3 صفر 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۹/۲۶ ۱۸:۱۷:۰۴
کد مطلب:  1007832
آموزش و پرورش به‌تنهایی از عهده اجرای سند بر نمی آید

معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش گفت: نیازمند همکاری و مشارکت متخصصان برای استقرار برنامه های سند هستیم.

مجید رعنایی معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در نشست علمی-تخصصی «سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، از برنامه قصد شده تا برنامه اجرا شده» که امروز در ساختمان شهید رجایی وزارت آموزش و پرورش برگزار شد، با بیان اینکه بعد از تصویب سند تحول بنیادین، ماهها بحث ما در شورای عالی آموزش و پرورش این بود که نقشه راه اجرای سند باید چطور باشد، گفت: در نهایت نقشه راهی در چهار لایه تهیه شد؛ نخست لایه نظری و دوم لایه برنامه‌ای است که طبق آن باید برنامه زیرنظام‌های شش‌گانه در طول برنامه‌های ششم و هفتم توسعه تدوین و عملیاتی شود. چشم انداز سند تحول افق چشم انداز ۱۴۰۴ است.

وی ادامه داد: سومین لایه، لایه نهادی است یعنی کدام دستگاه‌ها باید با آموزش و پرورش همکاری و مشارکت کنند. آموزش و پرورش به‌تنهایی از عهده اجرای سند بر نمی آید. تقسیم کار ملی متناسبی اتفاق بیفتد. لایه چهارم نیز لایه اجرایی است.

معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه هنوز در مرحله آماده‌سازی اجرای سیستم به سر می‌بریم، اظهار کرد: در لایه برنامه‌ای، سند تحول ۱۳۱ راهکار دارد که می‌تواند راه حل مسائل آموزش و پرورش باشد. این ۱۳۱ راهکار را به شش زیرنظام تقسیم کردیم.

وی افزود: روابطی میان این زیرنظام‌ها وجود دارد و برخی پیش نیاز و زیرساخت یکدیگر و برخی زیرنظام‌ها نیز تعاملی و مشترک هستند. باید روابط بین برنامه‌ها و اولویت بندی آنها مشخص می‌شد که به دست کمیته‌های تخصصی زیرنظام‌ها سپرده شد تا برش‌های سالانه به برنامه ها بزنند و اولویت‌های هرسال مشخص شود.

رعنایی ادامه داد: شناسنامه برنامه‌ها نیز تهیه و به استان‌ها ابلاغ شده است. معاونت‌ها نیز برش‌هایی به برنامه‌ها زده‌اند. مثلا مشخص کرده‌اند چند درصد مدارس ابتدایی در هر سال نظام دوری را باید اجرا کنند. برش استانی مربوط نیز زده شده است.

وی با اشاره به چالش های اجرای سند تحول، افزود: در مواردی باعث تحریف سند شده‌ایم و پیام‌های سند به‌خوبی دریافت نشد. سند در برخی موارد تضعیف و ارزش تحولی به کارهای کوچک تنزل داده شد و همچنین برخی موارد را به سند تحول بار کردیم. کنکور نیز از جمله چالش‌های برون سازمانی سند تحول است.

رعنایی در بخش دوم این میزگرد و در پاسخ به پرسش‌ها، درباره علل اجرایی نشدن سند تحول گفت: تحول در آموزش و پرورش راه میانبر ندارد و زمانبر بوده و عدم ثبات مدیریت در سیستم نیز یکی از علل اجرا نشدن آن است.

وی با اشاره به لزوم تخصیص ردیف اختصاصی برای اجرای سند تحول بنیادین، تاکید کرد: بودجه از ضروریات اجرای موثر برنامه های زیرنظام سند تحول بنیادین است.

معاون دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در پایان تاکید کرد: نیازمند همکاری و مشارکت متخصصان برای استقرار برنامه های سند هستیم. سند تحول بنیادین باید به گفتمان غالب جامعه تبدیل شود و  نیازمند پیوست رسانه‌ای برای تبیین سند تحول هستیم.

به اشتراک بگذارید :