8 شوال 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ ۱۹:۳۱:۰۰
کد مطلب:  1039492
دکتر حسینی در جلسه با شبکه ملی ناشنوایان
کاشت حلزون برای 125 دانش آموز ناشنوا از سال 94 تا کنون / 37 برنامه و فعالیت ویژه دانش آموزان ناشنوا در دستور کار سازمان استثنایی کشور

معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور در جلسه با مسئولین شبکه ملی ناشنوایان اظهار داشت: کاشت حلزون حدود ۶ میلیون تومان هزینه دارد که ۱۲۵ نفر از سال ۹۴ تا کنون این خدمات را دریافت کرده اند و ۱۳۹ مورد این خدمات نیز همه قطعات کاشت حلزون را که ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هزینه دارد از سال ۹۶ تا کنون دریافت کرده اند و همچنین تعداد ۲ هزار و ۶۸۸ دستگاه سمعک به دانش آموزان ناشنوا از سال ۹۴ تا کنون داده شده است .

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور، دکتر سید جواد حسینی در این جلسه افزود: ما معتقدیم باید بخش های عمومی جامعه و مردم، اعم از مردم عادی و استثنایی را با نظام دهی و تشکیلات قدرت ببخشیم و این تشکیلات و نظام یافتگی را به صورت کمی و کیفی توسعه دهیم تا جامعه گام های شتابان تری را به سمت توسعه بردارد.

وی با اشاره به ۱۰ سیاست توسعه کمی و کیفی تشکل های غیر دولتی تصریح کرد: توسعه قشری، مانند گسترش تشکل ها در میان میانسالان، جوانان، زنان، ناشنوایان، نابینایان و مهندسان، توسعه متوازن این تشکل ها در شهرها و روستاها ، توسعه قلمرو کاری مانند قلمرو خیریه ای و توانمندسازی دانش آموزان با نیازهای ویژه و توانمند سازی تشکل ها و به ویژه شبکه سازی برای ایجاد هم افزایی تشکل ها به صورت کمی و کیفی باید مورد پیگیری قرار بگیرد لذا ایجاد شبکه جامع ناشنوایان که ۷۰ تشکل غیر دولتی را تحت پوشش خود قرار داده و با فدراسیون ناشنوایان بین المللی ارتباط برقرار کرده است گامی بزرگ در راستای هم افزایی تشکل های غیر دولتی در حوزه ناشنوایان است.

دکتر حسینی افزود: سازمان آموزش و پرورش استثنایی در قلمرو ناشنوایان حدود ۵ هزار ۵۲۱ دانش آموز دارد که در مدارس خاص هستند و در یک هزار و ۶۷۳ کلاس درس مشغول به تحصیل می باشند.

معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور همچنین ادامه داد: ۹۹۳ دانش آموز در ۶۸ مدرسه کار و دانش و در ۳۰ رشته فعال هستند و ۷۸ دانش آموز نیز در ۸ مدرسه فنی حرفه ای در ۶ رشته در مدارس خاص فعالیت می کنند.

وی افزود: ۹ هزار ۹۱۸ دانش آموز با آسیب شنوایی نیزدر دوره های مختلف در مدارس پذیرا و مدارسی تلفیقی – فراگیر در حال تحصیل هستند که ۹۴۵ دانش آموز تلفیقی آن در ۸۰ رشته کارو دانش مشغول تحصیل می باشند که در مجموع رقمی نزدیک به ۱۵ هزار و ۵۰۰ دانش آموز را نشان می دهد.

دکتر حسینی با بیان اینکه ۳۷ برنامه و فعالیت مخصوص دانش آموزان ناشنوا در دستور کار سازمان قرار گرفته است اظهار داشت: که تمام خواسته های مطرح شده از سوی جامعه ناشنوایان در دل این تعداد برنامه، گنجانده شده است.

وی با تأکید بر این که آموزش مدرسین برای ترویج زبان اشاره یکی از گام های کلیدی برای سازمان استثنایی است، بیان کرد: دانش آموزان با نیازهای ویژه، اگر در یکی از این حواس پنجگانه دچار نقصی و محدودیتی هستند، بر اساس نظریه امتداد که توسعه را امتداد حواس پنجگانه می داند برای رفع این نقیصه باید این امتداد را از یک طریق دیگر ایجاد کنیم و با توانبخشی، تجهیزات و مهارتها ، آن را تبدیل به فرصت کنیم. دکتر حسینی با بیان این مطلب که زبان اشاره امتداد حس شنوایی است و حس شنوایی و بینایی بیشترین امکان یادگیری و شناخت انسان را فراهم می سازد، ابراز داشت: بر این اساس باید زبان اشاره و بریل آموزی را گسترش دهیم. امتداد شنوایی محسوب می شود .

وی همچنین گفت: والدین دانش آموزان با نیازهای ویژه علاوه بر اینکه مسئولیت و مهارتهای یک والدین را باید داشته باشند، باید معلم هم باشند چون اگر معلمی حرفه ای نباشند نمی توانند به عنوان معلم حرفه ای نیز ایفا نقش کنند و برای ارتقاء دانش آموزان با نیازهای ویژه مکمل فعالیت های آموزش و پرورش و مدرسه باشند.

دکتر حسینی ضمن اعلام اینکه سازمان استثنایی خدمات حمایتی خوبی را برای ناشنوایان دارد، افزود: کاشت حلزون حدود ۶ میلیون تومان هزینه دارد که ۱۲۵ نفر از سال ۹۴ تا کنون این خدمات را دریافت کرده اند و ۱۳۹ مورد این خدمات نیز همه قطعات کاشت حلزون را که ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هزینه دارد از سال ۹۶ تا کنون دریافت کرده اند و همچنین تعداد ۲ هزار و ۶۸۸ دستگاه سمعک به دانش آموزان ناشنوا از سال ۹۴ تا کنون داده شده است .

وی در ادامه اظهار کرد: اخیرا نشستی با یک کارآفرین و هتل دار بزرگ مشهدی داشتیم که در این نشست، این کارآفرین بزرگ قول راه اندازی و احداث یک بیمارستان مخصوص دانش آموزان با نیازهای ویژه و بخصوص ناشنوایان در شهرستان طرقبه را داد.

دکتر حسینی در خصوص برخی اقدامات برای ناشنوایان، بیان داشت: راه اندازی مرکز ناشنوایان بزرگسال، فراهم کردن بسته های توانمند سازی طرح سنجش برای خانواده ها، فراگیرسازی تربیت مدرس و زبان اشاره حتی در برخی از ادارات، گنجاندن سر فصل دروس زبان اشاره در دانشگاه فرهنگیان و ارسال شیوه نامه زبان اشاره در نظام آموزشی از جمله اقدامات مفیدی است که می تواند در این جهت باشد.

وی در پایان با بیان انتظاراتی، از جمله اینکه سازمان در بسته های آموزشی شبکه ملی ناشنوایان که می تواند مورد تأیید سازمان باشد، قرار بگیرد، شبکه ملی ناشنوایان در خصوص آموزش بزرگسالان ناشنوا، هم در شیوه آموزش و هم دیگر مسائل آنها، سازمان را یاری نماید، همایش ها و سمینارها به صورت مشترک برگزار شود ، افراد توانمند و نخبه ناشنوا را شناسایی و بانک اطلاعاتی ایجاد کند ، برای آموزش انواع زبان اشاره و عمومی کردن نهضت زبان اشاره برنامه ریزی کند، برای دانش آموزان با نیازهای ویژه و خانواده آنها و شناسایی نیازهای مدارس به تجهیزات خدمات تواتنبخشی و رفاهی ارائه نماید، نیاز های گروه های هدف را شناسایی کند و در نهایت در جهت اشتغال فارغ التحصیلان ناشنوا هم در مدارس و هم در سایر سیستم های اداری تلاش کند، اظهار داشت: اینها از مقوله هایی هستند که می توانیم به صورت برنامه های اشتراکی در حوزه های مختلف با هم فعالیت داشته باشیم و سازمان آموزش و پرورش استثنایی را در جهت کیفی سازی و توانمند سازی این دانش آموزان، را یاری دهید.

 

 

 

به اشتراک بگذارید :