17 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۰۳ ۱۶:۱۰:۵۸
کد مطلب:  1015593
وزیر آموزش‌وپرورش در دیدار با سفیر کشور افغانستان؛
زبان و خط مشترک عامل توسعه همکاری‌های فرهنگی بین دو کشور است

وزیر آموزش‌وپرورش در دیدار با سفیر کشور افغانستان با اشاره به تدوین سند تحول در آموزش‌وپرورش بر اساس تربیت اسلامی و تجربیات گذشته گفت: این سند می‌تواند برای کشور افغانستان هم بومی‌سازی شود.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، ظهر امروز محسن حاجی میرزایی در دیدار با عبدالغفور لیوال سفیر افغانستان که در ساختمان شهید رجایی و در دفتر وزیر برگزار شد، با اشاره به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان اظهار کرد:امیدواریم هرچه زودتر دولت جدید در افغانستان مستقر شود.

وی به روابط عمیق، دیرینه‌ و اشتراکات دینی، زبانی و فرهنگی ایران و افغانستان اشاره و تصریح کرد: توسعه همکاری در حوزه گسترده و پهناور تعلیم و تربیت می‌تواند تعاملات بین دو کشور را تعمیق ببخشد.

حاجی میرزایی همکاری‌ها، پیوند دو ملت در طی چهار دهه پس از انقلاب اسلامی را بسیار گسترده توصیف و عنوان کرد:صلح و امنیت افغانستان برای ما مهم است زیرا توسعه و پیشرفت افغانستان در سایه آرامش و صلح صورت می‌گیرد و ما از توسعه‌یافتگی افغانستان استقبال می‌کنیم.

وی به تلاش‌های ایران پس از انقلاب در حوزه سوادآموزی اشاره و تصریح کرد: آموزش‌وپرورش در شرایطی که انقلاب اسلامی پیروز شد با جمعیتی از افراد بی‌سواد و کودکان لازالتعلیم مواجه بودیم لذا با تلاش‌های انجام‌شده دستاوردهای بزرگی در چهار دهه اخیر داشتیم.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با اشاره به فعالیت مدارسی که کمتر از پنج دانش آموزان دارند، خاطرنشان کرد: خوشبختانه در حال حاضر پوشش کودکان لازم التعلیمدر جمهوری اسلامی ایرانبه بالای ٩٨درصد رسیده است و فرصت‌های آموزش را در تمام نقاط کشور گسترش داده‌ایم.

وی گفت: به دلیل زبان و خط مشترک ظرفیت‌های خوبی در همکاری‌های فرهنگی میان دو کشور می‌تواند اتفاق بیفتد.

وزیر ، آموزش‌وپرورش را یکی از عرصه‌های خوب و مناسب برای همکاری‌های دو کشور دانست و افزود: تحول واقعی در جوامع محصول نظام یادگیری است و آمال و آرزوهای ملی از مسیر آموزش می‌گذرد بنابراین اگر جمعیت کشوری خوب آموزش ببیند، در برابر خطرات مصونیت پیدا خواهد کرد.

وی به تولید بیش از هزار عنوان کتاب در سازمان پژوهش اشاره و عنوان کرد: این سازمان ظرفیت خوبی دارد که می‌تواند در خدمت دوستان ما در افغانستان قرار بگیرد.

 

سند تحول می‌تواند برای کشور افغانستان بومی‌سازی شود

حاجی میرزایی افزود: آموزش‌وپرورش در ایران طی سال‌های گذشته تحولاتی داشته است و سند تحول بنیادین نیز بر اساس تربیت اسلامی و تجربیات گذشته تدوین‌شده است لذا این سند می‌تواند برای کشور افغانستان هم بومی‌سازی شود.

وی با اشاره به دستاوردهای ایران در خصوص کاهش سطح سواد زنان و مردان و مناطق روستایی و شهری اظهار کرد: در حوزه سوادآموزی در پنج نوبت ابتکارات ایران در مجامع جهانی مورد قدردانی قرارگرفته است.

عضو کابینه تدبیر و امید تصریح کرد: در ایران گام‌های خوب برای عدالت آموزشی برداشته‌شده است که می‌تواند در اختیار کشور افغانستان قرار بگیرد.

وی معلمان را اصلی‌ترین رکن تعلیم و تربیت برشمرد و افزود: معلم باکیفیت می‌تواند همه کاستی‌ها را جبران کند و در ایران دو دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی به‌طور خاص برای تربیت‌معلم فعالیت می‌کنند و خوشبختانه دانشگاه فرهنگیان در سراسر کشور مراکزی دارد.

 

تحصیل 473 هزار کودک افغانی در کنار دانش آموزان ایرانی

وزیر آموزش‌وپرورش در ادامه اضافه کرد: در ایران سه میلیون نفر اتباع افغانستانی داریم و در حال حاضر۴٧٣هزار کودک افغانی در مدارس ایران در کنار دانش آموزان دیگر در حال تحصیل هستند.

وی با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری و مصوبه هیات وزیران، اظهار کرد: برای آموزش‌کودکان اتباع افغانستان گام‌های خوبی برداشته‌شده است و قبل از دستور رهبری حدود 350 هزار نفر کودک افغانی در مدارس جمهوری اسلامی ایران اشتغال به تحصیل داشتند اما پس از دستور ایشان ٨٠هزار نفر به این آمار اضافه شدند.

 

22 هزار دانشجوی افغانی در ایران تحصیل می‌کنند

حاجی میرزایی ادامه داد: فرهیختگانی از افغانستان در ایران تحصیل می‌کنند که در دانشگاه‌های ایران رتبه‌های خوبی دارند و حدود ٢٢هزار دانشجوی افغانی در ایران تحصیل‌کرده‌اند که ١۵هزار نفر از آنان فارغ‌التحصیل شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: آمادگی انتقال تجربیات در حوزه تعالیم قرآنی، هنر، ورزش، نوسازی مدارس و تجهیزات استاندارد، محتوا، روش‌های آموزشی و تربیت‌معلم به کشور افغانستان قرار دهیم.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید تصریح کرد: در حوزه مدارس خودگردان آماده همکاری هستیم که این مدارس نیاز به مجوزهایی دارند که باید تهیه شود تا تحت انضباط مشخصی فعالیت کنند.

وی بابیان اینکه تفاهم‌نامه‌ای آماده‌شده است که امیدواریم هرچه زودتر به امضا برسد، گفت: مجموعه این عرصه‌ها می‌تواند زمینه‌های خوبی برای همکاری و تبادل تجربه بین دو کشور باشد و آثار درخشانی داشته باشد و در اذهان باقی بماند.

 

سفیر افغانستان در ایران؛

 قدردان سخاوتمندی ایران در پذیرش دانش آموزان افعانی هستیم

در ادامه این دیدار عبدالغفور لیوال، سفیر افغانستان ضمن قدردانی از فرصت دیداری که وزیر آموزش‌وپرورش به وی داده است، اظهار کرد: ابتدا از مقام معظم رهبری تشکر می‌کنم چراکه پذیرش کودکان مهاجر در مدارس جمهوری اسلامی ایران بدون در نظر گرفتن اسناد هویتی آنان را ممکن ساختند، لذا این دستور و پیگیری، سخاوتمندی دولت ایران را نشان می‌دهد که در سطح جهانی نیز مورد تحسین است و اقدام بشردوستانه‌ای بود.

عبدالغفور لیوال با قدردانی از وزیر آموزش‌وپرورش و همکاران وی، اظهار کرد: در حال حاضر در مدارس ایران هزاران کودکی که ازلحاظ حقوق بشری حق آموزش دارند و در حال تحصیل هستند که شما این حق را به آنان دادید.

سفیر افغانستان در ادامه اضافه کرد: در حوزه معارف، جمهوری اسلامی ایران تعاملاتی با افغانستان دارد و کودکان افغانی زیادی در ایران به دنیا آمده‌اند که به مدرسه و دانشگاه رفته‌اند و در افغانستان، این افراد سفیران ایران و باعث آشنایی دو ملت شده‌اند.

وی تصریح کرد: در سفارت افغانستان در کنار مسائل دیگر به امور آموزش‌وپرورش برای کودکان مهاجر توجه خاصی شده است.

سفیر افغانستان خاطرنشان کرد: با معلمان و آموزگاران مدارس اتباع دیدار داشته‌ام و اینکه آنان اجازه دارند در مناطقی که دسترسی مدارس بسیار کم است، در فضای آموزشی برای آموزش کودکان فعالیت کنند بسیار کار بزرگ و ارزشمندی است.

لیوال بابیان اینکه طبیعتاً مشکلات و نگرانی‌های وجود دارد، گفت: افغانستان کشور جوانی است و حدود ده میلیون نفر واجد رفتن به مدرسه هستند که برای این جمعیت توجه و تخصیص  امکانات خاص ضروری است.

وی در ادامه اضافه کرد: با توجه به اینکه ۵تا ۶میلیون مهاجر در ایران و پاکستان داریم و به همین علت استثنائا در این دو کشور رایزن بخش معارف داریم.

عبدالغفور لیوال بابیان اینکه در بهسازی تمام موارد نیاز به همکاری و کمک داریم، اظهار کرد: از داشتن تفاهم‌نامه‌ای با وزارت آموزش‌وپرورش ایران بسیار استقبال می‌کنیم.

 

سفیر افغانستان خاطرنشان کرد: امیدواریم نتایج انتخابات مشخص شود و دولت مستقر شود چراکه هرچه زودتر به سمت مذاکرات صلح پیش خواهیم رفت و مدارس مناطقی که تعطیل‌شده‌اند به فعالیت خود ادامه دهند.

وی در پایان گفت: امیدواریم اگر با کمبود آموزگاران و کادر تحصیلی در افغانستان روبه‌رو شدیم از نخبگانی که در ایران داریم و فارغ‌التحصیل شده‌اند، از آنان در نظام آموزش افغانستان استفاده کنیم.

به اشتراک بگذارید :