23 جمادی‌الثانی 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۹/۲۴ ۱۲:۰۰:۰۰
کد مطلب:  1006422
وزیر اسبق آموزش‌وپرورش در آئین بزرگداشت روز ملی پژوهش؛
لازمه داشتن دانش آموزان پژوهشگر وجود معلمان پژوهشگر است

 وزیر اسبق آموزش‌وپرورش گفت: بنای اصلی تعلیم و تربیت مدرسه است لذا دغدغه ما این است که چه‌کار کنیم تا این امر محقق شود.

صبح امروز فخرالدین احمدی دانش آشتیانی در آئین بزرگداشت روز ملی پژوهش و تجلیل از معلمان پژوهنده و پژوهشگران برگزیده که با حضور وزیر آموزش‌وپرورش در تالار فرهنگ تهران برگزار شد، اظهار کرد: بنای اصلی تعلیم و تربیت مدرسه است لذا دغدغه ما این است که چه‌کار کنیم تا این امر محقق شود و  تا امروز به این موضوع چندان پرداخته نشده است.

وی افزود: امروزه این ثروت نیست که باعث توسعه می‌شود بلکه آنچه باعث توسعه در جامعه می‌شود علم و دانش است.

دانش آشتیانی اضافه کرد: اقتصاد دانایی محور با ابزاری مانند سرمایه انسانی، فناوری اطلاعات، شکل‌گیری فرایند، سرعت انتقال اطلاعات و... منجر به توسعه می‌شود.

دانش آشتیانی ادامه داد: اگر در آموزش‌وپرورش حافظه ذهنی تقویت نشود توسعه در جامعه اتفاق نمی‌افتاد لذا اگر فقط روی هوش منطقی تمرکز کنیم انسان سعادتمند تربیت نمی‌شود بنابراین باید به جنبه‌های دیگر نیز توجه کنیم تا از طریق به وجود آوردن هوش اجتماعی زمینه توسعه را ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: تخریب محیط‌زیست ناشی از عدم تربیت ذاتی افراد است لذا برای تحقق توسعه باید نظام اقتصاد دانایی محور ایجاد شود و در این راستا از حافظه محوری به سمت رابطه محوری و از سمت دانش‌محوری به انسان‌محوری و از مدرسه محوری به جامعه‌محوری حرکت کنیم و به توانمندسازی انسان‌ها اهتمام ورزیم بنابراین باید روش اندیشه ورزی را به دانش آموزان بیاموزیم.

وی بر تغییر بینش درآموزش‌وپرورش تأکید و عنوان کرد: مسئولین آموزش‌وپرورش نباید مدرسه داری کنند یا هر موضوعی را در کتاب‌های درسی وارد کنند لذا چنین سیری در آموزش‌وپرورش باید تغییر کند.

دانش آشتیانی اضافه کرد: پژوهش‌ها باید در راستای نیازهای جامعه انجام شود لذا لازمه داشتن دانش آموزان پژوهشگر وجود معلمان پژوهشگر است.

وی ادامه داد: باید نگاه‌ها در آموزش‌وپرورش تغییر کند، نباید مسئله تربیت را از معلم بگیریم و به کس دیگری بدهیم زیرا تربیت اتفاق نمی‌افتاد بنابراین کار تربیت را نباید تنها به مربیان تربیتی سپرد بلکه همه معلمان باید کار تربیتی انجام دهند.

وزیر اسبق آموزش‌وپرورش با اشاره به اینکه معلم در طرح درس خود باید نکات تربیتی را بگنجاند و مهارت‌ها را به دانش آموزان بیاموزند، اظهار کرد: مدیر باید راهبر تربیتی باشد زیرا هدف اصلی در تمام ساعات درسی تربیت است برنامه درسی نباید متمرکز باشد بلکه با توجه به شرایط بومی محتوای آموزشی تنظیم شود.

 دانش آشتیانی در پایان گفت: امیدواریم که پژوهش‌ها داخل مدرسه و در مسائلی خرد مدرسه انجام شود.

به اشتراک بگذارید :