آموزش در این زمینه حل شود .

وی محوری‌ترین برنامه وزارت آموزش‌وپرورش را  بحث تعالی مدیریت عنوان کرد و گفت : هدف‌گذاری اصلی ما زمینه‌سازی برای کسب موفقیت دانش آموزان است  .

معاون آموزش متوسطه آموزش‌وپرورش فارس با اشاره به اجرای برنامه " فصلی با خلاقیت " توسط بنیاد ملی نخبگان ،گفت : هدف از اجرای  این برنامه ، آشنایی معلمان با بحث خلاقیت حرفه‌ای دانش آموزان است .

معاون تربیت‌بدنی و سلامت آموزش‌وپرورش فارس نیز گفت: یکی از برنامه های ما در سال جاری تغییر کاربری فضای بلااستفاده و با ابعاد کم ، با اولویت  مدارس  ابتدایی دخترانه  به‌عنوان فضاهای ورزشی است .

احمدعلی قهرمانی با اشاره به پایه‌ریزی کلاس درس تربیت‌بدنی در مدارس دوره اول  ابتدایی گفت : نظر ما بر این است که هر مدرسه‌ای که ساخته می‌شود ، بنا به ظرفیت و جنسیت  یک کلاس درس تربیت‌بدنی هم داشته باشد که می‌تواند شامل سالن ورزشی ، چمن مصنوعی و کف‌پوش روباز باشد .

وی  همچنین  بر عدم استفاده غیرورزشی از فضاهای ورزشی تأکید کرد و گفت : استفاده از فضاهای ورزشی برای برپایی نمایشگاه و برگزاری امتحانات ممنوع است .

رئیس اداره تعاون و امور رفاهی آموزش‌وپرورش فارس نیز با اشاره به روند اجرای طرح وزارتی مسکن فرهنگیان، گفت: پس از جمع‌آوری اطلاعات همکاران متقاضی مسکن فرهنگیان ، روند بررسی اطلاعات آغاز و زمین‌های مناسب برای اجرای این طرح پیش‌بینی‌شده است و برای این موضوع تسهیلات مناسب و کم‌بهره‌ای نیز برای همکاران متقاضی در نظر گرفته ‌شده است .

محمد ظاهر مزارعی با اشاره به سایر خدمات ارائه‌شده به همکاران فرهنگی در سراسر استان ، گفت: در سال جاری تاکنون حدود 20 میلیارد تومان وام کم‌بهره برای همکاران فرهنگی پیش‌بینی و به ادارات سراسر استان اعلام‌شده است و در کنار آن نیز صندوق‌های مختلفی همچون صندوق ذخیره فرهنگیان و صندوق آل محمد نیز نسبت به  پرداخت وام به همکاران فرهنگی شاغل و بازنشسته اقدام نموده‌اند.

وی همچنین با اشاره به قرارداد وزارت آموزش‌وپرورش درزمینه بیمه تکمیلی همکاران فرهنگی ، گفت: سیاست کنونی ما توسعه مراکز خدمات درمانی تحت پوشش این بیمه است تا بتوانیم بهترین خدمات را به همکاران در سراسر استان ارائه دهیم.

بیمه عمر همکاران فرهنگی ، بیمه حوادث دانش‌آموزی ، راه‌اندازی کارگروه اسکان نوروزی در سطح استان از دیگر مواردی بود که مزارعی بر لزوم پی گیری آن‌ها تأکید کرد.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش‌وپرورش فارس نیز با اشاره به ظرفیت‌های قانونی بودجه  98 ، گفت : به‌منظور بهره‌مندی هر چه بیشتر از ظرفیت‌های قانونی موجود  و به‌طور خاص بررسی  بند "و " تبصره  5 قانون  بودجه سال جاری ،در مورد تسویه بدهی‌ها از طریق اوراق خزانه اسلامی که سال گذشته 37 میلیارد تومان بدهی ساختمان‌های اداری آموزش‌وپرورش به شهرداری پرداخت شد مورد تاکید است.

بهنام حیدری بر لزوم ثبت آمار دانش آموزان خوابگاهی در سامانه سناد  ،ثبت پاداش پایان خدمت و مرخصی بازنشستگان سال 98 در سامانه هوشمند معلم تا 6 بهمن‌ماه ، ثبت دانش آموزان روستا مرکزی در سایت سناد رسیدگی به اسناد مالی و جمع‌آوری اعتبارات استانی برای صدور اوراق تاکید کرد.

همکاری با نمایندگان سداد در راستای شفاف‌سازی عملیات مالی به‌ویژه درآمدهای اختصاصی ، واردکردن شماره تماس مدارس در سامانه برای ایجاد بستر اینترنت رایگان در مدارس روستایی و مدارس شهرهای با جمعیت زیر 20 هزار نفر ، ازدیگر مواردی بود که حیدری به آن‌ها اشاره کرد .

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش‌وپرورش فارس در خصوص ارتقاء جایگاه معلمان و اجرای نظام رتبه‌بندی گفت: انشاءاله به دنبال رفع مشکلات طرح رتبه‌بندی معلمان هستیم .

رئیس هیئت رسیدگی به تخلفات اداری آموزش‌وپرورش فارس نیز در بخشی از این جلسه، گفت: سلامت افراد حقوقی در ادارات می‌تواند به زمینه سلامت اداره  منجر شود.

علی قائدی گفت: برای تقویت یک مجموعه باید روح علم و قانون در آن دمیده شود تا شاداب وزنده بماند و از وظایف مدیران هر مجموعه‌ای تلاش برای افزایش توان علمی نیروهای حوزه کاری خود است.

به اشتراک بگذارید :