8 شعبان 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۲۸ ۰۹:۴۳:۰۰
کد مطلب:  1047656
رئیس آموزش وپرورش استثنایی کردستان:
بازی درمانی زمینه ساز پویایی آموزش وپرورش دانش آموزان بانیازهای ویژه است

رئیس آموزش وپرورش استثنایی کردستان بازی درمانی وخلاقیت را زمینه ساز پویایی آموزش وپرورش دانش آموزان با نیازهای ویژه عنوان کرد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش کردستان، خلیل رنجبر رئیس آموزش وپرورش استثنایی استان با بیان اینکه بازی، فرآیندی درمانی و یکی از نیازهای اساسی کودکان است؛ گفت: اتاق های بازی با رویکرد درمانی، تربیتی وآموزشی برای تقویت روحیه نشاط دانش آموزان و ارتقای کیفیت یادگیری در مدارس با نیازهای ویژه دوره ابتدایی استان در حال فعالیت می باشند.

رنجبرگفت: دانش آموزان با نیازهای ویژه فراگیری مهارت های مانند کنترل خشم، خودکنترلی، استقلال و ...، تقویت حواس وشکوفایی استعدادها، تخلیه هیجانات وبرقراری ارتباط با هم سالان را در 13 آموزشگاه استثنایی دوره ابتدایی استان تمرین می کنند.

رئیس آموزش وپرورش استتثنایی استان با اشاره به اهمیت اتاق های بازی و خلاقیت در فرآیند تعلیم وتربیت و شاداب سازی مدارس تصریح کرد: بیش از 700 دانش آموز با نیاز ویژه در مدارس استثنایی آموزش های عملی وکاربردی را تمرین می کنند.

وی با اشاره به اهمیت جایگاه دوره ابتدایی در سند تحول بنیادین آموزش وپرورش گفت: بازی وسرگرمی در این دوره باید در محوریت کاری قرارگیرد تا دانش آموزان نکات آموزشی و مهارت های اجتماعی را غاز طریق بازی وسرگرمی یاد گیرند.

رنجبر افزود: دانش آموزان دارای آسیب بینایی، آسیب شنوایی، معلول جسمی حرکتی، چندمعلولیتی، اُتیسم و با نیازویژه ذهنی یادگیری همراه با دست ورزی و فعالیت های عملی را در اتاق های بازی درمانی و خلاقیت آفرینی آموزش می بینند.

وی با بیان اینکه دانش آموزان از طریق بازی زندگی در آینده را تمرین می کنند، افزود: این بازی ها با تقویت فکر،خلاقیت وتمرکز دانش آموزان آنها را به تحرک و کارگروهی تشویق می کند.

رنجبر اعلام کرد: با توجه به اینکه کودکان با زبان بازی، تصویری و لمس بهتر آموزش می بینند می توان در بازی های گروهی واستفاده مشترک از وسایل بازی روابط اجتماعی، قانون ومقررات،حق وحقوق، نوبت و ... را به آنان آموزش داد.

رئیس آموزش وپرورش استثنایی با بیان اینکه در دنیای کودکان بازی ابزارمهم،مؤثر وبخشی از زندگی آنهاست، افزود: این بازی ها محدود به تعدادی اسباب بازی در یک اتاق نیست بلکه هدف بستر سازی فرهنگی برای دیدن کودکان وپاسخگویی به نیاز آنها برای یادگیری است.

به اشتراک بگذارید :