15 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۱ ۰۹:۱۲:۵۱
کد مطلب:  FpzWBJ00
جلسه مشترک مدیران آموزش و پرورش استان با شهردار و اعضای شورای شهر مشهد :
از پیگیری پرداخت پنج درصد عوارض به آموزش و پرورش تا آمادگی برای تبدیل 23 مدرسه اطراف حرم امام رضا (ع) به مراکز اقامتی

مدیر کل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی گفت:بخش عمده ای از ظرفیت های آموزش و پرورش با کمک شهرداری محقق می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی در جلسه مشترک شورای معاونین آموزش و پرورش استان و اعضای شورای شهر و همچنین شهردار و جمعی از مسئولان شهری مشهد، دکتر سید جواد حسینی با اشاره به اینکه نگاه آموزش و پرورش به تفاهم نامه با شهرداری نگاه همکاری و منفعت رساندن یه این ارگان مهم شهر است گفت: آموزش و پرورش با دیدگاه کمک به شهرداری قدم برداشته است چون معتقدیم کمک به شهرداری کمک به شهر است.

حسینی ادامه داد: هم اکنون راهبرد وزارت آموزش و پرورش ارتقا سطح کیفی آموزش است و این مهم تنها با اتکا به منابع صرف دولتی امکان پذیر نیست و دو راهکار توسعه مشارکت ها و تحقق ظرفیت های درونی آموزش و پرورش را مد نظر قرار داده ایم.

وی با بیان این که در هر سه مورد شورای شهر و شهرداری به طور مستقیم و غیر مستقیم تاثیرگذار است عنوان کرد: در توسعه مشارکت ها توانسته ایم با 80 درصد ادارات کل استان تفاهم نامه های منجر به عمل امضا کنیم و برای تحقق بهتر این تفاهم نامه ها ستاد های مربوط به اجرای این تفاهم نامه ها را شکل دادیم.

وی در ادامه اضافه کرد: طرح صد دبیرخانه صد مدرسه را اجرا کردیم که طبق آن هر مدرسه آموزش و پرورش دبیرخانه همکاری بین ما و یک سازمان باشد و دستور کار آن در ابتدا شناسایی فعالیت های مشترک و در مرحله دوم اجرای طرح به شکل پایلوت در مدارس و در مرحله آخر ارزیابی طرح و تسری آن به 800 مرکز آموزشی دیگر است و در حال حاضر 850 دبیرستان دبیرخانه مشترک فعالیت های آموزش و پرورش با سایر ادارات تشکیل شده است تا تفاهم نامه ها را عملیاتی کنند.

وی به ظرفیت های آموزش و پرورش در اطراف حرم و هدف شهرداری برای جذب گردشگر اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از هنرستان های نزدیک حرم با ظرفیت 800 نفر شب خواب و با ویژگی ارتقاء فرهنگ زیارت با همکاری شهرداری در حال اتمام است و از طرفی 23 مدرسه در همان منطقه یاد شده در طرح نوسازی بافت حرم قرار دارد که آموزش و پرورش حاضر به فروش آنها از طریق سهام پروژه است تا 23 مرکز اقامتی برای 23 استان در اطراف حرم داشته باشیم.

این مقام مسئول تصریح کرد: مسئله مهم دیگر که از شورای شهر انتظار داریم دریافت عوارض 5 درصد است که طبق قانون شوراها باید اخذ شود و درتمام کشور این مبلغ اخذ  شده و می شود.

وی از طراحی بیش از 11 محور برای بهتر شدن همکاری بین دو سازمان خبر داد و در خصوص برگزاری جشنواره مادران قصه گو از جانب شهرداری اظهار کرد: جشنواره مادران قصه گو یکی از برنامه های خوب شهرداری بود و به جد یکی از اهداف اصلی  تعلیم و تربیت به شمار می آید که همان هویت بخشی به نسل است و مشکلات بین نسلی را حل می کند.

وی بیان کرد: آموزش و پرورش یکی از ارگانهایی است که فستیوال های بزرگ فرهنگی را در استان برگزار میکند و نمونه ای از این فعالیت ها شرکت 850 هزار دانش آموز استان در مسابقات قرآن عترت و نماز و 920 هزار دانش آموز در جشنواره فرهنگی هنری از کف مدارس تا سطح کشوری در سال گذشته بود که در تمامی بخش ها توانستیم عنوان های برتر را کسب کنیم.

کمک 100 میلیاردی خیرین به مدرسه سازی

دکتر حسینی ضمن اشاره به ساخت شش هزار مدرسه در طی دو سال و در شرایط نامتعادل مالی در آموزش و پرورش استان خراسان رضوی خاطر نشان ساخت:بیش از 600 پروژه مدرسه سازی داشتیم و تعداد اعضاء خیرین را از دو هزار نفر به سه هزار و 500 نفر رساندیم که سالانه مبلغ 100 میلیارد تومان به مدرسه سازی کمک می کنند.

وی با اعلام به این که خوشبختانه در استان مشکل کمبود مدرسه نداریم افزود: به همین دلیل استراتژی آموزش و پروش در حال حاضر ارتقاء کیفیت است و از شهرداری درخواست داریم در صورت توان مدارسی را تحت مدیریت خود و با رشته های مدنظر و مورد نیاز خود تاسیس کند .

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی همچنین با برشمردن برخی از اقدامات انجام شده در این سازمان در راستای توسعه فرهنگ ایثار و شهادت تاکید کرد : طی دو سال گذشته در این بخش 21 مرکز شاد پژوهی تاسیس و با اجرای طرح شاهد پژوهی در مدارس35 هزار اثر تولید شده است.

تخصیص 5 درصد عوارض به آموزش و پرورش

حسین شادکام،معاون هماهنگی  آموزش و پرورش خراسان رضوی در ادامه اظهار کرد: بزرگترین ویژگی آموزش و پرورش این است که جامعه مخاطب آموزش پذیر دارد که هیچ مجموعه ای این ظرفیت را ندارد.

وی افزود: اهدای کیف سلامت به دانش آموزان مدارس حاشیه شهر، اهدای بسته های ورزشی به مدارس، تجهیز مدارس دخترانه به وسایل بدن سازی از جمله اقدامات مشترک آموزش و پرورش و شهرداری طی سال های گذشته بوده است.

شادکام گفت: عضویت مدیران مدارس در شورای اجتماعی محلات یکی از ظرفیت های خوبی است که باید مورد استفاده قرار گیرد.
احمدی،معاون پژوهش آموزش و پرورش خراسان رضوی نیز در ادامه گفت: 15 درصد جمعیت دانش آموزی استان در حاشیه شهر مشهد مشغول به تحصیل هستند.
وی افزود: 189 مدرسه در حاشیه شهر دو نوبته هستند و 468 کلاس درس نیز در این محدوده کم داریم.
احمدی گفت: باید زمینه ارتباط بین مدیران نواحی آموزش و پرورش با شهرداران مناطق شهرداری فراهم شود که می تواند به مدیریت یکپارچه شهری کمک کند.
کاظمی، معاون توسعه و پشتیبانی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی نیز در ادامه گفت: باید شهرداری 5 درصد عوارض سهم آموزش و پرورش را پرداخت کند که نباید با موضوع تجمیع عوارض اشتباه گرفته شود.
وی گفت: انتظار داریم شورای شهر با نگاه یاورانه به آموزش و پروش کمک کند و در جهت پیشبرد اهداف آموزشی ما را یاری کند.
به اشتراک بگذارید :