23 ذیقعده 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۹/۱۷ ۱۷:۱۶:۴۶
کد مطلب:  1001764
معاون پرورشی و فرهنگی در همایش کشوری علمی و آموزشی پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی؛
عبور از آسیب‌های اجتماعی به نهضت ملی پیشگیری نیاز دارد

معاون پرورشی و فرهنگی در همایش کشوری علمی و آموزشی پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی اظهار کرد: آسیب‌های اجتماعی منحصر به طبقه خاصی از جامعه نیست و برای عبور از آسیب‌های اجتماعی نیاز به نهضت ملی برای پیشگیری از آسیب اجتماعی داریم‌.

به گزارشمرکزاطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، علیرضا کاظمی در همایش کشوری علمی و آموزشی پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در تالار لیان بوشهر اظهارکرد: این گردهمایی در راستای ایجاد حرکت و نهضت عمومی برای عبور از آسیب‌های اجتماعی مؤثر است و باید سیاست‌های خود را تبیین و به یک درک مشترک برسیم.

معاون پرورشی و فرهنگی با بیان اینکه امیدواریم با اجرایی شدن سیاست‌های جدید آموزشی، گام‌های مهمی در سلامت روحی دانش ‌آموزان برداریم، افزود: نقشه راه را برای دوره‌های کوتاه و بلندمدت برنامه‌ریزی کرده‌ایم و از طرح یاریگران زندگی رونمایی خواهیم کرد.

وی گفت: در بررسی فرمایشات مقام معظم رهبری در حوزه آسیب‌های اجتماعی به این نکته می‌رسیم که در حوزه آسیب‌های اجتماعی عقب هستیم، یعنی اگر قرار باشد جبران این عقب‌افتادگی‌های گذشته را داشته باشیم، نیاز به همت و تلاش جهادی داریم.

کاظمی با اشاره به اینکه آسیب‌های اجتماعی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اولویت‌های کشور باید مورد توجه متصدیان کشور قرار گیرد، اظهار کرد: آسیب‌های اجتماعی همه اقشار جامعه را تحت تأثیر قرار می‌دهد و همه خانواده‌ها از این آسیب‌ها مبرا نیستند و منحصر به طبقه خاصی از جامعه نیست و اگر قرار باشد از آسیب‌های اجتماعی عبور کنیم نیاز به نهضتی ملی برای پیشگیری از نهضت آسیب اجتماعی داریم‌.

وی گفت:‌ با طرح نماد یاری گران زندگی اجتماعی می‌خواهیم نهضت ملی آسیب‌های اجتماعی را بررسی کنیم.

معاون پرورشی و فرهنگی اقدامات اثربخش را شاه‌بیت تحقق سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش عنوان کرد و گفت: باید به دنبال آن باشیم که از مجموعه برنامه‌های که انجام می‌دهیم چه نتیجه‌ای حاصل می‌شود.

کاظمی گفت: مهارت‌های پایه شرط ورود به آسیب‌های اجتماعی است اما در این راستا نیاز به تغییر نگرش هم در داخل و خارج از آموزش‌وپرورش داریم.

معاون پرورشی و فرهنگی بابیان اینکه پرداختن به ریشه و عوامل آسیب‌های اجتماعی و سلامت روان دانش آموزان ضروری است، گفت: عوامل اقتصادی، اجتماعی، خانوادگی و بسیاری از مسائل فرهنگی و فضای مجازی از عوامل آسیب‌های اجتماعی هستند.

وی مهم‌ترین عامل آسیب‌های اجتماعی را مشکلات خانوادگی عنوان و بیان کرد: باید خانواده و دانش آموزان را برای رویارویی با آسیب‌های اجتماعی توانمند کنیم تا تسلیم آسیب‌ها نشوند.

شایان‌ذکر است، همایش دوروزه علمی و آموزشی کشوری متصدیان حوزه بهداشت روان و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی با حضور مسؤولین وزارت آموزش‌وپرورش و دستگاه‌های مرتبط با این حوزه در حال برگزاری است.

در این همایش کارگاه‌های تخصصی برای مهمانان این همایش برگزار می‌شود و استان بوشهر، میزبان400 نفر همکار است که معاونان پرورشی و فرهنگی، روسا و کارشناسان ادارات امور تربیتی، مشاوره تربیتی و تحصیلی و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی آموزش پرورش استان‌های سراسر کشور از جمله این افراد هستند.

در روز دوم  این همایش چهار کارگاه تخصصی برگزار می‌شود که سه طرح ملی در این کارگاه‌ها مورد واکاوی قرار می‌گیرد.

به اشتراک بگذارید :