11 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۰۱ ۱۳:۳۹:۲۹
کد مطلب:  1012621
معاون سواد آموزی اداره کل در نشست خبری با اصحاب رسانه های جمعی استان:
برای زنجان برازنده نیست که حتی یک بیسواد داشته باشد/ مبادی ورودی بی‌سوادی در این استان بسته شده است

به مناسبت هفتم دی سالروز تشکیل نهضت سوادآموزی، صبح امروز نشست خبری معاونت سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان با اصحاب رسانه جمعی استان، در سالن غدیر اداره کل تشکیل شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان، فرحناز فتحی معاون سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش استان در جمع خبرنگاران استان با اشاره به این که یکم تا هفتم دی به عنوان هفته نهضت سوادآموزی نام‌گذاری شده است، گفت: ایران اسلامی جزو کشورهای پیشرو در ریشه‌کنی بی‌سوادی است و یکی از گام‌های بزرگ انقلاب اسلامی ایجاد نهضت سوادآموزی بوده است.

ریشه کنی بی‌سوادی از برنامه های مهم و راهبردی حوزه سواد آموزی است

فتحی اظهار داشت: ریشه کنی بی‌سوادی از برنامه های مهم و راهبردی حوزه سواد آموزی است که در این راستا شناسایی، جذب و باسواد کردن افراد 10 تا 49 سال در استان با تلاش و جدیت بیشتری دنبال می شود.

وی با تاکید بر این نکته که برای زنجان برازنده نیست که حتی یک بیسواد داشته باشد، افزود: اولویت در برنامه ریزی ها افراد 10 تا 49 ساله را شامل می شود که خوشبختانه با اقدامات چند سال گذشته، مبادی ورودی بی‌سوادی در این استان بسته شده است و در این ارتباط زنجان جزء استان های اول و دوم قرار دارد.

این مقام مسئول با اشاره به برنامه های مختلف حوزه سواد آموزی در خصوص آموزش بی سوادان گروه سنی 10 تا 49 ساله، گفت: آموزش بی سوادان گروه سنی 10 تا 20 ساله (کودکان کار، بی سرپرست و بد سرپرست و معلول)، ایجاد مرکز یاد گیری محلی، آموزش مهارت های اساسی حقوق شهروندی و مهارت های فردی و اجتماعی و اجرای طرح "حلقه های کتاب و کتابخوانی " برای سواد آموزانی که دوره سواد آموزی را گذرانده اند، از جمله برنامه ها است.

وی اضافه کرد: اجرای طرح "خواندن با خانواده" برای سواد آموزان دوره سواد آموزی و تحکیم به منظور توسعه فرهنگ مطالعه و کتابخوانی و برگزاری دوره های ارتقای توانمندی کارشناسان سواد آموزی مناطق و نواحی استان و ارائه آموزش های " ICDL " ( مهارت کار با رایانه ) و طرح "نماز کلید بهشت" در راستای تقویت ساحت اعتقادی و دینی سند تحول بنیادین از دیگر برنامه های اجرایی در حوزه معاونت سواد آموزی است.

فتحی افزود: سواد آموزی در سه دوره سوادآموزی، دوره تحکیم سواد و دوره انتقال متناسب با فرآیندهای تعریف شده برای گروه‌های هدف برگزار می شود و در این میان راه اندازی مراکز یادگیری در راستای تحقق شعار آموزش برای همه گامی است که یونسکو در کاربردی کردن آموزش و بزرگسالان و ترویج یادگیری گام برداشته است.

چهار مرکز یادگیری با هدف مهارت آموزی در سطح استان راه اندازی شده است

وی اظهار داشت: طبق برنامه ریزی انجام شده هم اکنون چهار مرکز یادگیری در سطح استان راه اندازی و از این تعداد دو مرکز در شهر زنجان، یک مرکز در ابهر و یک مرکز در خدابنده واقع شده است که فرصتی مناسب را فراهم می کند تا مخاطبان بتوانند با توجه به نیازهای زندگی خود از برنامه های متنوع آموزشی استفاده کنند.

فتحی با بیان اینکه گسترش مراکز یادگیری یکی از اهداف معاونت سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان است، گفت: مهارت‌آموزی اولویت این مراکز است.

وی با اشاره به اینکه در سال‌جاری در استان زنجان برای دوره‌های سوادآموزی ۵ هزار ۳۱۲ نفر حجم در نظر گرفته شده است، بیان کرد: از این تعداد ۲ هزار و ۲۰۰ نفر در دوره سوادآموزی، یک هزار و ۸۱۲ نفر در دوره تحکیم سواد و یک هزار و ۳۰۵ در دوره انتقال پیش‌بینی شده است.

فتحی با اشاره به اینکه سوادآموزی یک موضوع فردی، بخشی و استانی نبوده و یک موضوع بین‌المللی است‌‌، عنوان کرد: میزان سوادآموزی در هر کشور در روابط با سایر کشورها و جایگاه کشور در سطح بین‌المللی را مشخص می‌کند.

وی در پایان با بیان این که یکی از اولویت های سوادآموزی، آموزش اولیای بی‌سواد است، بیان کرد: اولیای باسواد به لحاظ کارایی برای دانش‌آموزان توان آنها را بالا می‌برد.

 

گفتنی است در پایان این نشست، معاون سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش استان  به سوالات مطرح شده توسط خبرنگاران پاسخ داد.

به اشتراک بگذارید :