8 شوال 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۲۳ ۰۸:۴۵:۰۰
کد مطلب:  1041173
چاپ 4 مجموعه طومار نقالی دانش‌آموزی با عنوان «نقل راویان» ویژه مدارس

مدیر کل فرهنگی هنری اردوها و فضاهای پرورشی گفت: به منظور تقویت روحیه رشادت، جوانمردی و پاسداری از وطن با بهره‌گیری از متون حماسی شاهنامه فردوسی، 10 عنوان طومار نقالی ویژه دانش¬آموزان در قالب چهار مجموعه منتشر شده است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل معاونت پرورشی و فرهنگی، علی رمضانی، مدیرکل فرهنگی هنری اردوها و فضاهای پرورشی وزارت آموزش و پرورش گفت: در سالهای اخیر وزارت آموزش و پرورش پرداختن به هنر نقالی با هدف احیای این هنر ارزشمند اصیل ایرانی که جزء میراث فرهنگی ناملموس کشور محسوب می شود اهتمام داشته است.

رمضانی افزود: ویژگی بارز این مجموعه، طومارهایی ویژه­ی دانش­آموزان با در نظر گرفتن ویژگی­های سنی و دوره­های مختلف تحصیلی آنهاست. در تهیه این مجموعه ها از منابع معتبر و گوناگون وام گرفته شده تا دانش آموزان با نام بزرگان این عرصه نیز آشنا شوند، از جمله شاهنامه نقالان از مرشد عباس وزیری، طومارهای مکتوب و شفاهی مرشد ولی ا.. ترابی، طومار مرشد سید مصطفی سعیدی، طومار هفت لشکرو... که در تهیه این مجموعه از آن استفاده شده است.

مدیرکل فرهنگی و هنری اردوها و فضاهای پرورشی اضافه کرد، مجموعه نقل راویان1 شامل دو طومار با عنوان: هفت خان رستم، رزم رستم و پیل سفید، نقل راویان2 شامل چهار طومار با نام های : سهراب، اشکبوس و کاموس، کیومرث و سیامک ، اکوان دیو نقل راویان3 حاوی طومارهای زال و ضحاک و نقل راویان4 شامل دو طومار با عناوین : رفتن رستم به کوه سپند و بیژن و منیژه است.

او خاطرنشان کرد: این اداره ­کل در نظر دارد علاوه بر انتشار طومارهای نقالی حماسی ویژه دانش آموزان، به چاپ و نشر طومارهای نقالی مذهبی نیز اقدام کند.

 

به اشتراک بگذارید :