3 صفر 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ ۰۹:۰۰:۰۰
کد مطلب:  1040824
رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی در نشست با مسئولان شبکه ملی ناشنوایان اعلام کرد؛
37 برنامه و فعالیت ویژه برای دانش آموزان ناشنوا در دستور کار آموزش‌وپرورش استثنایی

رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی در نشست با مسئولان شبکه ملی ناشنوایان اظهارکرد: سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی در قلمرو ناشنوایان حدود ۵ هزار ۵۲۱ دانش‌آموز دارد که در مدارس خاص هستند و در یک هزار و ۶۷۳ کلاس درس مشغول به تحصیل است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، سید جواد حسینی در نشست با مسئولان شبکه ملی ناشنوایان با اشاره به ۱۰ سیاست توسعه کمی و کیفی تشکل‌های غیردولتی، اظهارکرد: ایجاد شبکه جامع ناشنوایان که۷۰ تشکل غیردولتی را تحت پوشش خود قرار داده وبا فدراسیون ناشنوایان بین‌المللی ارتباط برقرار کرده است گامی بزرگ در راستای هم‌افزایی تشکل‌های غیردولتی در حوزه ناشنوایان است.

وی افزود: سازمان آموزش‌وپرورشاستثنایی درحوزه ناشنوایان ۵ هزار۵۲۱دانش‌آموز دارد که در مدارس خاص هستند و دریک هزار و ۶۷۳ کلاس درس مشغول به تحصیل هستند.

رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی خاطرنشان کرد: ۹۹۳دانش‌آموز در۶۸ مدرسه کاردانش و در۳۰ رشته فعال هستند و ۷۸دانش‌آموز نیز در ۸ مدرسه فنی حرفه‌ای در ۶ رشته در مدارس خاص فعالیت می‌کنند.

حسینی بابیان اینکه ۹هزار ۹۱۸ دانش‌آموز با آسیب شنوایی در دوره‌های مختلف در مدارس پذیرا و مدارسی تلفیقی فراگیر در حال تحصیل هستند، گفت: ۹۴۵دانش‌آموز تلفیقی در۸۰ رشته کاردانش مشغول تحصیل می‌باشند که درمجموع رقمی نزدیک به ۱۵ هزار و ۵۰۰دانش‌آموز را نشان می‌دهد.

رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی تأکید کرد: ۳۷ برنامه و فعالیت مخصوص دانش آموزان ناشنوا در دستور کار سازمان قرارگرفته است و تمام خواسته‌های مطرح‌شده از سوی جامعه ناشنوایان در دل این تعداد برنامه، گنجانده‌شده است.

وی با تأکید براین‌که آموزش مدرسین برای ترویج زبان اشاره یکی از گام‌های کلیدی برای سازمان استثنایی است، بیان کرد: زبان اشاره امتداد حس شنوایی است و حس شنوایی و بینایی بیشترین امکان یادگیری و شناخت انسان را فراهم می‌سازد و بر این اساس باید زبان اشاره و بریل آموزی را گسترش دهیم.

حسینی با اعلام اینکه سازمان استثنایی خدمات حمایتی خوبی را برای ناشنوایان دارد، افزود: کاشت حلزون ۶ میلیون تومان هزینه دارد که ۱۲۵ نفر از سال ۹۴تاکنون این خدمات را دریافت کرده‌اند و۱۳۹ مورد این خدمات نیز همه قطعات کاشت حلزون را که ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هزینه دارد از سال ۹۶تاکنون دریافت کرده‌اند و همچنین تعداد ۲ هزار و ۶۸۸ دستگاه سمعک به دانش آموزان ناشنوا از سال ۹۴تاکنون داده‌شده است.

رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی در ادامه اظهارکرد: راه‌اندازی مرکز ناشنوایان بزرگ‌سال، فراهم کردن بسته‌های توانمندسازی طرح سنجش برای خانواده‌ها، فراگیرسازی تربیت مدرس و زبان اشاره حتی در برخی از ادارات، گنجاندن سرفصل دروس زبان اشاره در دانشگاه فرهنگیان و ارسال شیوه‌نامه زبان اشاره در نظام آموزشی ازجمله اقدامات مفیدی است که می‌تواند در این جهت باشد.

به اشتراک بگذارید :