4 شعبان 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۰۸ ۱۴:۰۹:۵۹
کد مطلب:  1020372
علی الهیار ترکمن معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفت:
اهمیت شاخص باسوادی جمعیت است بخاطر اینکه مشاکت افراد و حضور موثر آنها در جامعه در فرآیند توسعه آشکار می شود.

علی الهیار ترکمن در مراسم تجلیل از دست اندرکاران سازمان نهضت سوادآموزی در مراسم ویژه سالگرد تاسیس نهضت در باشگاه فرهنگیان تبریز گفت: هر سال دی ماه یادآور فرمان تاریخی حضرت امام با شعار کلیدی معروف "ایران را مدرسه کنیم"است که نشانی ثبت شده برای ایران در جهان شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نهضت سواد آموزی به نقل ازترویج سوادآموزی استان آذربایجان شرقی، علی الهیار ترکمن در مراسم تجلیل از دست اندرکاران سازمان نهضت سوادآموزی در مراسم ویژه سالگرد تاسیس نهضت در باشگاه فرهنگیان تبریز گفت: هر سال دی ماه یادآور فرمان تاریخی حضرت امام  با شعار کلیدی معروف "ایران را مدرسه کنیم"است که نشانی ثبت شده برای ایران در جهان شد.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: این فرمان امام راحل  شاه کلیدی بود بر تئوری آموزشی که بعدها تئوری آموزش فراگیر نامگذاری شد که مبتنی بر مولفه ها بوده و کشور را از مسیرهای سخت عبور داده است.

وی بیان کرد: ایجاد ارزش افزوده در سرمایه های انسانی میتواند انقلاب اسلامی را مفید و موثر در جهان پیش ببرد تا کارهای ارزشمندی در این زمینه شکل بدهد و این یعنی تمرکز بر انسان، تمرکز بر فرهنگ انسان و تمرکز بر اعتلای انسان  تا با حیات طیبه ای  که خدا برایش مقدر کرده بتوان در زمین  اثرات مثبت خود را بروز دهد.

ترکمن خاطرنشان شد: حدود 40 سال پیش تئوری های  شرقی و غربی جهان را در برگرفته بود که انقلاب اسلامی با رهنمود امام تئوری جدید را با مذهب شیعه روی کار آورد و نهضت سوادآموزی شکل گرفت  و4 دهه فعالیت را پشت سر گذاشت.

معاون وزیر ادامه داد: با آغاز بکار نهضت سوادآموزی شاهد ریشه کنی بیسوادی،  ثبت سوادآموزی، توانمند سازی و تحقیق و توسعه هر مرحله و هر سال و هر ماه بوده ایم ولی تنها نقصی که داریم این است که نتوانسته یم جایگاه نهضت سوادآموزی را آن طور که شایسته است در نظام آموزشی کشور تعریف کنیم.

الهیار ترکمن با اشاره به اینکه موضوع سواد یکی از اصلی ترین مولفه های توسعه انسانی است وگزارش توسعه انسانی هر سال  از طرف سازمان ملل منتشر می شود، گفت: اهمیت شاخص باسوادی جمعیت است  بخاطر اینکه مشاکت افراد و حضور موثر آنها  در جامعه  در فرآیند توسعه آشکار می شود.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفت: حوزه سواد آموزی، هدف گذاری خوبی در پوشش تحصیلی افراد لازم التعلیم و سواد آموزی بزرگسالان دارد و از کشورهای برتر در جهان هستیم ولی نیاز به تلاش بیشتری است.

الهیار ترکمن گفت: در بخش سواد آموزی نیازمند تهیه دایره المعارف هستیم تا اندوخته های سواد آموزان را مستندسازی کنیم و به خصوص در مناطق دوزبانه که تجربه های بیشتری در طی این مسیر کسب شده است و با توجه به این که تبریز جزو اولین هاست می تواند در این زمینه نیز پیشقدم باشد.

وی افزود: سواد آموزی بایستی حوزه های وسیع تر از آموزش بزرگسالان را بپذیرد و به سمت تمامی آموزش های غیر رسمی حرکت کند و در داخل برنامه ریزی آموزشی کشور، سواد آموزی باید ارتقاء یابد.

به اشتراک بگذارید :