پورتال معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی
به وب سایت مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت آموزش و پرورش خوش آمدید.      

راه اندازي باشگاه پيشكسوتان فرهنگي در سراسر كشور
کد خبر: 599525
تاریخ خبر: ۱۳۹۶/۱۲/۲۳ ۱۴:۵۳:۵۷
خلاصه خبر : معاون توسعه مديريت و پشتيباني ازآغاز راه اندازي باشگاه هاي ويژه پيشكسوتان فرهنگي در سراسر كشوراز هفته آینده خبر داد.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش، پيش از ظهر امروز علي الهيارتركمن در مصاحبه با خبرنگار اين مركز از راه اندازي باشگاه پيشكسوتان فرهنگي خبر داد و اظهار كرد: در راستاي تحقق سند تحول بنيادين و اجراي سياست هاي وزير آموزش و پرورش درخصوص تكريم فرهنگيان بازنشسته و استفاده از تجارب ارزنده و 30 ساله پيشكسوتان باشگاه هاي ويژه پيشكسوتان ابتدا در مراكز استان ها و در ادامه در شهرستان راه اندازي مي شود.

الهيار يكي از ضعف هاي نظام اداري را عدم پرورش نيروهای جايگزين و مستندسازي تجارب بازنشستگان برشمرد و خاطرنشان كرد: در جاي جاي سند تحول بنيادين روي اصلاح نظام اداري و استفاده از ظرفيت هاي پيشكسوتان تأكيد شده است.

وي ادامه داد: احساس تكريم در پيشكسوتان، ايجاد انگيزه و تقويت اراده و اعتماد به نفس در آنها، استفاده از ظرفيت هاوتجارب آنها در بعد مدون و مستندسازي، ارتقا و انتقال تجارب به نيروهاي جوان با قرارگرفتن در يك پروسه زماني معيني در كنار پيشكسوتان از جمله مزاياي اين طرح خواهد بود.

معاون توسعه مديريت و پشتيباني، اظهار كرد: اعتلاي منزلت اجتماعي بازنشستگان، استفاده از تجارب و نظريات آنهاو غني سازي اوقات فراغت بازنشسته ها از جمله اهداف تأسيس باشگاه پيشكسوتان فرهنگي است.

وي در ادامه گفت: استان ها بايد براي راه اندازي باشگاه مذكور مكان هايي را با مشخصات تعيين شده معرفي كنند كه ازجمله مي توان به دسترسي آسان براي بازنشستگان، فضاي مطلوب،جذاب و داراي فضاي سبز، وجود اتاق هايي جهت استراحت و كلاس هاي آموزشي، داشتن اتاق ويژه معاینات پزشكي، سالن اجتماعات، اتاق فناوري و كامپيوتر، امكانات ورزشي و استقرار صندوق قرض الحسنه و... اشاره كرد.

الهيار از ارسال بخشنامه مربوط به استان ها خبر داد و افزود: تاكنون 4 استان شهر تهران، البرز، خراسان رضوي و آذربايجان شرقي برای تاسیس باشگاه پيشكسوتان فرهنگي اعلام آمادگي نموده اند و فضاهاي داراي شرايط ايجاد باشگاه را معرفي كرده اند.

وي گفت: در مرحله اول باشگاه پيشكسوتان در 2 استان تهران و البرز در هفته آينده و در استان هاي آذربايجان شرقي و خراسان رضوي در هفته معلم به بهره برداري مي رسد.

معاون توسعه مديريت و پشتيباني تصريح كرد: باشگاه پيشكسوتان فرهنگي تهران در جوار باشگاه فرهنگيان ميدان حر خيابان كاشاني هفته آينده افتتاح مي شود و داراي، چهل واحد اقامتي، سالن جلسه، سايت كامپيوتر و رستوران است و باشگاه پيشكسوتان فرهنگي استان البرز در مهرشهر كرج و با امكاناتي از جمله سالن اجتماعات، كتابخانه ، سالن ورزشي ، فضاي رفاهي، اتاق معاينه، سلامت و مشاوره و ... تا قبل از پايان سال به بهره برداري مي رسد.

وي افزود: برای اجراي مرحله دوم اين طرح ، تاكنون 5 استان ازجمله فارس، هرمزگان، مازندران، اصفهان و زنجان اعلام آمادگي كردند كه در 6 ماهه اول سال 97 باشگاه هاي مذكور افتتاح مي شوند و پيش بيني مي شود 80 درصد استان ها تا پايان سال 97 صاحب باشگاه هاي پيشكسوتان فرهنگي شوند و 20 درصد باقي مانده در سال 98 اقدام كنند.

الهيار خاطرنشان كرد: بازنشستگان فرهنگي هيچ محدوديتي در استفاده از باشگاه پيشكسوتان فرهنگي ندارد و كليه هزينه هاي جاري آن توسط آموزش وپرورش و از طريق بودجه هاي استاني تأمين مي شود، اما مديريت و برنامه هاي فرهنگي توسط هيئت مديره باشگاه پيشكسوتان تهيه و اجرا مي شود.