3 صفر 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ ۱۶:۲۵:۰۹
کد مطلب:  1042267
دکتر حسینی در جمع مدیران مدارس استثنایی فارس خبر داد :
تأمین ۸۰۰ نیروی توانبخشی با همکاری مشترک دانشگاه فرهنگیان و علوم بهزیستی / ایجاد دو پردیس دانشگاه فرهنگیان استثنایی در آینده نزدیک

معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش ‌وپرورش استثنایی کشورگفت : با همکاری مشترک بین دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در تلاشیم بتوانیم ۸۰۰ نیروی توانبخشی که نیاز مدارس استثنایی است را تأمین کنیم .

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش ‌و پرورش استثنایی کشور ، دکتر سید جواد حسینی در جمع مدیران مدارس استثنایی استان فارس در پردیس دانشگاه فرهنگیان شیراز، اظهار داشت: قرار است در آینده دو مرکز دانشگاه فرهنگیان واحد خواهران و برادران  مخصوص تربیت معلم برای دانش آموزان استثنایی در نظر بگیریم .

وی تصریح کرد: با همکاری مشترک بین دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در تلاشیم بتوانیم ۸۰۰ نیروی توانبخشی که نیاز مدارس استثنایی است را تأمین کنیم  . 

معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش ‌وپرورش استثنایی کشور با اشاره به اینکه شیراز جلوگاه  علم و ادب و هنر و شهر سعدی و حافظ است ، هدف از این سفر را دیدار با همکاران فرهنگی استثنایی، بازدید از بعضی از پروژه ها، بیان سیاست های وزارت متبوع به همکاران و بررسی مشکلات ، عنوان کرد .

حسینی افزود :  در ۱۴ استان کشور مدرسه ویژه اوتیسم وجود  ندارد که  از جمله استان‌های فاقد مدرسه اوتیسم فارس است که تلاش می‌کنیم ظرف یک و نیم سال آینده با تأمین زمین از سوی استان، این نوع مدرسه نیز در شیراز ساخته شود .

معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش ‌وپرورش استثنایی کشور با اشاره به اینکه ۱۲ مرکز مشاوره و توانبخشی در سطح کشورداریم ابراز داشت : خوشبختانه مرکزی که در شیراز درحال آماده سازی  است یکی از جامع ترین این مراکز است که سعی برتأمین تجهیزات این مرکز نیزداریم .

وی همچنین افزود: علی رغم اینکه در کشور۳۱ سالن ورزشی مخصوص دانش آموزان با نیازهای ویژه داریم ولی ۱۵ استان کشورهنوز سالن ورزشی مخصوص این دانش آموزان را ندارد.

دکتر حسینی افزود: البته سالنی به وسعت بیش از یک هزار و ۳۰۰ متر مربع درمجموعه کانون پرورش فکری شیراز وجود دارد که به دانش آموزان استثنایی اختصاص پیدا کرده که تلاش می کنیم آن را به اتمام برسانیم .

رئیس سازمان آموزش ‌وپرورش استثنایی کشورهمچنین ادامه داد: هم اکنون بیش از ۸۰ هزار دانش‌آموز در یک هزار و ۶۰۰ مدرسه استثنایی کشور به‌ صورت ویژه و با رویکرد تفکیک  مشغول به تحصیل هستند. 

وی با بیان اینکه برای کیفیت بخشی به فعالیت های آموزشی، توانبخشی و پرورشی یکی از استانداردهای مورد نیاز استاندارد فضا و تجهیزات است گفت : برای تأمین این استاندار در سطح کشور قرار است ۲۱۰ مدرسه استثنایی در سطح کشور ساخته شود که ۱۰ مدرسه آن در استان فارس خواهد بود.

معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش ‌وپرورش استثنایی کشور ساخت سالن های ورزشی و چند منظوره درون مدرسه ای برای دانش آموزان با نیازهای ویژه را از دیگر طرح های حوزه کاری خود عنوان کرد و اظهار داشت:  از آنجا که این دانش آموزان به  ورزش و حرکات توانبخشی بسیار نیازمندند،  هر چه قدر که این محیط ها  نزدیک به مدرسه یا داخل مدرسه تأمین شود موثرتر است  .

وی افزود : مقرر شده ساخت این سالن های ورزشی در مدارسی انجام شود که امکان ایجاد سالن های درون مدرسه ای با ابعاد ۲۰۰ متر را داشته باشند.

 

دکترحسینی بیان داشت : یکی از مشکلات در خصوص دانش آموزان با نیازهای ویژه، سرویس ایاب و ذهاب است که در طول چند سال اخیر اعتبارات آن  بیش از ۷ برابر افزایش یافته اما در عین حال بیش از ۵۰ صد هزینه را در این زمینه  نتوانستیم تأمین کنیم . 

معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش ‌وپرورش استثنایی کشور عنوان کرد :  البته قرار شده ظرف یک هفته آینده ۳۰ میلیارد ریال برای سرویس ایاب و ذهاب استثنایی کشور اختصاص بدهند که سهم استان فارس هم در آن مشخص خواهد شد.

وی استاندارد سازی منابع انسانی را یک سیاست قطعی و حتمی در آموزش و پرورش دانست و گفت :  ما با نوعی ریزش منفی در این خصوص مواجه هستیم، بدین معنا که تعداد دانش آموزان افزایش می یابد اما تعداد نیروهای انسانی کاهش پیدا می کنند.

دکترحسینی با اشاره به اینکه امسال بیش از ۱۷ هزار نیرو گرفته شده که نزدیک به ۶۰۰ نفر از این تعداد مربوط به معلمان استثنایی هستند، تأکید کرد :  تلاش می کنیم به لحاظ ردیف استخدامی از سازمان امور استخدامی و تخصیص نیروهای بیشتر از طریق ماده ۲۸ و پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان این ریزش نیروی انسانی را جبران کنیم  که یک بخش از نیروهای ما از توانبخشی درقالب نیروهای طرحی بوده که تعدادشان حدود ۳۵۰ نفر است .

معاون وزیر  و رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی کشور به برخی از  تصمیمات گرفته شده در سفر خود به استان فارس اشاره کرد و گفت : ساخت یک واحد مدرسه اوتیسم استاندارد مناسب سازی شده در فارس، ساخت ۲۱۰ مدرسه استثنایی در سطح کشور و اختصاص ۱۰ مدرسه آن به فارس، تهیه  تجهیزات برای مرکز جامع مشاوره و توانبخشی در حال ساخت استان و قول سفر دانش آموزان برتر مدارس استثنایی فارس به عتبات و عالیات از جمله اقدامات پیشرو است .

 

 

 

 

به اشتراک بگذارید :