3 صفر 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ ۱۲:۵۵:۳۷
کد مطلب:  1045045
معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش کردستان تاکیدکرد:
ارتقای سطح سواد سلامت دانش آموزان، فرهنگیان و اولیا توسط مراقبین سلامت

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش کردستان آموزش و ارتقای سطح سلامت دانش آموزان، فرهنگیان و اولیا را یکی از مهم ترین اولویت های کاری مراقبین سلامت در مدارس عنوان کرد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش کردستان، صبح امروز دوره آموزشی دو روزه با عنوان« بیماری های منتقله از آب» که ویژه مراقبین سلامت آموزش و پرورش نواحی یک و دو سنندج و منطقه کلاترزان با حضور معاون تربیت بدنی و سلامت استان، رئیس اداره سلامت و تندرستی اداره کل، معاون تربیت بدنی و پرورشی ناحیه دو سنندج در کانون فرهنگی تربیتی شهید مطهری ناحیه دو سنندج برگزارشد.

در آئین افتتاحیه این دوره آموزشی افشین خوش گوار معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش کردستان از تلاش و اهتمام مراقبین سلامت مدارس در اجرای برنامه ها و عملیاتی کردن برنامه های حوزه بهداشت و سلامت تقدیر و تشکر کرد.

خوش گوار ارتقای سلامت جسمی، روحی و روانی دانش آموزان، فرهنگیان و خانواده ها را هدف غایی برنامه های حوزه سلامت آموزش و پرورش استان عنوان و تاکید کردو گفت : باید توجه و تمرکز جامعه به حوزه سلامت و بهداشت در ابعاد فردی و جسمی متمرکز شود.

وی آموزش و ارتقای سطح سلامت دانش آموزان، فرهنگیان و اولیا را یکی از مهم ترین اولویت های کاری مراقبین سلامت در مدارس عنوان کرد و اظهارداشت: باید علم و دانش را در حوزه بهداشت و سلامت کسب و در مسیر زندگی به کار ببرد که در  نهایت منجر به بهبود سبک زندگی افراد شود.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش کردستان با اذعان به اینکه بیش از 50 درصد از مردم جامعه محروم از سواد سلامت هستند؛ گفت: مصرف زیاد مواد تراریخته و تغذیه ناسالم، کم تحرکی و پایین بودن سرانه فعالیت ورزشی و استعمال دخانیات و در دسترس بودن مواد دخانی را از جمله دلایل پایین بودن سواد سلامت در جامعه عنوان کرد.

خوش گوار خود مراقبتی را اولین قدم ارتقای سواد سلامت عنوان کرد و خاطرنشان کرد: تمام برنامه ها و فعالیت های حوزه سلامت مبتنی بر مراقبت از خود است و در این راستا باید سطح دانش و مهارت دانش آموز را افزایش دهیم.

معاون تربیت بدنی و سلامت استان با بیان اینکه کار مراقبین سلامت در مدارس کار درمانی نیست؛ گفت: آگاه سازی دانش آموزان در خصوص سلامت جسم و روح و روان مهم ترین ماموریت مراقبین سلامت مدارس است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه بوفه مدارس یکی از مراکز مهم و حساس در بحث سلامت دانش آموزان است؛ نظارت بر بوفه مدارس را یکی دیگر از وظایف مراقبین سلامت مدارس عنوان کرد و خاطرنشان نمود: مراقبین سلامت تلاش کنند آنچه در بوفه مدارس عرضه می شود در راستای سلامت دانش آموزان باشد.

خوش گوار با بیان این مطلب که آموزش و پرورش همیشه مورد توجه همه دستگاه ها و نهادها قرار می گیرد؛ اظهارداشت: فراوانی مخاطبین، محقق شدن برنامه هایی که از کانال آموزش و پرورش عبور کنند، متعهد بودن نیروی انسانی در آموزش و پرورش، شرایط سنی مخاطبین در آموزش و پرورش و امکان بوجود آوردن تشکل های مختلف در مدارس را از دلایل مورد توجه بودن آموزش و پرورش عنوان کرد.

وی در ادامه با اشاره به ضرورت ارتقای سطح سلامت دانش آموزان و تحقق اهداف پیش بینی شده، عدم اعتقاد و باورمندی برخی از مدیران مدارس به برنامه های حوزه سلامت و بهداشت، کمبود نیروی انسانی متخصص در حوزه سلامت، ناهماهنگی و موازی کاری در حوزه سلامت و تعارضات در جامعه را از مهم ترین چالش ها این حوزه برشمرد.

در ابتدای این دوره آموزشی میرزایی معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش ناحیه دو سنندج نیز به تشریح و تبیین  اهداف برگزاری دوره پرداخت و گفت: کار مراقبین سلامت مدارس بسیار ارزشمند و سخت است .

وی از مراقبین سلامت مدارس خواست محیط مدرسه را از لحاظ بهداشتی و فیزیکی خوب نگهداری کنند چراکه بیماری های مختلفی همواره دانش آموزان را در معرض تهدید قرار می دهد.

میرزایی در ادامه بر نظارت بر بوفه مدارس تاکید و خاطرنشان نمود: موادغذایی رابطه مستقیم با سلامت دانش آموزان دارد .

وی با بیان اینکه سلامت دانش آموز با هیچ چیزی قابل معامله نیست؛ گفت: مراقبین سلامت باید همواره ارتباط خود را با اولیا دانش آموزان حفظ کنند و اطلاع رسانی های لازم را در زمینه سلامت و بهداشت به اولیا انجام دهند.

به اشتراک بگذارید :