29 جمادی‌الثانی 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ ۱۳:۵۳:۱۸
کد مطلب:  1046719
نماینده ولی فقیه در گیلان:
تمام اصول تربیت، معطوف به دوران طفولیت است

امام جمعه شهر رشت گفت: در انتخاب مربیان مهدهای کودک و پیش دبستانی باید دقت شود تا بتوانیم ارزش های اسلامی را به کودکان بیش از پیش منتقل کنیم.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان گیلان، آیت الله فلاحتی در جلسه کمیته همکاری حوزه های علمیه و آموزش و پرورش با اشاره به توجه کشورهای توسعه یافته به علوم انسانی  اظهار داشت: ضروری است توجه به تعلیم و تربیت از دوران کودکی انجام شود و آموزش مدون در مهدهای کودک و نظارت بر شیوه های جذب مربیان این مراکز نیاز امروز جامعه ماست. وی با تأکید بر ضرورت توجه دولت به مقوله آموزش و پرورش در بودجه سالانه خاطرنشان کرد: علاوه بر امکانات، مدیریت جهادی هم در این زمینه بسیار مثمرثمر است. نماینده ولی فقیه با برشمردن برخی شاخص های مدیریت جهادی در نظام تعلیم و تربیت خاطرنشان کرد: درک تعاملی، برنامه ریزی مداوم، مطالعه مستمر، درک نیازمندی های جامعه و تربیت دینی دانش آموزان از مهم ترین این شاخص هاست. آیت الله فلاحتی با تاکید بر اقامه نماز اول وقت در مدارس، بیان کرد: معلمان به ویژه مدیران باید اقامه نماز اول وقت در مدارس را نهادینه کنند. امام جمعه رشت به ورود خواهران طلبه به حوزه های علمیه اشاره کرد و یادآور شد: خواهران طلبه به سه منظور فهم معارف دین، خودسازی و همچنین عرضه و تبیین بی منت معارف دین به دانش آموزان باید وارد حوزه های علمیه شوند. وی با اشاره به اعتبارات کم آموزش و پرورش و پژوهش در بودجه سالانه کشور، تصریح کرد: ائمه جمعه و مدیران آموزش و پرورش در شهرستان ها از خیران برای انجام فعالیت های فرهنگی جذب بهره لازم را ببرند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان نیز در این جلسه اظهار داشت: حضور موثر روحانیان و ایجاد فضای صمیمانه با همکاران و دانش آموزان همواره جاری بوده و این کمیته بستر سازمان یافته این همکاری ها را فراهم می سازد و این توفیقی برای آموزش و پرورش است که از قابلیت حوزه های علمیه بیش از پیش استفاده شود. جهان آرای با برشمردن نقش روحانیان در آموزش و پرورش از گذشته تاکنون خاطرنشان کرد: این همکاری ها در قبل از انقلاب به صورت سازمان نیافته در قبل انقلاب در قالب تألیف کتب دینی بروز یافته و در بعد انقلاب با تشکیل کمیته مشترک همکاری های حوزه علمیه و آموزش و پرورش به اوج رسیده است. وی با قدردانی از همکاری حوزه های علمیه خاطرنشان کرد: سربازان طلبه و همکاران طلبه فرهنگی نمونه ای از این همکاری های قشر روحانیت با آموزش و پرورش است. مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان در پایان گفت: حضور مستمر ائمه جمعه و جماعات در مراسم نماز جماعت مدارس در ارتقای فرهنگ دینی دانش آموزان بسیار موثر است.
 

مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان خاطر نشان کرد: کمیته همکاری های آموزش و پرورش و حوزه های علمیه بستر قوی تری برای همکاری های سازمان یافته فراهم می کند.

وی با بیان اینکه فعالیت هر یک از حوزه های علمیه و آموزش و پرورش می تواند دارای رسالت شاخص و پرمعنی باشد، اضافه کرد: در کنار رسالت شاخص هر یک، برخی از رسالت های مشترک را نیز می توانیم داشته باشیم.

علیرضا رحیمی معاون پژوهش و برنامه ریزی ستاد همکاری های وزارت آموزش و پرورش و حوزه های علمیه نیز در این نشست با اشاره به عرصه های مختلف این همکاری های دو جانبه گفت:  بخش های پژوهش و نیروی انسانی از مهم ترین عرصه های این همکاری هاست. وی افزود: در حال حاضر 4 هزار و 500 طلبه و یک هزار و 500 طلبه وظیفه با آموزش و پرورش همکاری دارند. 

حجت الاسلام حسین انصاری مدیر حوزه های علمیه گیلان نیز در جلسه مذکور با اشاره به اینکه رسالت اصلی حوزه های علمیه تربیت دینی و رشد دینداری همه جامعه از جمله دانش آموزان است، اظهار کرد: امر مذکور با همدلی و همراهی همدیگر و دخالت نکردن در کار ذاتی آموزش و پرورش تحقق پیدا می کند.

حجت الاسلام حقگو مدیر دفتر وزارتی ستاد همکاری های آموزش و پرورش با حوزه های علمیه کشور نیز در جلسه مذکور تربیت دینی و اجتماعی را زیربنای تمام تربیت ها دانست و بیان کرد: انس با ائمه(ع)، قرآن و اقامه نماز باید توسط آموزش و پرورش استمرار داشته باشد و این امر موجب ایمان پایدار در دانش آموزان می شود.

به اشتراک بگذارید :