16 ذیحجه 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۹/۱۹ ۰۸:۳۸:۵۶
کد مطلب:  1002740
حسینی در مراسم گرامیداشت روز جهانی معلولین هرمزگان
مناسب سازی جامعه، معلمان، والدین و کتب درسی رویکرد اصلی تعلیم و تربیت دانش آموزان با نیازهای ویژه

با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی مراسم گرامیداشت هفته جهانی معلولین در بندرعباس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان  آموزش و پرورش استثنایی کشور سیدجواد حسینی در این مراسم گفت: مناسب سازی جامعه، معلمان، والدین، دانش آموزان عادی و کتب درسی باید رویکرد اصلی تعلیم و تربیت دانش آموزان با نیازهای ویژه باشد.

معاون وزیر با بیان اینکه خداوند را شاکرم  که توفیق خدمت به فرشتگان آسمانی بر روی زمین را پیدا کردم گفت؛ حضرت امام (ره) می فرمایند کار برای دانش آموزان با نیازهای ویژه به مثابه کار برای شهداست.

وی افزود:  خداوند شهدا را  زنده می داند ‌زیرا نورانیت شهدا در زندگی دنیوی جاری و ساری است و کار برای دانش آموزان با نیازهای ویژه  زنده کردن انسانیت است.

حسینی جدی ترین سیاست آموزش و پرورش استثنایی را سیاست فراگیر سازی و مناسب سازی  دانست و اظهار داشت:
رویکرد اصلی ما توانمند سازی دانش آموزان با نیازهای های ویژه  بر اساس درک از ویژگی ها و تفاوت های فردی آنان است.

وی افزود: در نظام تعلیم و تربیت باید تفاوت های دانش آموزان را دید و با رویکرد‌ دارایی محور ظرفیت های آنان را به فعلیت برسانیم 

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی با بیان اینکه نام سازمان استثنایی باید به تعلیم و تربیت دانش آموزان با نیازهای ویژه تغییر کند، گفت: در هفته معلول این باور را به جامعه انتقال می دهیم که همه انسان ها تفاوت های فردی  دارند و  علاوه بر آن همه انسان ها  داشته هایی دارند که این  داشته ها باید دیده شود.

وی افزود: ۲۴  هزار معلم با نیازهای ویژه وظیفه تعلیم و تربیت دانش آموزان را بر عهده دارند که کار آنان به فعلیت رساندن دارایی های دانش آموزان است تا توانمندی سازی اتفاق بیفتد.

حسینی تاکید کرد: باید تمام توان را بر این متمرکز کرد تا داشته ها به فعلیت برسد

معاون وزیر تصریح کرد :  دانش آموزان با نیازهای ویژه بر اساس اصل فراگیری تا حد امکان باید در کنار دانش آموزان عادی تحصیل کنند

دکتر سید جواد حسینی با تاکید بر اینکه برای فراگیر سازی  جامعه، مناسب سازی ضرورت اصلی است گفت: برای مناسب سازی در درجه اول  بایدبه سمت جامعه دوستدار انسان بویژه جامعه دوستدار معلول حرکت کرد.

معاون وزیر مناسب سازی مدارس را گام بعدی دانست و گفت: تا پایان سال ۹۹ همه استان های کشور یک مدرسه  عادی را برای دانش آموزان با نیازهای ویژه  مناسب سازی خواهند کرد.

وی افزود: مناسب سازی معلمان و مدیران مدارس عادی  نیز از دیگر برنامه هاست که در همین راستا برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه معلمان از ۲۲ دوره به ۶۵ دوره افزایش یافته است

حسینی مناسب سازی والدین را گام بعدی دانست و اظهار داشت: والدین باید با حرفه معلمین استثنایی آشنا شوند و بر همین اساس چند کتاب ویژه والدین تالیف شده است

وی گفت: دانش آموزان عادی نیز برای برخورد با دانش آموزان با نیازهای ویژه باید مناسب سازی شوند

معاون وزیر تصریح کرد: یکی از چرخه های نظام تعلیم و تربیت مناسب سازی کتاب های عادی برای دانش آموزان با نیازهای ویژه  است که تاکنون ۲۰۰ کتاب مناسب سازی شده است

معاون وزیر  در پایان با بیان اینکه نابینایی و ناشنوایی و معلولیت، نقص به لحاظ فضیلت انسانی نیست گفت: در فرهنگ دینی و آیات قرآنی ملاک فضیلت و برتری انسان ها بر یکدیگر جهاد، تقوا و دانش است.

به اشتراک بگذارید :