24 ذیقعده 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۰۴ ۱۷:۰۵:۰۰
کد مطلب:  1016902
وزیر آموزش و پرورش در جمع اعضا شورای معاونین و روسای مناطق آذربایجان شرقی :
مسئولیت، نیازمند آگاهی است نه لازمه اختیار

وزیر آموزش و پرورش عصر امروز در جمع اعضا شورای معاونین و مدیران و روسا آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی در تبریز گفت: مسئولیت نیازمند آگاهی است نه لازمه اختیار.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی، محسن حاجی میرزایی در جمع اعضاء شورای معاونین اداره کل، روسا و مدیران آموزش و پرورش نواحی و مناطق استان آذربایجان شرقی در باشگاه فرهنگیان تبریز با بیان اینکه مسائلی که در ذهن ما و شما است متاسفانه ناگفته باقی مانده، با مطرح کردن این سوال که اول باید به این فکر کنیم که این مسئله چه راه حلی دارد، ادامه داد: رابطه ها و مسئله ها باید در مرحله اول تعریف شود و این یعنی بیان مسئله و نباید این مسئله را متوجه دیگران کنیم.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: من با اعتقاد و عمیقا عرض می کنم که مشکل آموزش و پرورش از درون آموزش و پرورش حل می شود.

حاجی میرزائی یادآور شد: کسانی که منتظرند کسی خارج از دستگاه بیاید و این مشکل را حل کند امیدشان به یاس تبدیل خواهد شد.

وی با بیان اینکه مسئولیت ملازم، آگاهی است نه ملازم اختیارات، اضافه کرد: بیان مسئله و تصمیم گیری به جای تصمیم سازی، فهم دقیق مسئله، آگاهی، قرار گرفتن در مقام حل نه مطالبه و حل از درون باید در موقعی که مسئولیت قبول می کنیم بعنوان رویکرد کار باشد.

حاجی میرزایی با بیان اینکه چندین دهه است با مشکلات کمی و کیفی مواجه هستیم، گفت: با کار شبانه روزی و درگیر کردن ذهن نسبت به مسئله و استفاده از ظرفیت درون سیستم به فکر چاره باشیم.

وی با عنوان کردن اینکه تلقی ما از مدیران این است که دو قدرت پول و امضا را دست دارند پس توان کاری دارند اشتباه است، ادامه داد: احساس مسئولیت، خلاقیت و اندیشه قدرت هایی بالاتر از مادیات است که متاسفانه از آن ها غافل شده ایم.

وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد: محدودیت های دولت امکان افزایش حقوق و امکانات را برای نیروهای فرهنگی نمی دهد و اگر عمیقا به مسئله فکر کنیم می بینیم که با اندکی خلاقیت و ابتکار می توانیم تمامی محدودیت ها را کنار بزنیم و با حفظ منزلت و جایگاه معلمان مشکلات را حل کنیم و خلاصه اینکه ما می توانیم روی پای خودمان بایستیم.

وی خاطرنشان شد: در ده سال گذشته سی درصد نیروی وارد شده به آموزش و پرورش به روش های غیر متعارف بوده و تا وقتی که نتوانیم این ورودی بدون رقابت سالم را حذف کنیم نمی توانیم مسئله نیروی انسانی را حل کنیم بنابراین تلاش این است که مسیر غیر متعارف ورود به آموزش و پرورش بسته بشود تا جلوی مداخله های دیگر نیز گرفته شود.

وزیر آموزش و پرورش درباره افزایش حقوق معلمان و برنامه‌های رفاهی این وزارتخانه برای فرهنگیان نیز توضیحاتی ارائه داد و گفت: طبیعتا معلمان مانند مابقی کارکنان دولت مشمول افزایش حقوق سالانه که احتمالا ۱۵ درصد است خواهند بود؛ علاوه بر آن با اجرای طرح رتبه‌بندی به طور متوسط ۱۰ تا ۱۲ درصد به حقوق آن‌ها افزوده می‌شود و برای معلمان در طرح تمام وقت نیز که شش ساعت اضافه تدریس دارند نیز حدود ۱۷ درصد به فوق‌العاده شغل‌شان افزوده می‌شود.

وی به اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان نیز اشاره کرد و گفت: تلاش می‌کنیم احکام رتبه‌بندی تا بهمن صادر شود. بیش از ۷۰۰ هزار معلم مشمول این طرح هستند و بررسی پرونده‌های صلاحیت معلمان در هیئت‌های ممیزه استانی کمی زمانبر است، اما هر زمان احکام صادر شود، اعمال افزایش‌ها از مهرماه خواهد بود.

وزیر آموزش و پرورش در پایان با بیان اینکه تمامی معلمان حائز رتبه بندی خواهند بود، از افزایش مراکز خدماتی برای معلمان در راستای ایجاد امور رفاهی برای فرهنگیان خبر داد.

http://sapp.ir/apash1397                                      کانال آموزش و پرورش در سروش

http://instagram.com/ap.azar_shargi                 کانال آموزش و پرورش در اینستاگرام

https://www.aparat.com/andishe.ash               کانال آموزش و پرورش استان در آپارات            

             30008624                                                   سامانه پیامکی آموزش و پرورش استان

به اشتراک بگذارید :