15 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ ۱۶:۱۰:۰۰
کد مطلب:  1045561
برگزاری نشست کارگروه تخصصی
با حضور نمایندگان تام الاختیار حوزه های مختلف آموزش و پرورش

ایجاد ابر اختصاصی آموزش و پرورش یکی از اقدامات اساسی و پایه در بحث فناوری اطلاعات آموزش وپرورش است

ششمین نشست کارگروه تخصصی هوشمندسازی مدارس در راستای تفاهم نامه فی مابین وزارت آموزش و پرورش و وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات در راستای اجرایی نمودن ماده 69 برنامه ششم توسعه برگزار گردید.

سرپرست محترم مرکز برنامه ریزی و فناوری اطلاعات؛ ضمن عرض تشکر از مدعوین جهت شرکت در جلسه، گزارشی از روند تفاهم نامه فی مابین ارایه نمودند، ایشان در خصوص شبکه ابر اختصاصی که با کمک وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایجاد می گردد مطالبی را ارایه نمودند و از آن به عنوان یکی از اقدامات اساسی و پایه در بحث فناوری اطلاعات آموزش و پرورش یاد کردند.

شرفی گفت: برای  استفاده از این شبکه نیاز به نرم افزارها و سامانه هایی می باشد که می بایست خدمات آموزشی و اداری را ارایه نمایند. برای این کار قصد داریم از طریق فراخوانی که انجام می دهیم. شرکت ها و موسسات را شناسایی کنیم. همچنین نیازهای خدمات فناورانه با توجه به جلسات کارگروه تخصصی که نماینده  معاونت ها حضور داشتند احصا گردید که اسناد و صورتجلسات در اختیار شرکت کنندگان و نمایندگان تام الاختیار قرار گرفته است.  که همچنان از نظرات و نقطه نظرات شما استفاده خواهیم کرد. پلتفرم اختصاصی آموزش و پرورش نیز به عنوان یکی از نیازهای اساسی در فناوری اطلاعات محسوب می شود که به دنبال ایجاد آن هستیم. موضوع درآمدزایی یکی از مباحث مطرح شده از سوی آقای مهندس شرفی بود، سیاست مولدسازی با کمک IT از سوی مقام عالی وزارت می باشد که تلاش میکنیم با استفاده از درآمدهای حاصله از خدمات فناوری زیرساخت ها را پوشش دهیم. در این زمینه سه هدف اساسی را برشمرد:1- استانداردسازی خدمات فناورانه 2- کنترل شبکه 3- ایجاد ظرفیتی برای اینکه بتوان به کمک آن درآمدزایی نمود. از شما نمایندگان محترم انتظار داریم با نگاه عدالت آموزشی، مدلی را پیاده کنیم که بتوانیم حداکثر استفاده را به نحو مطلوب در آموزش و پرورش و مخصوصا در مناطق محروم، بهره برداری کنیم
مدیر کل محترم دفتر انتشارات و فناوری آموزشی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی نیز به عنوان یکی از مدعوین جلسه گفت: سه بحث در این زمینه مطرح هست: 1- استفاده از فضای مجازی در فرآیند آموزشی و تربیت و پاسخگویی به تعلیم و تربیتی توسط معلم، دانش آموز و خانواده یک وظیفه ذاتی برای آموزش و پرورش هست2- بحث بعدی شبکه ملی اطلاعات هست 3- بحث دیگر تفاهم نامه ماده 69 هست.  

فیاضی در ادامه افزود؛ در برنامه اجرایی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در راهکار2-17 کارها معین شده است، که محتوای باید متناسب با نیاز دانش آموز باشد. برای این موضوع در نظر بگیرید که مثلا50 تا خدمات داریم که باید از بخش خصوصی خدمات دریافت کنیم و شبکه رشد را به عنوان شبکه ملی آموزش و پرورش را داشته باشیم که نیاز را تامین کند. اگر بخواهیم شبکه رشد را به عنوان شبکه آموزش و پرورش در نظر بگیریم باید نیاز ها را احصاء کنیم و داخل آن شبکه سرویس ها را تعریف کنیم
 

به اشتراک بگذارید :