22 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۱۳ ۱۲:۰۰:۰۰
کد مطلب:  1026410
وزیرآموزش و پرورش در نشست با اعضای شورای معاونان و مدیران مناطق شهرستان های تهران؛
در نیازسنجی، جذب، رضایتمندی و به روز آوری معلمان به عنوان مهمترین سرمایه آموزش و پرورش توجه جدی داشته باشیم

وزیر آموزش و پرورش در نشست با اعضای شورای معاونان و مدیران مناطق شهرستان های تهران اظهار کرد: نگاه ما به معلم به عنوان مهمترین سرمایه آموزش و پرورش آسیب دیده است لذا باید نگاه سنجیده تری به روش های جذب، نیازسنجی، پایداری، رضایت مندی، بهسازی و به روز آوری مهارت، دانش و ارزشیابی معلمان داشته باشیم.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، محسن حاجی میرزایی در این نشست که در ساختمان مرکزی وزارت آموزش و پرورش برگزار شد، با اشاره به اینکه سه دهه است که میخواهیم نیروی انسانی در آموزش و پرورش را سازماندهی کنیم اما نمی توانیم، چراکه  همه منتظرند تا مسئولان امور اداری  آن را حل کنند، اظهار کرد: هرگاه متوجه شدیم که مسئول هستیم،  باید برای رفع مشکلات کمک کنیم و اینکه این مشکل مربوط به حوزه ما نیست دلیل خوبی برای کنار کشیدن و کمک ندادن، نیست.

 

حاجی میرزایی با بیان اینکه در آموزش و پرورش ابهامات و مسائلی داریم که درباره آنها فکر میکنیم تا راه حل پیدا کنیم و به کمک همه نیازمند هستیم، اظهار کرد: اگر در هر مورد بتوانیم خلاقیت داشته باشیم  و یک نمونه سنجیده و هدفمند را درست کنیم، می توانیم آن را اشاعه دهیم.

 

وی با بیان اینکه به کار انبوه اعتقادی ندارم، گفت: یک جا یک مدرسه درست شود بسیار بهتر است چرا که اگر توانستیم آن مدرسه را درست کنیم می توانیم امید داشته باشیم که آن را بیشتر کنیم لذا اگر ایده خام را تولید انبوه کنیم نمی‌توانیم توجه و نظارت کنیم و ایده ها از بین می‌رود .

 

وزیر آموزش و پرورش گفت: پیگیر هستیم  بین مدرسه، محله و خانواده آشتی برقرار کنیم و دیوارهای فیزیکی را برداریم تا این سه مجموعه زیست مشترک داشته باشند چرا که نمی توانیم عنصر غیرکارکردی در محله داشته باشیم .

 

وی با اشاره اینکه اگر نظام آموزش و پرورش بخواهد عزت پیدا کند و برصدر بنشیند باید قادر به حل مسایل  باشد، گفت: نظام آموزشی و پرورشی که نتواند مسایل را حل کند فایده ای ندارد. فایده مندی مدرسه برای محله چیست؟ باید مدرسه را به کانونی تبدیل کنیم که مرکز تعاملات خانواده باشد و والدین در آن درباره موضوعات مختلف گفت و گو کنند و مهارت های مختلف را فرا بگیرند.

 

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با بیان اینکه مدرسه چگونه می‌تواند عنصر زنده در محله باشد؟ گفت: برنامه مهارت آموزی بسیار مهم است و باید دانش آموزان در مدرسه در مقاطع چهارگانه؛ ابتدایی اول و دوم و متوسطه اول و دوم  یک مهارت واقعی که به آنها اعتماد به نفس و امکان ترکیب شدن با جامعه را بدهد، بیاموزند.

 

 حاجی میرزایی با اشاره به اینکه باید بر روی این موضوع اندیشیده شود که با مهارت اجتماعی فضا و فرصتی ایجاد کنیم تا با صنعت ارتباط داشته باشیم، گفت: ظرفیت تشکل ها اردویی و سازمان دانش آموزی، محل خوبی است که می توان با آنها اقدامات خوبی انجام داد.

 

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه با همکاران معاونت پرورشی گفت و گویی داشتیم، گفت: همکاران اقدامات خود را گفتند که به نظرم بیشتر حوزه تصدی گری است در حالیکه دانش آموزان در پنج روز هفته در اختیار ما هستند و از فرصت تربیت آنها غافل هستیم و آن وقت به فکر این هستیم که پس از تعطیلی مدرسه برای آنان کار تربیتی انجام دهیم.

 

عضو کابینه دولت تدبیر و امید تاکید کرد: رویکرد اصلی معاونت پرورشی سیاستگذاری در این عرصه است و البته مناسبات، مناسک و جشنواره ها بخشی از کار است اما بخش اصلی این است که از ظرفیت تربیتی به خوبی استفاده شود .

 

وی افزود: برای اینکه سند تحول را اجرا کنیم باید از چگونگی اجرای آن آگاه شویم چرا که میخواهیم مطمئن شویم که به جلو می رویم و پیشرفت داریم. در این صورت باید بدانیم که چه کارهایی باید صورت بگیرد تا که مطمئن شویم سند تحول انجام و کارهای تربیتی صورت گرفته است.

 

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه یکی از هنرهایی که باید داشته باشیم این است که حرف های مان را به زبان مردم بیان کنیم و سند تحول را طوری بیان کنیم که همه آن را بفهمند، اظهار کرد: وقتی نتوانیم اهداف بلند مدت خود را طوری بیان کنیم که مردم از آن تعریف کنند و متقاضی فعالیت و پشتوانه ما باشند، نمی توانیم کاری را پیش ببریم لذا باید منفعت دو طرفه ایجاد شود و هیچ منفعت و حرکت یک طرفه ای شکل نمی گیرد.

 

وی افزود: حتی اگر تمام چارچوب های سند را درست کنیم اما نتوانیم با جامعه ارتباط برقرار کنیم تا آنها هم مانند ما متقاضی اجرای سند تحول بنیادین باشند، اتفاقی نخواهد افتاد.

 

حاجی میرزایی با اشاره به توسعه مشارکت ها به ویژه مشارکت خیرین اظهارکرد: ظرفیت های زیادی داریم که آنها را فعال نکرده ایم و پیگیر این موضوع هستیم که سامانه ای طراحی و راه اندازی شود تا مدارس را به خیرین و همه مردم معرفی کنیم تا این امکان را  بدهیم که هر کسی حتی با سرمایه خرد بتواند در مدرسه سازی مشارکت کند.

 

حاجی میرزایی با بیان اینکه نمی توانیم در زمان کوتاه در آموزش و پرورش با منابع موجود تمام مسایل را حل کنیم مگر چهره و رویکرد کار را تغییر بدهیم، گفت: نظام سنجش موجود قادر نیست که همه اهداف مدنظر ما را بسنجد و در حال حاضر حدود کوچکی را می سنجد و وقتی نظام سنجش که نقطه پایان کار است و نسبت به بخشی از فعالیت ها خنثی است عملا فعالیت های دیگر جدی گرفته نمی شود و لذا در مورد نظام سنجش باید فعالیت هایی را برای اصلاح آن انجام داد.

 

حاجی میرزایی با بیان اینکه برای توسعه مشارکت با همه بخش های اجتماعی و اقتصادی باید ارتباط واقعی تر ایجاد کنیم، گفت: آموزش و پرورش قدرتی دارد که به اتکای آن قدرت دیگران باید در مشارکت با ما نوبت بگیرند اما از ظرفیت ها شناختی نداریم و نمی توانیم از آنها استفاده کنیم و البته باید با رعایت شأن آموزش و پرورش از ظرفیت ها استفاده کنیم.

 

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به یکی از شاخص های مدیریت و ارزیابی آن، اظهار کرد: این شاخص توانایی مدیران برای قاعده گذاری و سیاست گذاری است و اینکه در طول مدیریت چند امر قاعده مند شده است و مدیران باید٩٠ درصد وقت خود را برای امور فاقد قاعده و ده درصد آن را برای امور قاعده مند بگذارند و ممکن است امور فاقد قاعده نود درصد باشد اما اگر قاعده پیدا کند، مسیرش مشخص خواهد شد. بنابراین لازم نیست متولی انجام کار باشیم اما باید بدانیم که چگونه می توانیم ظرفیت ها را سیاستگذاری کنیم.

 

حاجی میرزایی با بیان اینکه باید شرکت های دانش بنیان را به میدان کار بیاوریم تا از ظرفیت های آنها به خوبی استفاده شود، گفت: تجربه گذشته ما در نیروی انسانی شکست خورده است و مجموعه اقداماتی که به کار گرفتیم قادر نبوده که مسایل را حل کند و متاسفانه موضوع نیروی انسانی امر سیاست گذاری شده ای نیست.

 

عضو کابینه دولت تدبیر و امید در ادامه اضافه کرد: نگاه ما به معلم به عنوان مهمترین سرمایه آموزش و پرورش آسیب دیده است و باید نگاه سنجیده تری به روش های جذب، نیازسنجی، پایداری، رضایت مندی، بهسازی و به روز آوری مهارت، دانش و ارزشیابی معلمان داشته باشیم.

 

حاجی میرزایی با بیان اینکه نمی خواهیم کیفیت آسیب ببیند، گفت: باید در ارائه ایده ها همه ابعاد دیده شود و به راه حل هایی اندیشیده شود که امکان پذیر است و ما را به جلو می برد لذا برای همه مسایلی که مواجه هستیم باید با همین منابع موجود و ظرفیت ها به دنبال راه حل باشیم تا به شکل ارزشمندتری کارها پیش رود.

 

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در ماه های اخیر چند کار را در دستور کار داشتیم، گفت: رتبه بندی فرهنگیان تصویب و ابلاغ شده است و تلاش می‌کنیم تا بهمن ماه اجرایی شود لذا بر اساس طبقه بندی مشاغل، معلمان شامل رتبه بندی خواهند شد و

 

مشاغل اداری فرصت دارند که بین اینکه می خواهند نیروی آموزشی یا اداری باشند، انتخاب کنند و اگر مشاغل آموزشی را انتخاب کردند تا مهرماه فرصت داریم که برای جایگزینی آنها فکر کنیم.

 

وی افزود: باید سازمان اداری شامل کارمندانی باشد که تجربیات شأن انباشته و تخصصی شده است چرا که بخشی از مشکلات به دلیل عدم آشنایی مسئولین با قوانین و مقررات است.

 

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: اینکه مشاغل آموزشی چه مشاغلی است قابل بررسی است و هیچ نگرانی وجود ندارد چون تا مهرماه فرصت داریم که متناسب با آن سیستم خود را طراحی و اجرایی کنیم .

 

وی با اشاره به طرح تامین مسکن برای فرهنگیان فاقد مسکن، اظهار کرد: خوشبختانه در استان های مختلف حدود دو میلیون متر مربع زمین برای مسکن فرهنگیان در نظر گرفته شده است و پول مهمی از ساخت مسکن مربوط به زمین است و با این اوصاف بخشی از مسیر در زمینه تامین مالی پروژه با تامین زمین پیموده شده است .

 

حاجی میرزایی با اشاره به قرارداد بیمه تکمیلی فرهنگیان اظهار کرد: برای بیمه تکمیلی فرهنگیان تلاش های زیادی شده است و با شرکت های بیمه مختلفی گفت وگو انجام دادیم و امسال با اینکه مبلغی به قیمت تکمیلی افزوده شد اما 500 مرکز خدمات اضافه شده است و زمان پرداخت پول همکاران را به یک هفته تا ده روز کاهش پیدا کرده است و با دولت گفت وگو کردیم تا ٢٠٠ میلیارد تومان اعتبار برای پرداخت بدهی های گذشته برای پرداخت به شرکت های بیمه تامین کند.

 

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه ساماندهی نیروی انسانی و مسیر تبدیل وضعیت ها مشخص شده است و بخشنامه آن ابلاغ شده است، گفت: پروژه مدرسه محوری همچنان ادامه خواهد داشت، سامانه ها تجمیع خواهند شد. همچنین هوشمند سازی مدارس با وزارت ارتباطات در حال پیگیری است و سامانه ای طراحی شده است که مدیران مدارس می توانند اطلاعات مدرسه را در آن وارد کنند و هر مدرسه ای که این اقدام را انجام دهد امتیازی دارد.

 

حاجی میرزایی افزود: وزارت ارتباطات دسترسی اینترنتی سالم و ایمن را به مدارس خواهد داد. همچنین فضای ابری برای آموزش و پرورش در نظر گرفته شده است که مجموعه سامانه های خود را بر روی آن خواهیم برد و سامانه های آموزش و پرورش منظم خواهند شد.

 

وی گفت: در مورد طرح شهاب با معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور گفت وگو داشته ایم و در یک ماه آینده اتفاقات خوبی برای المپیادها صورت خواهد گرفت.

به اشتراک بگذارید :