16 ذیحجه 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ ۱۶:۴۵:۰۰
کد مطلب:  1044001
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در دیدار با مدیرکل کتابخانه های عمومی استان:
لزوم نیاز به یک تغییر نگرش و رفتار در زمینه نهادینه سازی فرهنگ کتاب و کتابخوانی

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در دیدار با مدیرکل کتابخانه های عمومی استان بر لزوم نیاز به یک تغییر نگرش و رفتار در زمینه نهادینه سازی فرهنگ کتاب و کتابخوانی تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان رضوی، قاسمعلی خدابنده مدیرکل این سازمان در این جلسه گفت: شرایط زندگی به گونه ای شده که متاسفانه مردم از کتاب فاصله گرفته اند و شرایط اقتصادی و تغییر فضای رسانه ای موجب شده دانش و اطلاعات از طریق فضای مجازی بدست آید و زندگی و علوم مختلف با سرعت رو به حرکت و تغییر است و این موارد همگی در کمرنگ شدن فرهنگ کتابخوانی تاثیرگذار بوده است.

وی افزود: در زمینه مطالعه کتاب سازوکار سخت افزاری مانند احداث و تجهیز کتابخانه ها مهم است اما نیاز به یک تغییر نگرش و رفتار در زمینه نرم افزاری بسیار مهم تر خواهد بود و نهادینه سازی و ارتقاء فرهنگ کتاب و کتاب خوانی نسبت به احداث کتابخانه ها و بروز رسانی کتاب ها از اولویت بیشتری برخوردار است.

خدابنده تصریح کرد: برای افزایش اقبال دانش آموزان به کتاب و کتابخوانی نیاز به فرهنگ سازی وجود دارد و باید با رویکرد فرهنگی به این موضوع توجه نماییم.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در ادامه مواردی همچون برگزاری مسابقات کتابخوانی میان دانش آموزان، برگزاری جلسات نقد کتاب در یک فضای فرهنگی و صمیمی، حضور مولفین و نویسندگان مطرح در جمع دانش آموزان، انتخاب کتاب سال، فصل و ماه از نگاه دانش آموزان، معرفی کتاب های مناسب به دانش آموزان و حضور دانش آموزان نویسنده و مولف در دوره های آموزشی حوزه تالیف را از جمله اقداماتی دانست که می تواند در جهت افزایش انس و الفت دانش آموزان با کتابخوانی تاثیرگذار باشد.

وی خاطرنشان کرد: تعامل و هم افزایی بسیار خوبی میان آموزش و پرورش خراسان رضوی با نهاد کتابخانه های عمومی استان برقرار است و باید تلاش کنیم جامعه و به خصوص دانش آموزان را با کتاب آشتی دهیم چرا که اگر دانش آموزان از کودکی به مطالعه کتاب عادت کنند قطعا این مسیر را در آینده نیز دنبال خواهند کرد و توفیقات بیشتری برایشان حاصل خواهد شد.

قابل ذکر است در ابتدای این جلسه حجت الاسلام والامسلمین علی اکبر سبزیان مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی گفت: در مشهد مقدس تعداد 60 کتابخانه عمومی وجود دارد که این آمار رو به افزایش است و این ظرفیت می تواند در اختیار دانش آموزان و مدارس قرار گیرد و اثرات مثبتی در پی خواهد داشت.

وی افزود: امروزه کتابخانه های عمومی از محلی برای امانت کتاب خارج شده و فضای کتابخانه ها به فرهنگسراهای اجتماعی تبدیل شده و یکی از بخش های مهم این کتابخانه ها بخش کودک و نوجوان است.

حجت الاسلام والامسلمین سبزیان تصریح کرد: آموزش دانش آموزان و شرکت اولیاء و مربیان در دوره های دانش افزایی در فضای کتابخانه ها در کاهش آسیب های اجتماعی و افزایش مهارت های گوناگون نسل نوجوان و جوان بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در ادامه مواردی همچون احداث کتابخانه تخصصی حوزه شعر و ادب پارسی، راه اندازی دو کتابخانه عمومی ویژه بانوان و راه اندازی کتابخانه ویژه فرهنگیان و پیشکسوتان را از جمله اقداماتی دانست که در حال انجام است.

وی در پایان گفت: دانش آموزان و نسل جوان مهمترین مخاطبان کتابخانه ها هستند و باید تلاش کنیم حضور آن ها را در این مراکز فرهنگی افزایش دهیم که این مهم آثار مثبت فراوانی در پی خواهد داشت.

به اشتراک بگذارید :