16 ذیحجه 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ ۱۸:۵۵:۰۰
کد مطلب:  1043977
کاظمی: ظرفیت های معاونت پرورشی و فرهنگی در خدمت دانش آموزان با نیازهای ویژه خواهد بود

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش در نشست مشترک بین سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور و معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش تاکید کرد که ظرفیت های این معاونت در خدمت دانش آموزان با نیازهای ویژه در سطح کشور خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل معاونت پرورشی و فرهنگی، علیرضا کاظمی در نشست مشترک بین سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور و معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش حضور سیدجواد حسینی به عنوان رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور را یک فرصت دانست و گفت: ظرفیت های این معاونت در خدمت دانش آموزان با نیازهای ویژه در سطح کشور خواهد بود زیرا هیچ جامعه و مخاطبی لذت بخش تر و بهتر از جامعه مخاطبان آموزش و پرورش استثنایی برای خدمت رسانی و کار فرهنگی وجود ندارد.

او افزود: در حوزه تشکل های دانش آموزی باید در سازمان آموزش و پرورش استثنایی فعالیت کنیم این مساله ای مهم است باید زمینه ای فراهم کنیم تا از تمام فعالیت ها و ظرفیت ها استفاده کنیم.

کاظمی سازمان آموزش و پرورش استثنایی را یک ذینفع مهم و موثر در حوزه معاونت پرورشی و فرهنگی دانست و گفت: در بخش آسیب های اجتماعی باید بیشتر کار کنیم و در این حوزه سرمایه گذاری بیشتری داشته باشیم چراکه سازمان استثنایی در فعالیت های فرهنگی، پرورشی، قرآنی و ورزشی بسیار موفق بوده است.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش به تولیدات دانش آموزان استثنایی در حوزه فرهنگی هنری اشاره کرد و گفت: می توانیم در کنار این مسابقات فرهنگی هنری و قرآنی سهمیه جدایی قرار دهیم تا این فعالیت ها در سطح ملی دیده شود.

او در پایان نگاه سیدجواد حسینی را یک نگاه تعلیم و تربیتی و تعالی نظام آموزشی دانست.

سیدجواد حسینی، رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور نیز در ادامه این نشست گفت: ما در مباحث آموزش و پرورش باید به چند نکته توجه کنیم و بر آنها تمرکز داشته باشیم؛ توسعه مشارکت یکی از این موارد است دانش نظام تعلیم و تربیت، مفاد سند تحول بنیادین و تجارب جهانی به ما می گویند توسعه آموزش و پرورش در گرو مشارکت است.

حسینی با بیان اینکه بخشی از این مشارکت، مشارکت درون سازمانی است افزود: پارلمان مجازی ۲۴ هزار معلم استثنایی را از هفته دیگر اجرایی می کنیم همچنین شیوه نامه مشارکتی را از کف تا ستاد از دو هفته دیگر اجرایی خواهیم کرد. طرح جام (جمع آوری ایده های مطلوب) را نیز خواهیم داشت.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور به وجود ۱۵۳ هزار دانش آموز استثنایی، ۱۶۰۰ مدرسه ویژه دانش آموزان استثنایی، ۱۳ هزار مدرسه پذیرا اشاره کرد که این مدارس ۷۲ هزار دانش اموز دارند.

او به بیان برخی از طرح های در حال اجرای این سازمان پرداخت و گفت: اکنون ۱۱۰ میلیارد اعتبار داریم و در تلاش افزایش بودجه هستیم لذا توسعه مشارکت را مهم می دانیم و آن را جدی می گیریم.

حسینی بر فعالیت های پرورشی تاکید کرد و گفت: برنامه درسی نظام تعلیم و تربیت باید تربیت محور شود اگر به سمت پرورش حرکت نکنیم آموزش بیهوده خواهد بود این موضوع باید در برنامه درس ملی دیده شود.

او افزود: ارزش های والا و فضیلت های انسانی در بچه های استثنایی بیشتر است لذا به فعالیت های مهارتی، ورزشی و پرورشی نیازمندتر هستند.

محمدرضا مسیب زاده، مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش نیز در این نشست به ۴ اصل حاکم بر فعالیت های قرآنی اشاره کرد و گفت: آماده هستیم مانند گذشته در حوزه دانش آموزان استثنایی فعالیت داشته باشیم ما نیز در حوزه خود بر توسعه مشارکت و کار گروهی تاکید داریم. در حوزه مربوطه نیز ۳۰۰ نسخه قرآن بریل را به آموزش و پرورش استثنایی اهدا کردیم.

مسعود شکوهی مدیرکل مشاوره، امور تربیتی و مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی نیز در این نشست خطاب به سیدجواد حسینی گفت: در تمام فعالیت های حوزه آمادگی داریم با شما همکاری داشته باشیم. در بحث غربالگری نیز به دنبال این هستیم که این طرح در ۴ مقطع تحصیلی انجام شود لذا درخواست داریم در ابتدای کار از ظرفیت مشاوره استفاده کنیم. 

علی رمضانی، مدیرکل فرهنگی هنری، اردوها و فضاهای پرورشی نیز گفت: دانش آموزان استثنایی چیزی کمتر از دیگران ندارند در سنوات گذشته دانش آموزان حضور بی نظیری در جشنواره های ما داشته اند. در حوزه خود آمادگی همکاری مشارکتی را با آموزش و پرورش استثنایی داریم.

سپس حمیدرضا کفاش،  معاون اسبق پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش نیز در این نشست پیشنهاد داد که چند مجموعه جدید به مناسبت دهه فجر کلنگ بخورد که ویژه دانش آموزان استثنایی باشد.

او همچنین بر تجهیز شدن مجموعه های موجود هم تاکید کرد و افزود: اقبال جامعه و نگاه جواد حسینی در برابر دانش آموزان استثنایی وجود دارد. براساس تاکید رئیس سازمان استثنایی خوب است مجتمع های بزرگی که ساخته می شود چند ساحتی باشند.

اسماعیل بحری زاده، سرپرست قائم مقامی سازمان دانش آموزی نیز در این نشست گفت: رویکرد منطبق بر فعالیت ها باید توانمند کردن دانش آموزان استثنایی در جامعه باشد تا در طراحی ها از مشارکت آنها اطمینان پیدا کنیم.

او ادامه داد: عدالت آموزشی مورد تاکید سند است که ما را موظف به پرداختن به این موضوع می کند. اخبار موفقیت های دانش آموزان استثنایی در زمینه های مختلف شگفت انگیز است و این موضوع نشان می دهد معلولیت محدودیت نیست.

بحری زاده با بیان اینکه ما سابقه همکاری های خوبی در حوزه های مختلف با سازمان استثنایی داشتیم گفت: فعالیت های پرورشی می تواند در رشد شخصیت و توانمندسازی این دانش آموزان مفید باشد ما در سازمان دانش آموزی آمادگی همکاری های لازم را با سازمان آموزش و پرورش استثنایی خواهیم داشت.

به اشتراک بگذارید :