10 شوال 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ ۱۶:۵۳:۰۲
کد مطلب:  1045579
دکتر حسینی:
دوره ابتدایی کلید "توسعه" و "بهشت تعلیم و تربیت" است.

آئین انعقاد تفاهم نامه سازمان آموزش و پرورش استثنایی و معاونت آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با حضور سید جواد حسینی معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی و رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی وزیر در مشهد مقدس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور: دکتر  سید جواد حسینی در این نشست که با حضور روسای ادارات آموزش و پرورش استثنایی و معاونین آموزش ابتدایی کشور برگزار شد ، ضمن گرامیداشت یاد سردار شهید سلیمانی اظهار داشت: همانگونه که قرآن شهدا را زنده می‌داند، مسلک و راه شهدا در زمان پس از  زندگی شان نیز زندگی بخش است.

وی با اشاره به برگزاری این نشست به میزبانی مشهد افزود: مشهد مقدس  به واسطه وجود مرقد مطهر رضوی، کره مذاب است  که این کره مذاب ترویج کننده فضائل و سوزاننده رذائل است و فلسفه تعلیم و تربیت نیز همین است که به تکریم فضایل و سوزاندن رزائل همت گمارد.

 معاون وزیر ارتقای کیفیت، عدالت، هویت ترکیبی و نه تقلیلی و تعلیم و تربیت تمام ساحتی را از اهداف سند تحول بنیادین دانست و اظهار داشت: از استلزامات رسیدن به اهداف سند تحول بنیادین، تصلب گرایی و توسعه مشارکت های درون و برون سازمانی است.

وی افزود: یکی از اهداف برگزاری این نشست استفاده از ظرفیت های آموزش ابتدایی در ارتقای کیفیت تعلیم و تربیت دانش آموزان با نیاز های ویژه با رویکرد توسعه مشارکت هاست
 وی افزود زنجیره کار ما در حوزه آموزش و پرورش به ویژه دانش آموزان بانیازهای ویژه بر چند مفهوم توسعه انسان مبنا، اصل تطابق ، اصل فراگیرسازی، اصل پذیرش تفاوت، اصل توانمندسازی، اصل فرصت آفرینی، اصل تعادل بخشی استوار است که به تشریح آنها در چارچوب این تفاهم نامه خواهیم پرداخت.

 رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با بیان اینکه توسعه انسان محور موجب دگرگونی می شود و توسعه همه آرمان های انسان را درون خود دارد اظهار داشت:  همه انسان ها باید در توسعه نقش ایفا کنند و همچنین توسعه باید تمام انسان ها را پوشش دهد .

وی افزود: آموزش و پرورش، مدرسه و معلم محور اصلی توسعه هستند و دوره ابتدایی کلید توسعه و بهشت تعلیم و تربیت است.

حسینی جامعه پذیری را عامل اصلی توسعه دانست و گفت: موتور محرک پیشرونده توسعه و جامعه پذیری متکی بر آموزش پایدار در دوره ابتدایی محقق می شود.

وی افزود: سرمایه گذاری در این دوره بسیار ضروری است و ‏در سند تحول بنیادین هم بر تخصیص منابع ویژه به ابتدایی تاکید شده است.

معاون وزیر طرح سنجش سلامت را راه شناسایی ویژگی دانش آموزان و  انتخاب نوع تعلیم و تربیت دانست و گفت: مداخله طلایی ‌و به هنگام در سه ، چهار سالگی ما را  به عدالت و استانداردسازی آموزشی نزدیک می کند.

وی افزود: مداخله در سنین پایین هم بهره ورانه است و موجب جلوگیری از عوارض قابل پیشگیری است.
 معاون وزیر با بیان اینکه همه انسان ها با یکدیگر
  تفاوت هایی دارند و تعلیم و تربیت بر پذیرش اصل تفاوت تاکید دارد افزود: دانش آموزان با نیازهای ویژه استعدادهایی دارند که باید آنها را رشد دهیم و این رشد در همراهی دانش آموزان عادی با آنان اتفاق می افتد.

رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی سیاست اصلی این سازمان  برای آموزش دانش آموزان با نیازهای ویژه را حرکت از تفکیک به تلفیق و از تلفیق به سمت فراگیری دانست و افزود: از ابتدای دولت تدبیر و امید  تاکنون ۷۳ هزار دانش آموز  با نیازهای ویژه، فراگیر شده اند  که‌‌ رشد  ۸۲ برابری را نشان می دهد.

وی گفت: در راستای سیاست فراگیر سازی، ۱۲ هزار مدرسه عادی  در کشور دانش آموزان با نیازهای ویژه را تحت پوشش قرار داده اند.

حسینی فراگیر سازی تعلیم و تربیت را از اصول قابل پیگیری سازمان آموزش و پرورش استثنایی دانست و افزود: پوشش تحصیلی  باید فراگیر باشد و همه افراد را تحت پوشش قرار دهد و برای رسیدن به این امر باید همه اجزای تعلیم و تربیت را به کار برد.

معاون وزیر مناسب سازی جامعه، معلمان، والدین و کتب درسی دانش آموزان به تجهیزات  را رویکرد اصلی تعلیم و تربیت دانش آموزان با نیازهای ویژه دانست و اظهار داشت:

 مناسب سازی مدارس عادی  پذیرای دانش آموزان با نیاز های ویژه یکی از اصلی ترین فعالیت هایی است که باید انجام شود.

 وی با بیان اینکه در تمام  مناطق  آموزشی کشور، مرکز توانبخشی راه اندازی خواهد شد افزود: مراکز توانبخشی در کنار واحد‌های آموزشی و مکمل آموزش هستند.

دکتر حسینی اظهار داشت: مرکز جامع آزمونها در سازمان تشکیل و نهضت بریل آموزی و زبان اشاره نیز آغاز و تداوم و استمرار پیدا خواهد نمود.

 وی تصریح کرد:هسته این فرایند به رویکرد فرصت آفرینی خواهد انجامید و با تدوین سند جامع مهارتی و کارآفرینی فرصت لازم برای پیوستن توان دانش آموزان بانیاز ویژه به جامعه به وجود خواهد آمد و این موضوع در حلقه آخرین زنجیره تعلیم و تربیت به اصل تعادل آفرینی و عدالت آموزشی و اجتماعی منجر خواهد شد.

به اشتراک بگذارید :