23 ذیقعده 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ ۰۹:۲۰:۰۰
کد مطلب:  1042979
در راستای تقویت روحیه رشادت و پاسداری از وطن و با الهام از متون حماسی شاهنامه فردوسی صورت گرفت؛
چاپ 4 مجموعه طومار نقالی دانش‌آموزی با عنوان «نقل راویان» ویژه مدارس

مدیرکل فرهنگی هنری اردوها و فضاهای پرورشی اظهار کرد: به‌منظور تقویت روحیه رشادت، جوانمردی و پاسداری از وطن با بهره گیری از متون حماسی شاهنامه فردوسی، 10 عنوان طومار نقالی ویژه دانش‌آموزان در قالب چهار مجموعه منتشر شده است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، علی رمضانی گفت: در سالهای اخیر وزارت آموزش‌وپرورش پرداختن به هنر نقالی باهدف احیای این هنر ارزشمند اصیل ایرانی که جزء میراث فرهنگی ناملموس کشور محسوب می‌شود اهتمام داشته است.

رمضانی افزود: ویژگی بارز این مجموعه، طومارهایی ویژه دانش‌آموزان با در نظر گرفتن ویژگی‌های سنی و دوره‌های مختلف تحصیلی آن‌ها است. در تهیه این مجموعه‌ها از منابع معتبر و گوناگون وام گرفته‌شده تا دانش آموزان بانام بزرگان این عرصه نیز آشنا شوند، ازجمله شاهنامه نقالان از مرشد عباس وزیری، طومارهای مکتوب و شفاهی مرشد ولی ا. ترابی، طومار مرشد سید مصطفی سعیدی، طومار هفت لشکر... که در تهیه این مجموعه از آن استفاده‌شده است.

مدیرکل فرهنگی و هنری اردوها و فضاهای پرورشی اضافه کرد: مجموعه نقل راویان 1 شامل دو طومار با عنوان: هفت‌خان رستم، رزم رستم و پیل سفید، نقل راویان 2 شامل چهار طومار بانام‌های: سهراب، اشکبوس و کاموس، کیومرث و سیامک، اکوان دیو نقل راویان 3 حاوی طومارهای زال و ضحاک و نقل راویان 4 شامل دو طومار با عناوین: رفتن رستم به کوه سپند و بیژن و منیژه است.

وی خاطرنشان کرد: این اداره کل در نظر دارد علاوه بر انتشار طومارهای نقالی حماسی ویژه دانش آموزان، به چاپ و نشر طومارهای نقالی مذهبی نیز اقدام کند.

به اشتراک بگذارید :