6 صفر 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ ۱۱:۲۵:۰۰
کد مطلب:  1036712
رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی در شورای آموزش‌وپرورش قزوین؛
شورای آموزش‌وپرورش باید کانون تحول در آموزش‌وپرورش باشد

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی در جلسه شورای آموزش‌وپرورش استان قزوین اظهار کرد: شوراها باید عرصه‌ای برای پیگیری مسائل و برنامه‌ریزی برای رفع دغدغه‌های آموزشی و پرورشی باشد.

 به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، مجتبی زینی وند در جلسه شورای آموزش‌وپرورش استان قزوین با تسلیت شهادت سردار سرافراز شهید قاسم سلیمانی، اظهارکرد: آموزش‌وپرورش منشأ تحول و اساس توسعه پایدار است. تمام‌مسیرهای توسعه، از آموزش باکیفیت می‌گذرد و درکنار مؤلفه‌هایی چون سلامت و امنیت، نشان می‌دهد یک جامعه در مسیر درست توسعه ‌یافتگی قرار دارد.

وی افزود: اگر سیاست‌گذاران و برنامه ریزان، اولویت را به توسعه سرمایه‌های انسانی ندهند مطمئناً هیچ سیاست و برنامه‌ریزی منجر به توسعه نخواهد شد و منشأ توسعه، سرمایه و منابع انسانی است.

زینی‌وند سرمایه‌گذاری درآموزش‌وپرورش را بزرگ‌ترین سرمایه در جامعه دانست و گفت: اگر آموزش‌وپرورش، پویا وکارآمد و اثربخش باشد، می‌توانیم به توسعه امیدوار باشیم.

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهید بدانید جامعه‌ای در چند سالِ آینده چه مسیری را طی می‌کند به آموزش‌وپرورش آن بنگرید. آیا رضایت‌مندی مردم را در پی داشته؟ آیا پاسخگوی نیازهای جامعه است؟ و نسلی پاسخگو و مسئولیت‌پذیر را تربیت می‌کند؟

وی با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت و کمک همه دستگاه‌ها و مردم از آموزش‌وپرورش، اظهار کرد: مقام معظم رهبری در اکثر دیدارهایشان بافرهنگیان تأکید دارند که هر هزینه‌ای که در آموزش‌وپرورش می‌کنید یک سرمایه‌گذاری است و همه‌ی دستگاه‌ها باید در این مسیر حضور پیدا کنند.

زینی وند تصریح کرد: اگر قرار است آموزش‌وپرورش در مسیر تحقق توسعه پایدار، کمک‌کننده، تسهیل بخش، اثربخش و تأثیرگذار باشد، باید همه دستگاه‌ها، نهادها و مردم با دستگاه تعلیم و تربیت مشارکت داشته و کمک کنند.

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی بابیان اینکه شورای آموزش‌وپرورش باید کانون تحول در آموزش‌وپرورش باشد، گفت: شورا باید عرصه‌ای برای پیگیری مسائل و همچنین برنامه‌ریزی برای رفع دغدغه‌های آموزشی و پرورشی باشد چراکه استاندار به‌عنوان بالاترین مقام اجرایی استان، رئیس شورا است و مدیران ارشد استان نیز اعضای این شورا هستند.

وی گفت: مؤسسین مدارس غیردولتی نماد مشارکت عمومی و عینی‌ترین مصداق مشارکت در آموزش‌وپرورش هستند که می‌توانستند سرمایه خود را درجای دیگری به‌کارگیرند و یقیناً از نظر مالی سود بیشتری برای آن‌ها دارد اما اکثریت این مؤسسین، معلمینی هستند که عمری در این کسوت مقدس بودند.

زینی‌وند در ادامه اضافه کرد: مؤسسین مدارسی که درآموزش‌وپرورش سرمایه‌گذاری می‌کنند باید از سوی اعضای شورای استان حمایت شوند. البته دولت موظف است هرساله یارانه مربوط به تسهیلات بانکی برای خرید یا احداث ساختمان و تجهیزات و تعمیرات مدارس غیردولتی را در لایحه بودجه کل کشور پیش‌بینی کند اما تاکنون اقتضائات کل کشور این اجازه را به ما نداده است.

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی در پایان کفت: شورا محل سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و نظارت در مسائل آموزش‌وپرورش بر اساس اقتضائات منطقه‌ای محلی و استانی است و به این دلیل شعار امسال در هفته گرامیداشت شوراها «نگاه ملی، تحول منطقه‌ای» است.

به اشتراک بگذارید :