3 جمادی‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۶ ۰۷:۵۵:۰۰
کد مطلب:  7N2FTgqD
مدیر آموزش و پرورش قدس در آئین هفته سلامت:
تغذیه درست و سالم نیز نقش بسزایی در سلامتی فرد دارد

آئین هفته سلامت در تمامی مدارس شهرستان قدس و به طور متمرکز در آموزشگاه ابتدایی شهدای معلم برگزار شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران، آئین هفته سلامت در تمامی مدارس شهرستان قدس و به طور متمرکز با حضور مسئولین استانی و شهرستانی در آموزشگاه ابتدایی شهدای معلم برگزار شد.

مدیر آموزش و پرورش شهرستان قدس ضمن تسلیت سالروز وفات حضرت زینب (س) و تبریک هفته سلامت گفت: سلامت از مهم ترین بحث های زندگی انسان هاست.

محمدرضا بهمنش با اشاره نیازمندی به سلامت جهت رسیدن به اهداف افزود: در دین ما روایات و احادیث زیادی در مورد رعایت بهداشت و سلامت وجود دارد. به عنوان مثال آیه شریفه «ان الله یحب المتطهرین »که نشان از اهمیت انسان سالم و پاکیزه از منظر دین اسلام دارد.

بهمنش در مورد ابعاد مختلف سلامتی و بهداشت ؛ بهداشت را دارای سه بعد فردی، روانی و اجتماعی دانست و اضافه کرد:فرد سالم باید ترکیبی از تمامی این ابعاد را داشته باشد.

وی در مورد اهمیت ورزش و تغذیه در سلامتی خطاب به دانش آموزان گفت : ورزش یکی از راهکارهای سلامتی است که باعث تنظیم سوخت و ساز بدن و قوی شدن جسم و روح می شود. همچنین تغذیه درست و سالم نیز نقش بسزایی در سلامتی فرد دارد که شما دانش آموزان حتماً صبحانه خورده به مدرسه بیایید زیرا تغذیه سالم در طی روز بخصوص اول صبح به طور مستقیم بر یادگیری تأثیر دارد.

این مقام مسئول در پایان صحبت های خود با اشاره به شعار هفته سلامت در سال جاری گفت: همانطور که غذاها در تامین انرژی دخیل هستند، زیاده روی و پرخوری یا بدخوری غذاها می توان منجر به بیماری های مختلفی از جمله دیابت شود. بنابراین باید به اندازه ی نیاز بدن غذا خورد.

در ادامه این آئین گروه سرود و تئاتر دبستان شهدای معلم برنامه های خود را با موضوع بیماری ها و دیابت به نمایش و اجرا گذاشتند.

معاون شبکه بهداشت شهرستان قدس نیز در این آئین گفت:بر اساس بالاترین نرخ آمار یک بیماری هر سال هفته ای با عنوان بیماری خاصی نام گذاری می شود و با توجه با اینکه نزدیک به 347 میلیون نفر در دنیا مبتلا به دیابت هستند و به خاطر عوارض مستقیم در مرگ و میر همچنین عوارض غیرمستقیم در ایجاد بیماری های دیگر، هفته سلامت امسال با عنوان «غلبه بر دیابت» نام گذاری شده است.

معصومه فرهادی در ادامه با معرفی بیماری دیابت آن را دو نوع معرفی نموده و افزود: نوع یک دیابت مادرزادی است و بدن در این نوع دیابت قادر به ترشح انسولین نیست و در دیابت نوع دو ، که افراد بزرگسال به آن دچار می شوند به خاطر کم کاری لوزالمعهده و کمی انسولین ترشح شده توسط این قسمت ایجاد می شود.

وی رسوب قند در رگ ها در دراز مدت را باعث از کار افتادن کلیه ها، کوری چشم و قطع عضو و در نهایت مرگ دانسته ، ادامه داد: از نشانه های دیابت پر ادراری، تشنگی زیاد و خستگی زیاد و در مراحل پیشرفته پرخوری است.

فرهادی افراد چاق، کم تحرک و پر استرس را در معرض بیماری دیابت معرفی و افراد با فشارخون بالا، چربی بالا و قند خون زیاد را نیز مستعد دیابت دانست.

معاون شبکه بهداشت این شهرستان در پایان راه های پیشگیری از دیابت را : کنترل وزن، خوردن غذای سالم، دوری از غذاهای فست فود و شیرینی جات، ورزش کردن، دوری از استرس و اضطراب معرفی نمود.

شایان ذکر است در حاشیه این آئین جشنواره غذای سالم و ایستگاه تست قند خون نیز برپا شده بود.

به اشتراک بگذارید :