11 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ ۱۳:۰۱:۳۴
کد مطلب:  1029157
مدیرکل آموزش و پرورش استان زنجان در 23مین جلسه شوری معاونین:
شهادت سردار سلیمانی فرصت تربیتی مناسبی برای نسل جدید فراهم کرد

مدیرکل آموزش و پرورش استان زنجان در جلسه شورای معاونین اداره کل گفت: شهادت سردار سلیمانی فرصت تربیتی مناسبی برای نسل جدید فراهم کرد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان زنجان، ابراهیم رفیعی مدیرکل آموزش و پرورش استان زنجان در جلسه شورای معاونین اداره کل آموزش و پرورش با اشاره به شهادت سردار رشید اسلام شهید قاسم سلیمانی گفت: شهادت سردار سلیمانی فرصت تربیتی مناسبی برای نسل جدید فراهم کرد و ما باید از این فرصت نهایت بهره مندی را در تربیت نسل جدید و آشنایی آنان با اسوه های ایثار و مقاومت ببریم.

 

     رفیعی با اشاره به نزدیکی ایام فاطمیه به جایگاه والای این بانوی بزرگ اسلام اشاره کرد و گفت: حضرت فاطمه زهرا(س) در ایام کوتاه عمر پربرکت خویش، نقش بارزی در پویایی دین اسلام داشت و در پرورش فرزندان بزرگ و تاریخ ساز خویش خوش درخشیدند آنچنان که پیامبر گرامی اسلام در توصیف رفتار و منش و بزرگی حضرت فاطمه او را با واژه «ام ابیها» مورد خطاب قرار داد.

 

   وی حضرت فاطمه زهرا (س) را اسوه زنان عالم خواند و افزود: بعد تربیتی و عاطفی اجتماعی «ام ابیها» فراتر از توصیف و رفتار عادی پدرانه است و جایگاه حضرت فاطمه را نمایان می سازد و امیدواریم که خدای متعال توفیق شناخت و پیروی از ائمه اطهار و معصومین (ع) را به ما عنایت فرماید.

 

   مدیرکل آموزش و پرورش استان زنجان ظرفیت وجودی و ارزشی مکتب تشیع را نعمتی بزرگ و عظیم خواند که اغلب اوقات مورد غفلت واقع می شود و باید همواره مورد توجه و تاکید قرار گیرد.

 

   رفیعی اظهار داشت: گاهی دچار غفلت می شویم و در ارائه الگوهای اجتماعی از چهره هایی مثل نلسون ماندلا و گاندی نام می بریم که هر چند مورد احترام هستند ولی دارای یک بعد بیشتر نیستند در حالیکه ائمه اطهار و بخصوص حضرت فاطمه زهرا به دلیل برخورداری از تکامل ابعاد شخصیتی و انسانی شان بایستی به عنوان الگوی بشریت در جهان مورد تبلیغ و توجه قرار گیرند زیرا که در تمامی ابعاد انسانه شایسته و ارزشمند و اثرگذاری بودند.

 

  وی تربیت انسانهای بزرگ و موثر همچون امام حسین(ع) و حضرت زینب (س) و دیگر فرزندان شریف ایشان توسط حضرت فاطمه را برای بشریت کافی دانست و تصریح کرد: برای نیل به سعادت بشری وجود حیات بخش امام حسین و حضرت زینب الهام بخش است همچنان که خود حضرت فاطمه زهرا نیز به عنوان اولین بانوی شهید اسلام در دوران حیات سیاسی اش و حمایت از احقاق حق امیرالمومنین، نقش مهمی در صدر اسلام داشت و ساعتها زمان نیاز است تا ما مقام و شان و شخصیت این بزرگان را برای نسل جدید و مردم جهان تبیین کنیم.

 

  مدیرکل آموزش و پرورش استان زنجان با اشاره به شهادت سپهبد قاسم سلیمانی تصریح کرد: همچنانکه از ابتدای خلقت و جنگ هابیل و قابیل، دو کانون خیر و شر و جهل و علم و دو نیروی خدایی و اهریمنی پا گرفت، جنگ دو نیروی حق و باطل نیز ادامه یافت و شهادت سپهبد سلیمانی هم در همین راستا معنا می یابد و این شهادت عامل اتحاد تمامی جریان های سیاسی و عاملی برای وحدت و انسجام مردم بود و فضای معنوی کشور را به سمت انسجام و یکدلی سوق داد و باید از این نعمت شهادت ، به عنوان عاملی در قوام بخشی به نظام و وحدت ملی استفاده کنیم.

 

  رفیعی خواستار تلاش دست اندرکاران تربیتی استان در تبدیل شهادت سپهبد سلیمانی به عنوان فضایی تربیتی در مدارس شد و اضافه کرد: سلیمانی الگوی واقعی ملت ها و سمبل و نماد مبارزه و مقاومت در برابر استکبار در جهان بود و اثرگذاری جایگاه او را در میان ملل مختلف جهان می توان در تظاهرات مردمی کشوری همچون هند مشاهده کرد.

 

  مدیرکل آموزش و پرورش استان در بخش دیگری از سخنان خود به تداوم راه انقلاب اسلامی با وجود از دست دادن شخصیت های مهم پرداخت و افزود: از ابتدای انقلاب، بسیاری از شخصیتهای بزرگ خود را از دست دادیم ولی با این وجود انقلاب از حرکت باز نایستاد و بیش از پیش مقاوم تر و مستحکم تر شد.

 

  این مقام مسئول، کار و تلاش در مسیر احیای ارزشهای انسانی را ضرورتی انکارناپذیر خواند و خاطر نشان شد: بنا به اعتراف دشمنان، وجود دو عامل «انتظار» و «شهادت» در مکتب تشیع، عامل قوام و پیشرفت و ماندگاری کشورهای اسلامی است زیرا شهادت در منظر آنان، همراه با کسب رتبه های والای انسانی و اجتماعی است.

 

رفیعی، سپهبد قاسم سلیمانی را دارای لیاقت، سوابق درخشان و ظرفیت های تربیتی عظیمی خواند که در مکتب امام (ره) رشد یافته بود و شهادت برازنده وی بود که فقدانش ضایعه بزرگی برای کشور بود اگرچه راهش رهروان زیادی خواهد داشت.

 

  مدیرکل آموزش و پرورش استان دلیل استواری این انقلاب را ، فرهنگ مترقی شیعه دانست و اظهار داشت: شهادت در ذهن و تفکر مردم ما مفهومی متعالی است که مرحله ای از رشد و بلوغ حیات بشری و حرکت به سمت الوهیت به شمار می رود.

 

وی در پایان این جلسه اشاره ای هم به هفته سوادآموزی داشت و از تلاش های دست اندکاران معاونت سوادآموزی به خاطر کسب رتبه برتر کشوری در جشنواره الگوهای برتر تدریس سوادآموزی تشکر کرد.

 

به اشتراک بگذارید :