16 ذیحجه 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۹/۲۱ ۰۹:۵۰:۰۰
کد مطلب:  1004783
معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش خبر داد؛
رصد لحظه به لحظه وضعیت بیماری آنفلوانزا در مدارس کشور و ارائه توصیه های لازم

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش از رصد لحظه به لحظه وضعیت بیماری آنفلوانزا در مدارس سراسر کشور و ارائه توصیه های لازم در خصوص پیشگیری و درمان این بیماری خبر داد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، مهرزاد حمیدی با اشاره به شیوع بیماری آنفلوانزا در برخی استان ها اظهار کرد: با شیوع این بیماری از اول آذرماه در کشور، دستورالعمل مراقبت بیماری آنفلوانزا در مدارس، مهد کودک ها، کودکستان ها و سایر مراکز آموزشی با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تهیه و به استان ها ارسال شد.

وی از بارگذاری دستورالعمل مراقبت بیماری آنفلوانزا در پورتال این معاونت علاوه بر ارسال آن به استان ها خبرداد وافزود: این بیماری حاد تنفسی به شدت واگیردار است و به وسیله چند ویروس از جمله h1n1 و h2n3  در مناطق مختلف جهان از جمله ایران مشاهده شده است.

حمیدی تصریح کرد: تب، سرفه، گلودرد، بدن درد، سردرد، لرز و خستگی از علائم این بیماری است لذا دانش آموزان با مشاهده این علائم بهتر است به پزشک مراجعه کنند و از خو درمانی پرهیز کنند.

وی ادامه داد: استفاده از لوازم شخصی، مایعات گرم، استامینوفن ساده و استراحت در منزل از جمله توصیه هایی است که بیماران باید رعایت کنند.

معاون تربیت بدنی و سلامت در خصوص تعطیلی برخی مدارس به واسطه شیوع این بیماری در بین دانش آموزان خاطرنشان کرد: هیچ مدرسه ای نباید بدون اخذ تاییدیه از ستاد مرکزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت آموزش و پرورش و نیز هماهنگی با استانداری تعطیل شود.

وی ادامه داد: در صورتی که 15 درصد یک کلاس و یا یک مدرسه طی سه روز متوالی به این بیماری دچار شوند مدیریت استان می تواند در خصوص تعطیلی مدرسه تصمیم گیری کند.

حمیدی از فروکش کردن این بیماری خبر داد و گفت: این بیماری در استان های سیستان و بلوچستان، کرمان، خوزستان، گلستان، کهگیلویه و بویراحمد و مازندران شیوع بیشتری داشت و در همین راستا نمایندگانی از حوزه ستادی برای بررسی فعالیت های انجام شده در خصوص پیشگیری و درمان به این استان ها اعزام شدند.

وی در پایان گفت: گزارش لحظه به لحظه از وضعیت بیماری آنفلوانزا از استان ها دریافت می شود و توصیه های لازم در این خصوص به آنها ارائه می کنیم.

به اشتراک بگذارید :