پورتال مركز اطلاع رساني وروابط عمومي
کدمطلب: HaagObzf     تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۹/۱۶ ۱۲:۲۵:۴۸     
دفتر مراقبت در برابر آسيب هاي اجتماعي وزارت آموزش و پرورش:

تاكنون هيچ درخواستي مبني بر راه اندازي بهاران دانش آموزي از سوي وزارت آموزش و پرورش صورت نگرفته است

دفتر مراقبت در برابر آسيب هاي اجتماعي وزارت آموزش و پرورش اعلام كرد: تاكنون هيچ درخواستي مبني بر راه اندازي بهاران دانش آموزي از سوي وزارت آموزش و پرورش صورت نگرفته است.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش به نقل از معاونت تربيت بدني و سلامت، با توجه به بازتاب گسترده خبر منتشر شده در رسانه ها، مبنی بر درخواست وزارت آموزش و پرورش درخصوص راه اندازي مراکز "بهاران دانش آموزی" در شهر تهران و پرسش هایی که در این زمینه بوجود آمده است ، به منظور تنویر افکار عمومی ، توضیحات و جوابیه ای از سوی دفتر مراقبت در برابرآسیب های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش ، صادر شده است که متن آن به این شرح است:

همانطوری که در گفتگوهای مختلف با رسانه ها اعلام شده است ، یکی از برنامه هایی که دفتر مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی ، طراحی و اجرا می کند ، شناسایی ، مداخله مختصر ، درمان و بازتوانی دانش آموزان در معرض خطر و دارای اختلال مصرف مواد است. در این زمینه ، اقدامات مختلفی با همکاری ستاد مبارزه با موادمخدر ، وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و سازمان بهزیستی کشور ، در دست انجام می باشد که در طی 3 سال گذشته ، و بویژه در سال تحصیلی 95-1394 ، دانش آموزان درمعرض خطر و نیز دارای اختلال مصرف مواد ، شناسایی و جهت درمان و حمایت های اجتماعی ارجاع شدند.

   تجارب حاصله از اجراي این طرح در سه سال گذشته نشان می دهد که ضروری است ظرفیت های لازم برای مدیریت فرایند شناسایی ، درمان و بازتوانی دانش آموزان درمعرض خطر و دارای اختلال مصرف مواد ، گسترش پیدا کند تا مداخلاتی که در این زمینه صورت می گیرد ، از کارایی و اثربخشی بیشتری برخوردار باشند.

برهمین اساس ، در جلسه اخیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان تهران،  در مورد هماهنگی بیشتر دستگاه ها برای درمان اختلال مصرف مواد دانش آموزان در شهر تهران بحث و تبادل نظر شده است و مقرر گردید که آموزش و پرورش ، سازمان بهزیستی ، شهرداری و سایر دستگاه های مسوول در شهر تهران ، در یک مجموعه معین مستقر شده و کلیه خدمات مربوط به دانش آموزان دارای اختلال مصرف مواد را بصورت یکپارچه و هماهنگ ، مدیریت نمایند. این مجموعه ،     صرفا نقش مدیریتی و هماهنگی خواهد داشت و ماموریتی برای نگهداری نوجوانان    دارای اختلال مصرف مواد را دنبال نخواهد کرد. برهمین اساس ، درخواستی از طرف وزارت آموزش و پرورش ، مبنی بر راه اندازی بهاران دانش آموزی ، صورت نگرفته است.

دفتر مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی ، راه اندازی مراکز مددکاری ویژه نوجوانان دارای اختلال مصرف مواد ، در زمینه های مختلف حمایت های اجتماعی که استانداردها و ملاحظات فنی و مصالح تربیتی ویژه این گروه سنی را رعایت نماید ، ضروری دانسته  و از تلاش ها برای ظرفیت سازی در این زمینه ، حمایت نموده و برای این منظور از همکاری کلیه دستگاه ها و سازمان ها ، استقبال می نماید ، ولی در عین حال تاکید می نماید ، برنامه شناسایی ، درمان و بازتوانی دانش آموزان در معرض خطر و دارای اختلال مصرف مواد در چارچوب توافق شده با ستاد مبارزه با موادمخدر ، وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و سازمان بهزیستی کشور ، دنبال می شود و این دفتر برنامه ای برای راه اندازی کمپ های ترک اعتیاد و یا عناوین مشابه در این زمینه ، در دستور کار ندارد.

دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط آموزش و پرورش در سایت منتشر خواهد شد «پیام‌هایی که شامل تهمت یا افترا باشدمنتشر نخواهد شد» پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد
آخرین اخبار
اخبار برگزیده
دیدگاه