4 شعبان 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ ۱۵:۰۵:۰۰
کد مطلب:  1045510
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در برنامه «مدرسه ایران»:
سند تحول بنیادین چشم‌انداز آرمانی و فراگیر برای بروندادهای آموزش و پرورش ترسیم کرده است

معاون پرورشی و فرهنگی گفت: سند تحول بنیادین یک چشم انداز کاملا آرمانی و فراگیر برای بروندادهای آموزش و پرورش ترسیم کرده است و امروز آنچه در فضای عمومی جامعه در حوزه های مختلف داریم محصول آموزش و پرورش است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل معاونت پرورشی و فرهنگی، علیرضا کاظمی در برنامه تلویزیونی «مدرسه ایران » شبکه ۴ ضمن تسلیت به مناسبت اتفاقات اخیر در ایران به تربیت سیاسی دانش آموزان اشاره کرد و درباره کمک های نهادهای عمومی به مدارس گفت: این موضوع به رویکردهای تربیت برمی گردد. مهم ترین ماموریت آموزش و پرورش در سند تحول بنیادین تربیت است که امروز گمشده آموزش و پرورش و تعلیم و تربیت است.

او افزود: همه ما می دانیم که نظام آموزشی کشور امروزه دانش محور و حافظه محور است دلیلش هم این است که انتهای آن به کنکوری ختم می شود که تمام فعل و انفعالات را از دوره اول ابتدایی از اختیار نظام تعلیم و تربیت خارج می کند و به مجموعه هایی ورود پیدا می کنند و فعالیت هایی غیر مرتبط با فضای تربیت شکل می دهند.

کاظمی ادامه داد: اگر قرار باشد تربیت محقق شود ما رویکردهای مختلفی را داریم اما آن رویکردی که ما را می تواند با سرعت به نتیحه برساند رویکرد کنش آموزی و نقش پذیری دانش آموزان در فعالیت هایی است که می تواند آنان را در بخش های مختلف شکل می دهد.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش گفت: به عبارتی دیگر ما در تربیت به دنبال این هستیم که یک رفتار مطلوب پایدار که در سند تحول بنیادین به آن اشاره شده است، رفتار جز شخصیت شود و شکل گیری هویت صورت گیرد.

او ادامه داد: وظیفه ما تکوین و تعالی هویت دانش آموزان است اگر قرار باشد این موضوع شکل بگیرد این با دانش تنها شکل نمی گیرد دانش منجر به رفتار نمی شود دانش بخشی از تربیت است اگر ما نظام تعلیم و تربیت را صرفا بر دانش استوار کنیم نتیجه این می شود که محصول بیرون امده از تعلیم و تربیت یک محصول مطلوب نباشد.

کاظمی گفت: اگر عملکرد آموزش و پرورش را ترسیم کنیم عملکرد مطلوبی است اما انتظارات ما را فراهم نکرده است و با انتظارات مطلوب هنوز فاصله داریم. زمانی است که انتظارات خود را در یک فضای بسیار آرمانی ترسیم می کنید که فراگیر است و مدینه فاضله ای را برای تعلیم و تربیت ترسیم می کنید این درست است.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش ادانه داد: اکنون سند تحول بنیادین یک چشم انداز کاملا آرمانی و فراگیر برای بروندادهای آموزش و پرورش ترسیم کرده است اما برای اینکه این بروندادها را با واقعیت های موجود در جامعه تطبیق دهیم، بد نیست به فرمایشات مقام معظم رهبری در هفته بزرگداشت مقام معلم در سال گذشته اشاره کنیم که بخش عمده ای از سخنان ایشان به بروندادهای آموزش و پرورش معطوف بود که امروز آنچه در فضای عمومی جامعه در حوزه های مختلف داریم محصول آموزش و پرورش است.

او افزود: عملکرد آموزش و پرورش به نسبت توجهی که به آن می شود، نسبتا مطلوب است اما ما با آرمان ها و انتظارات ترسیم شده از نظام تعلیم و تربیت فاصله زیادی داریم و باید سرمایه گذاری های زیادی کنیم و بیش از پیش باید به این وزارتخانه توجه شود تا به اهداف خود برسیم.
او ادامه داد: در خود فضای مدرسه برای اینکه بتوانیم تربیت را محقق کنیم چراکه راهبرد اصلی سند تحول بنیادین برای رسیدن به حیات طیبه چیزی به نام تربیت تمام ساحتی است برای تحقق آن باید زمینه فعالیت های گروهی و نقش پذیری و تمرین سازی دانش آموزان را در رابطه با آموزه ها فراهم کنیم.
کاظمی گفت: طبیعتا به تشکل های دانش آموزی می رسیم تا بتوان دانش و مهارت را به عمل تبدیل کنیم و در رفتارهای عینی و واقعی نشان دهند هرچه فضای تعلیم و تربیت را به سمت نقش پذیری و کنش آموزی دانش آموزان ببریم به تربیت تمام ساحتی می رسیم.
او افزود: دانش آموزان دهه 60 در فضای جنگ قرار گرفتند و تربیت حماسی در یک فضای انقلابی و واقعی شکل گرفت و نظام ایران هنوز از ذخایر آن زمان استفاده م یکند اکنون تشکل ها این کا را با برنامه های جذاب انجام م یدهند.
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش به وجود تشکل های دانش آموزی اشاره کرد و گفت: ما در سازمان دانش اموزی با رویکردهایی که برای تربیت اجتماعی دانش آموزان است برنامه هایی را دنبال می کنیم در کنار تشکل های رسمی که حدود 7 میلیون دانش آموز عضو تشکل ها هستند، تشکل های غیررسمی راه اندازی کردیم و سبدی از نقش پذیری دانش آموزان را به مدرسه ارائه می دهیم که دانش آموز را به مهارت های فردی و اجتماعی برساند.
او به تشکل خبرنگار دانش آموز و همیار مشاور اشاره و اضافه کرد: این نکته را مورد توجه قرار دهیم که ما معمولا دانش آموزان در دوره اول ابتدایی آمادگی حضور در تشکل ها را ندارند بیش از 4 میلیون دانش آموز در این دوره مشغول هستند. شورای دانش آموزی را داریم که حدود 11 میلیون دانش آموز رای می دهند و مجامع مشورتی و مجلس دانش آموزی را شکل می دهند.
کاظمی گفت: اکنون کانون یاریگران زندگی را شکل داده ایم. سبد نقش پذیری دانش آموزان فرصت حضور به دانش آموزان داده و همه می توانند از این فرصت تربیتی استفاده کنند. ما در کنار فرصت های تربیتی تشکل ها فرصت های دیگری را مهیا می کنیم. بسترسازی برای نقش پذیری دانش آموزان برای نهادینه شدن هنجارها و آموزه هایی است که در فضای علمی کلاس درس فرا گرفتند.
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش گفت: سیل مهربانی را راه اندازی کردیم که در یک ساعت دانش آموزان سراسر کشور ابراز همدردی با سیل زدگان کردند اقدام تربیتی این موضوع برای ما مهم است اردوهای جهادی بسیج دانش آموزی و مشارکت بچه های اتحادیه انجمن های دانش آموزان برنامه های ما هستند.
او درباره برنامه ملی پرورشی گفت: ماموریت اصلی حوزه ما که یادگاران شهیدان رجایی و باهنر است، جلوگیری از ورود مکاتب غربی به اذهان پاک دانش آموزان و توسعه و ترویج ارزش ها و گفتمان انقلاب است. با توجه به نیازهای دانش آموزان به مجموعه فعالیت های ما افزوده شده و شکل گیری این تشکل ها و حوزه مراقبت از آسیب های اجتماعی و توسعه و ترویج فرهنگ اقامه نماز و فعالیت های فرهنگی هنری آن را کامل کرده است.
کاظمی گفت: دفتر انجمن اولیا و مربیان کار برنامه ریزی برای اولیا و مربیان را برعهده دارد و ما نیز به لحاظ تاثیر این حوزه فضا را مهیا م یکنیم تا بین دانش آموزان و خانواده ارتباط برقرار شود.
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش گفت: در زمینه تربیت حماسی، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و گفتمان انقلاب اردوهای راهیان نور را داریم علاوه بر آن امسال برگزاری 40 هزار یادواره شهید در 40 هزار مدرسه با 40 هزار شهید شاخص است که در فضای مدارس با کمک تشکل ها طراحی شده است تا دانش آموز با آموزه های انقلاب آمیخته شود.
او ادامه داد: برای دوره ابتدایی و متوسطه اول طرحی را تحت عنوان شمیم نور اجرا می کنیم چرا که این افراد نمی توانند در فضای تربیتی اردوهای راهیان نور حضور داشته باشند. در این طرح دانش آموزان در قالب اردوهای یک روزه به یادمان های شهدا و ‌موزه های دفاع مقدس می روند.
کاظمی گفت: هویت دانش آموزان و تربیت در فضاهای عینی شکل می گیرد نه در فضای ذهنی و کلاس درس لذا فعالیت های پرورشی را مکمل برنامه درسی ملی می دانیم و آنان را ضروری می دانیم.
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش گفت: ما در حوزه پرورشی و فرهنگی فعالیت ها را در 3 حوزه متمرکز می کنیم و بیش از 700 برنامه منطبق با برنامه پنجم و ششم در حال اجراست.
او افزود: در حوزه تربیت دینی اداره کل قرآن تمام فعالیت ها را در حوزه قرآن، ‌عترت و نماز متمرکز کرده است. در مجموعه معاونت 51 برنامه و 253 فعالیت داریم که برای تحقق اهداف کلان سند تحول تنظیم کردیم.
کاظمی گفت: در حوزه فعالیت های فوق برنامه و فرهنگی و هنری نیز بخشی را داریم تا فضای تربیتی را مدیریت کند بخش دیگر نیز در حوزه آسیب های اجتماعی و مشاوره است. دو ماموریت برای ما تعریف شده ماموریت اصلی ما فراهم کردن زمینه حضور دانش آموزان با رویکرد فراگیری، مدرسه محوری، مشارکت پذیری و نقش پذیری است همچنین زمینه شکوفا شدن استعدادهای دانش آموزان را در فعالیت های فوق برنامه دنبال می کنیم مدرسه تنها کانون تربیت نیست مسجد، کانون های فرهنگی تربیتی، دارالقرآن ها می تواند فضای تربیتی باشد لذا با بخش های مختلفی که ظرفیت های فرهنگی تربیتی دارند مشارکت می کنیم.
او درباره حوزه ارزیابی نیز گفت: نظام ارزیابی یکی از چالش های تقریبا فعالیت فرهنگی در سطح کشور است اکنون ارزیابی را به فعالیت های کمی معطوف می کنیم. بخشی از قعالیت ها نشانگر ارزیابی فعالیت هاست که می تواند حکایت از واقعیت های موجود باشد.
کاظمی گفت: آنچه امروز داریم محصول کار آموزش و پرورش است اما با انتظارت خود فاصله داریم.

به اشتراک بگذارید :