4 شعبان 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ ۰۹:۲۳:۳۲
کد مطلب:  1041217
پیام مدیر کل آموزش و پرورش گلستان به مناسبت هفته شوراهای آموزش و پرورش

از سوی مدیرکل آموزش و پرورش گلستان به مناسبت گرامیداشت هفته شوراهای آموزش و پرورش پیامی منتشر گردید.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش گلستان، از سوی مدیرکل آموزش و پرورش گلستان به مناسبت گرامیداشت هفته شوراهای آموزش و پرورش پیامی منتشر گردید.

متن پیام به شرح ذیل است:

 

«آنانکه امر پروردگارشان را اجابت نموده و  نماز به پا می دارند و کارشان را با مشورت یکدیگر انجام می دهند و  از آنچه روزی آنها کرده ایم انفاق می کنند.»     سوره شورا آیه 39 

مشارکت از دیرباز با زندگی انسان ها پیوند داشته و زمان پیدایش آن به آغاز پیدایش خانواده و زندگی مشترک بین زن و مرد بر می گردد، به گونه ای که در این ارتباط، رشد و بالندگی آنها فراهم می شود. امروزه مشارکت را دانش نوین و علم رو  به ظهور می دانند.

مشارکت، ایجاد نوعی همبستگی، تعلّق و تلاش جمعی میان افراد به منظور نیل به نظام عادلانه اجتماعی است. مشارکت، درگیری ذهنی و عاطفی اشخاص در موقعیّت های گروهی است که آنان را برای دستیابی به اهداف گروهی بر می انگیزد تا همدیگر را یاری دهند و در مسئولیت کاری شریک شوند. بر این اساس درگیر شدن، یاری دادن و مسئولیت پذیری، سه ویژگی مهم مشارکت می باشد.

شوراهای آموزش و پرورش می توانند امکانات مختلف کشور را در جهت رفع تنگناهای  نظام آموزشی کشور بسیج کنند و به این ترتیب نقش مؤثّر خود را در عرصه فعالیت های آموزشی و توسعه پایدار تعلیم و تربیت کشور آشکار سازند. پیداست شوراها برای انجام وظایف خود بیش از هر چیز به همدلی و همیاری دستگاه هایی نیازمندند.

از نظر حقوقی نیز این حقّ مردم است که نظارت داشته باشند و نظر بدهند، زیرا آنها بهترین سرمایه های خود را که فرزندانشان هستند، به آموزش و پرورش سپرده اند و این شوراهای آموزش و پرورش هستند که می توانند نظرات مردم را دریافت و اعمال نمایند.

اینجانب، ضمن تبریک و شادباش هفته شوراهای آموزش و پرورش، از تمامی همکاران عزیز و فرهیخته فرهنگی، اولیای دلسوز و بزرگوار، دانش آموزان آینده ساز و گرانقدر و مسئولین محترم در استان گلستان می خواهم با ما در این مسیر خطیر و حسّاس، همچون همیشه، همراه و همگام باشند تا با سرمشق قرار دادن: «و تَعاوَنوا عَلی البِرِّ و التََّقوی"در کارهای نیک و پرهیزکاری همدیگر را یاری نمایید» شاهد پیشرفت عملی در همه زمینه ها و پیشرو در تولید علم و صنعت در جهان باشیم و از خودرأیی در همه زمینه ها بپرهیزیم که به فرموده مولایمان حضرت علی(ع): «آدم خودرأی هلاک می شود وآنکس که با اهل نظر مشورت می کند، در عقل آن شریک می شود».

 

احسان گوهری راد

مدیر کل و دبیر شوراهای آموزش و پرورش استان گلستان

 

به اشتراک بگذارید :