7 شوال 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۲۸ ۱۵:۴۵:۰۰
کد مطلب:  1048831
دکتر حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش :
کودکان با نیازهای ویژه فرشته های آسمانی در زمین هستند.

در نشست هم اندیشی معاونین آموزش ابتدایی و روسای ادارات استثنایی کشور قبل از انعقاد تفاهم، دکتر حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت به عنوان اولین سخنران گفت: کودکان با نیازهای ویژه فرشته های آسمانی در زمین هستند.

به گزارش معاونت آموزش ابتدایی، حکیم زاده در این نشست بیان داشت: آموزش و پرورش فراگیر ایده ای مترقی است نه فقط برای دانش آموزان دارای نیازهای ویژه که برای همه  دانش آموزان، اگر دانش آموزان دارای نیازهای خاص را جدا کنیم، دانش آموزان عادی ضرر می کنند. تربیت با رویکرد انسانی این است که انسان به هم نوعان خود حساس باشد. پس ما نباید کودکان را از این فرصت رشدیافتگی محروم کنیم. باید تلاش کنیم در تنظیم این برنامه به اهداف غایی برسیم. دلیل تشکیل این نشست بررسی چالشهای پیش روی این برنامه و رفع این چالش هاست. از جمله این چالش ها بحث سنجش و غربالگری می باشد. که اگر به دو سال قبل از آغاز مدرسه ببریم. فرصت مداخلات بهنگام تر خواهیم داشت. جای تبریک دارد به جناب دکتر حسینی و مجموعه همکاران استثنایی سنجش، در ایران نزدیک به صد در صد انجام می شود.

معاون آموزش ابتدایی ادامه داد: ما از همه استان ها درخواست کردیم اقدامات پیشنهادات راهکارهای خودشان را در خصوص مداخلات موثر ارائه دهند که پس از جمع بندی آنها را به سازمان استثنایی تقدیم خواهیم کرد.

حکیم زاده افزود:یکی دیگر از مشکلات ما شناسایی دانش آموزان با نیاز ویژه و دیرآموز مناطق دور دست روستایی است. همچنین افزایش انگیزه معلمان بسیار ضروری است. که در نظر گرفتن حق الزحمه خاص معلمان دارای دانش آموزان با نیاز های ویژه یکی از پیشنهادات می باشد.

معاون آموزش ابتدایی ادامه داد: از دیگر نکات قابل تامل آموزش خانواده است. اگر برای خانواده برنامه نداشته باشیم ممکن است برنامه فراگیر به اهداف خود نرسد. همچنین پذیرش خانواده های دارای دانش آموزان عادی نسبت به حضور دانش آموزان نیاز های ویژه یکی از چالش های پیش روست.  تنظیم دستورالعمل و برنامه عمل و همچنین پیش بینی بسته های توانمندساز جامع که به تغییر نگرش ها توجه داشته باشد به حل چالش های پیش رو کمک می کند. با توجه به برنامه درسی متناسب سازی برنامه های درسی برای آموزش کودکان با نیاز های ویژه تهیه بسته های جبرانی ضروری است. ما به شدت پیگیر نتایج ارزشمند برنامه فراگیر هستیم تا یاد بگیریم چگونه با هم زندگی کنیم

.

به اشتراک بگذارید :