6 صفر 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۲۸ ۱۰:۳۰:۰۰
کد مطلب:  1047968
رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی در همایش ملی گرامیداشت هفته شوراها ؛
شوراهای آموزش‌وپرورش بستری برای مشارکت سایر دستگاه‌ها و نهادها در نظام تعلیم و تربیت است

رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی در همایش ملی گرامیداشت هفته شوراهای آموزش‌وپرورش اظهار کرد: شوراهای آموزش‌وپرورش بستری برای مشارکت سایر دستگاه‌ها و نهادها در نظام تعلیم و تربیت است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، صبح امروز مجتبی زینی وند در همایش ملی گرامیداشت هفته شوراهای آموزش‌وپرورش که در سالن همایش‌های بین‌المللی صداوسیما در حال برگزاری است، اظهار کرد: دانش و دانایی نیروی انسانی از مهم‌ترین شاخص‌های توسعه یک کشور و بالاترین سرمایه ملی است. شاخص‌های انسانی نماد رشد یا عقب‌ماندگی کشورها است لذا اگر سرمایه انسانی را مهم‌ترین عامل توسعه جوامع دانش‌بنیان و دانایی محور بدانیم نظام آموزش‌وپرورش به‌منزله رکن دستیابی به این سرمایه‌ها از جایگاه مهمی برخوردار است. آموزش و توسعه رابطه دوسویه‌ای دارند از یک‌سو آموزش‌وپرورش مبنای توسعه است و توسعه لازمه تحول اساسی در نظام آموزشی است. مهم‌تر اینکه نقطه پیوند آموزش‌وپرورش و توسعه انسان است انسان موضوع، محور و عامل و هدف توسعه است باید جایگاه رفیع نظام تعلیم و تربیت را در ساخت ماشین عظیم توسعه کشور به رسمیت بشناسیم.

وی ادامه داد: باید اولین اولویت کشور آموزش‌وپرورش باشد و ذینفعان نظام تعلیم و تربیت همه ارکان حاکمیت باشند زیرا متخصصین متعهد، نیروی انسانی دارای مهارت و مدیران دلسوز و همه ارکان نیروی انسانی کشور محصول معلم و مدرسه است. همه باید نسبت به معلم و مدرسه احساس مسئولیت اجتماعی داشته باشند.

رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی تصریح کرد: همه دستگاه‌ها و نهادها باید مسئولیتشان را نسبت به آموزش‌وپرورش انجام دهند و همه مدیران، مسئولان و نمایندگان مجلس باید در هر پستی که قرار دارند برای تقویت این نهاد انسان‌ساز تلاش کنند.

زینی وند با اشاره به تاریخچه شوراهای آموزش‌وپرورش گفت: پذیرش این موضوع که آموزش‌وپرورش به‌تنهایی نمی‌تواند مشکلات را حل کند باعث می‌شود تا تمام مدیران کشوری، استانی و منطقه‌ای بر حل چالش‌های آموزش‌وپرورش تمرکز کنند. لذا قانون شوراها با همین هدف و با بهره‌گیری از ظرفیت‌های مشارکت همه دستگاه‌ها دولتی و غیردولتی تصویب شد.

وی افزود: کارایی، اثربخشی و عملکرد موفق شوراهای آموزش‌وپرورش که ترکیبی از بخش‌های اجرایی و نخبگان است و توانسته ظرفیت و توانمندی پایدار و مطلوبی در مسیر توسعه آموزش‌وپرورش و رشد و تعالی تعلیم و تربیت به وجود آورد.

رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی با عنایت همیشگی مقام معظم رهبری و توجه ویژه دولت تدبیر و امید در سال‌های اخیر در شاخص‌های ارزیابی عملکرد شوراهای آموزش‌وپرورش شاهد رشد بسیار خوبی بوده‌ایم. در سال 97 در 679 شورای آموزش‌وپرورش باهمت استانداران و مدیران کل و اعضای شوراهای آموزش‌وپرورش منها اتخاذ بیش از 30 هزار تصمیم و مصوبه اثرگذار بوده و بالغ‌بر 1400 میلیارد تومان از محل مصوبات آموزش‌وپرورش قانون شوراها و سهم مشارکت بخش‌های دولتی و غیردولتی در اجرای قانون شوراها در استان‌ها بوده است.

وی در پایان از وزیر کشور، آموزش‌وپرورش، استاندارها و نمایندگان ولی‌فقیه که در توسعه شوراهای آموزش‌وپرورش نقش مهمی داشته‌اند تشکر کرد و گفت: در این همایش از تعدادی از اعضای شوراهای برتر آموزش‌وپرورش سراسر کشور تقدیر خواهد شد.

به اشتراک بگذارید :