3 صفر 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۲۹ ۱۳:۰۶:۵۷
کد مطلب:  1049998
معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش کردستان خبر داد:
اجرای طرح ایران مهارت در 13 درصد مدارس دوره اول متوسطه استان

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش کردستان گفت: برای دومین سال متوالی، طرح ایران مهارت در 13 درصد مدارس دوره اول متوسطه استان برگزار می شود.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش کردستان، صبح امروز نشست هم اندیشی طرح ایران مهارت با حضور معاونین توسعه مدیریت و پشتیبانی و آموزش متوسطه اداره کل، معاون آموزش اداره کل فنی و حرفه ای استان، مدیر آموزش و پرورش ناحیه دو سنندج، روسا و کارشناسان اداره کل آموزش و پرورش و فنی و حرفه ای استان و نماینده آموزشگاه های آزاد استان در سالن اجتماعات اداره کل برگزارشد.

در این نشست مهدی نامدار، معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش استان ترویج توانایی های مهارتی در دوره متوسطه اول را یکی از برنامه های اولویت دار حوزه آموزش متوسطه عنوان کرد و گفت: وظیفه مسئولین آموزش و پرورش شهرستان ها و مناطق این است که آموزش های فنی و حرفه ای را با سرعت ترویج دهند.

 نامدار طرح ایران مهارت را یکی از طرح های مهم در راستای ترویج مهارت آموزی در دانش آموزان دانست و بر کسب مهارت، کارآفرینی و کشف استعدادها در دانش آموزان دوره اول متوسطه تاکید کرد .

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش کردستان در ادامه از اجرای طرح ایران مهارت در 13 درصد مدارس متوسطه اول در سال جاری خبر داد و ابراز امیدواری کرد در اجرای این طرح با همت مضاعف و انگیزه بیشتر، مهارت ها و حرفه های متنوعی را در مدارس متوسطه اول به دانش آموزان یاد دهیم.

همچنین نظام مرادی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش کردستان نیز در این نشست با بیان اینکه طرح ایران مهارت یکی از طرح های بسیار خوبی است که در دوره متوسطه اول اجرا می شود؛ بر تلفیق سواد با مهارت های زندگی و حرفه آموزی در مدارس تاکید کرد.

وی با اشاره به اینکه در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و اسناد بالادستی بسیاری از دستگاه ها شریک آموزش و پرورش هستند؛ گفت: همه دستگاه ها باید با مشارکت خود سهمی از انجام کار را بر عهده بگیرند و طرح ایران مهارت نیز یکی از این برنامه است.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش کردستان با بیان اینکه بیشتر مدارس مجری طرح ایران مهارت به سمت مرکز استان سوق پیدا کرده است؛ خاطرنشان کرد: با نیاز سنجی و ظرفیت سنجی باید نیاز ها را متناسب به محیط تعیین کنیم.

مرادی همچنین از تحصیل 68 هزار و 104 دانش آموز استان در دوره اول متوسطه در سال تحصیلی جاری خبر داد و گفت: این تعداد دانش آموز در 668 مدرسه و دو هزار و 920 کلاس درس فعالیت می کنند.

کلامی معاون آموزش اداره کل فنی و حرفه ای استان کردستان نیز در این نشست ضمن تقدیر و تشکر از کلیه عوامل دست اندرکار در اجرای طرح ایران مهارت، گفت: این طرح در کنار کاستی ها و مشکلاتی که دارد می تواند یکی از طرح های بسیار خوب در مهارت آموزی دانش آموزان باشد.

کلامی از استخراج 236 عنوان مهارت کوتاه مدت در سال گذشته خبر داد و اظهار داشت: از این تعداد مهارت فقط تعداد محدودی از مهارت ها در مدارس استان قابلیت اجرایی پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه اداره کل فنی و حرفه ای استان کردستان در ارائه آموزش و مهارت های حرفه ای در شش ماه اول سال، رتبه اول کشوری را کسب کرده است؛ از اعلام آمادگی اداره کل فنی و حرفه ای برای اجرای طرح های مشترک با آموزش و پرورش خبر داد و از مسئولین آموزش و پرورش خواست در اجرای طرح ایران مهارت از تمرکز زدایی بپرهیزند .

همچنین محمدسعید کنعانی مدیر آموزش و پرورش ناحیه دو سنندج نیز به عنوان نماینده مدیران و روسای آموزش و پرورش شهرستان ها و مناطق به بیان مهم ترین چالش های طرح ایران مهارت پرداخت و گفت: متاسفانه مدارس خاص چون نمونه دولتی، شاهد، تیزهوشان و... مجری این طرح بوده اند که باید این طرح به مدارس عادی نیز تسری پیدا کند.

کنعانی هزینه بردار بودن طرح ایران مهارت را بزرگ ترین مانع در اجرای این طرح عنوان کرد و گفت: باید بر عملکرد مدارس مجری طرح نیز نظارت داشته و فعالیت های آن ها را ارزیابی کرد.

همچنین در ادامه این نشست هریک از اعضای نشست به بیان مشکلات و نظرات و پیشنهادات خود در اجرای هرچه بهتر طرح ایران مهارت پرداختند .   

 

به اشتراک بگذارید :