تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۱/۱۱ ۱۷:۰۵:۱۹
کدمطلب: 564925
مديرعامل صندوق ذخيره فرهنگيان در استوديو الفبا:
شفافيت و پاسخگويي مهمترين برنامه صندوق ذخيره فرهنگيان است

مديرعامل صندوق ذخيره فرهنگيان در استوديو الفبا گفت: شفافيت و پاسخگويي مهمترين برنامه صندوق ذخيره فرهنگيان است.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش، در ادامه سلسله نشست هاي برنامه پاسخگويي دراستوديو الفبا، مهدي نيكدل، مديرعامل صندوق ذخيره فرهنگيان حضور يافت و به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

وي در ابتداي نشست گفت: اولين برنامه‌ام در ابتداي ورود، به صندوق ذخيره، شفافيت و پاسخگويي بوده است و اعتقاد داريم اگر دنبال شفافيت و پاسخ‌گويي باشيم بسياري از شبهه ها از بين مي رود و شايعات و اتهامات نمي تواند مورد قبول افكار عمومي قرار گيرد. در همين راستا برنامه‌هايي براي افزايش شفافيت را مد نظر قرار داديم كه از جمله آن‌ ها: ورود شركت هاي تحت مديريت صندوق به بورس بوده است، اين ورود باعث مي شود تا هر كاري را  هيأت مديره و مديرعامل شركت ها نتوانند انجام دهند و مجبور به پذيرش و اجراي قوانين بورس باشند. همچنين علاوه بر نظارت صندوق بر اين شركت ها، نظارت مضاعفي از طرف بورس بر اين شركت ها اعمال خواهد شد. در اين راستا شركت پترو فرهنگ جزو آخرين شركت هايي است كه در بورس پذيرفته شده است.

مهدی نيكدل افزود:  از برنامه هاي ديگر ما اين بوده كه تأخير در پرداخت سهم الشركه ملعلمان بازنشسته  نداشته باشيم و در دوره يكساله از مهر95 تا مهر 96، 620 ميليارد تومان به معلمان بازنشسته بابت سهم الشركه پرداخت كرده ايم. از ابتداي تاسيس صندوق تاكنون 2135 ميليارد تومان به معلمان سهم الشركه پرداخت كرده ايم كه از اين مبلغ 60 درصد آن بابت سودي است كه در صندوق سرمايه گذاري كرده اند و 40 درصد ديگر، اصل سرمايه شان است.

وي در مورد سرمايه گذاري صندوق ذخيره فرهنگيان در بانك سرمايه گفت: حداكثر سرمايه گذاري در اين بانك 218 ميليارد تومان هست و اين پول هايي بزرگي كه به فرهنگيان و جامعه اعلام مي‌كنند رقم هاي درستي نيست.  از طرفي شركت هاي اقماري صندوق ذخيره فرهنگيان از بانك سرمايه وام گرفته اند و به آن بدهي دارند و در بدترين حالت اگر بانك سرمايه نتواند مبلغ سرمايه گذاري صندوق را پرداخت كند، قادر هستيم از طريق تهاتر بدهي اين شركت ها، اين سرمايه گذاري را برگردانيم.

مهدي نيكدل درباره اينكه آيا در صندوق ذخيره فرهنگيان اختلاس شده يا نه، گفت: شركت هاي صندوق در دوره اي وارد مشاركت با بخش خصوصي شدند  و اين افراد پول مشاركتي يا مضاربه اي گرفتند و نتوانستند پرداخت كنند. در 90 درصد مواردي كه افراد با صندوق وارد مشاركت شدند باعث ضرر صندوق شد. به همين علت قرار شده است كه اين مشاركت ها با بخش خصوصي انجام نگيرد. كل رقم اين مشاركت ها به افراد و بخش خصوصي حداكثر 300 ميليارد تومان مي شود.

وي گفت كل مشكلات صندوق از مديريت منابع داخل صندوق ذخيره فرهنگيان نبوده بلكه مربوط به يكي از سرمايه گذاري هايي كه انجام داديم، يعني بانك سرمايه بوده است. اكثر بانك ها در طول اين سال ها متضرر شده اند و دليل  ضررها اين بوده كه عده اي از بانك وام گرفته اند و سرمايه گذاري در  ملك يا ساخت و ساز كرده اند، حالا كه ارزش ملك پايين آمده يا ساخت وسازهاي آن با فروش مواجه نشده و با ركود برخورده اند، نتوانسته اند اموال خود را نقد كنند و اين اتفاقات باعث شده تا بانك ها متضرر شوند و نتوانند مطالبات خود را وصول كنند،  بانك سرمايه هم مانند همه بانك ها چنين مشكلي دارد. اما هر اتفاقي افتاده و هركسي پولي برده، پولي خورده يا به اصطلاح اختلاس كرده، در بانك سرمايه بوده است و  اتفاق اينچنيني در صندوق رخ نداده است.

كل سرمايه گذاري صندوق در بانك سرمايه كمتر از 9/4 ارزش دارايي هاي صندوق ذخيره فرهنگيان است. ما سهامدار بانك سرمايه هستيم و بانك سرمايه تحت قوانين بانك مركزي اداره مي شود. در اين زمينه بانك مركزي طبيعتا نسبت به اتفاقات بانك سرمايه پاسخگو باشد. با اينكه ما سهامدار و سرمايه گذار بانك سرمايه هستيم، بعداز 5/1 ماه نامه نگاري با بانك مركزي هنوز نتوانسته ايم تاييديه دو عضو هيأت مديره براي اين بانك را از بانك مركزي بگيريم، و در صورت چنين نظارت هاي سختگيرانه اي از طرف بانك مركزي، پاسخگويي به افكار عمومي هم  در حيطه اختيارات آن است. صندوق ذخيره فرهنگيان به عنوان سهامدار بانك سرمايه است و اگر هر اتفاقي براي بانك سرمايه بيافتد ما به اندازه 218 ميليارد تومان سرمايه مان مسئول هستيم كه اين سرمايه را به صورت تهاتر وام هاي شركت هايمان  با بانك سرمايه قادر به وصل هستيم.

متاسفانه افرادي به كمك برخي نمايندگان در مجلس نام تخلف در بانك سرمايه را از تيتر خبرها برداشته اند و اعلام مي كنند كه در صندوق ذخيره فرهنگيان اختلاس شده است. اگر اين شيوه درستي است چرا در ساير بانك ها كه اختلاس رخ مي دهد آن را به آن نهاد و سازمان منتسب نمي‌كنند و نمي‌گويند اختلاس در فلان نهاد يا سازمان يا دستگاه سهامدار اتفاق افتاده؟

نيكدل در ادامه افزود: برخي ها به صورت عمد و با آگاهي درصدد هستند اختلاس در بانك سرمايه را منتسب به صندوق ذخيره فرهنگيان، آموزش و پرورش و دولت روحاني كنند و متاسفانه سياست را به عرصه اقتصاد كشانده اند و با اين كار به سرمايه هاي معلمان آسيب زده اند و باعث كاهش ارزش سهام برخي از شركت هاي صندوق شده اند.

تسهيلات سفر براي فرهنگيان

وي درباره تسهيلات جديد اين صندوق به فرهنگيان گفت:  تسهيلات اعتباري براي سفر فرهنگيان در نظر گرفته ايم و براي زيارت عتبات، به هر نفر تا سقف 5/1 ميليون تومان و به هر خانواده تا 9 ميليون تومان وام بدون هيچ بهره اي و فقط با 5/1 درصد كارمزد ارايه  و براي ساير سفرها، تسهيلاتي با كارمزد 7 درصد  در اختيار فرهنگيان قرار مي دهيم.

وي  در مورد امكان حضور فرهنگيان بازنشسته در صندوق گفت:چون كمك دولت به صندوق شامل بازنشستگان نمي شود، به همين علت معمولا آن‌ها تمايل ندارند كه در صندوق بمانند.

 مهدي نيكدل درباره تفاوت سرمايه گذاري فرهنگيان در صندوق ذخيره يا بيمه هاي عمر گفت: نرخ سود بيمه هاي عمر بر اساس قوانين مشخص شده است وحداكثر سود آنها 10 درصد هست و اين سود حاشيه اي است كه در محاسبات بدست مي آورند، اما در 22 سال گذشته بطور ميانگين در صندوق ذخيره سود ساليانه 17 درصد اتفاق افتاده و اين نشان مي دهد كه سرمايه گذاري در صندوق 7 درصد به صرفه تر است.

رييس صندوق ذخيره فرهنگيان درباره برنامه هايي كه در صندوق ذخيره فرهنگيان انجام شده است گفت، ما به دنبال تجديد ساختار در صندوق بوده ايم، افراد متخصص در حوزه هاي مختلف را وارد صندوق كرده ايم و در اين مدت 70 مدير شركت هاي صندوق را كه عملكرد مناسبي نداشتند تغيير داده ايم و مديران جديد را با معيار پاكدستي، سلامت، تخصص و تجربه در رشته تخصصي آن شركت انتخاب كرده‌ايم، كسري آيين نامه هاي صندوق را تكميل كرده ايم و در مواردي مانند پاداش ها اين آيين نامه ها را تكميل كرده ايم، كميته هاي حسابرسي و ريسك را در تمامي شركت هاي صندوق ايجاد كرديم تا سرمايه گذاري هاي آن ها‌ بدون تحليل و بررسي نباشد.

وي درباره سهمي كه از حقوق ماهيانه، فرهنگيان به صندوق پرداخت مي‌كنند گفت: در حال حاضر 12/1 درصد حق شغل و شاغل فرهنگيان عضو به صندوق پرداخت مي‌شود كه پيشنهاد داده‌ايم اين پرداخت ها تا سقف 5  درصد به انتخاب فرهنگيان افزايش يابد و در اينصورت سهم دولت مطابق قانون افزايش يابد  و در دراز مدت ميزان سرمايه گذاري و سود فرهنگيان بيشتر مي شود و به نفع آنان خواهد بود.

وي درباره چابك سازي شركت هاي صندوق ذخيره گفت: در ساختار صندوق، هلدينگ هاي تخصصي ايجاد كرده ايم و شركت هايي كه دليلي ندارد در آن حضور داشته باشيم از آن خارج شده‌ايم. استراتژي اصلي ما به سمت مديريت سرمايه است و به دنبال مديريت بنگاه نيستيم. در اين حالت چابكي و انعطاف پذيري ما افزايش مي يابد و قابليت نقد شوندگي سرمايه‌هايمان را در مواقعي مانند پرداخت حق الشركه به فرهنگيان در زمان بازنشستگي داريم.

مهدي نيكدل درباره انتخابات نمايندگان فرهنگيان در صندوق ذخيره فرهنگيان گفت: يكي از مزيت هاي اين طرح آن است كه صندوق خيلي وابسته به وزير آموزش وپرورش نخواهد بود و حضور اين دو نماينده در هيات مديره و يك نفر بازرس افتخاري، يكي از مهمترين اثرهاي آن تمرين دموكراسي است و باعث شفافيت و اطلاع رساني در صندوق مي شوند و تاثير خوبي در بين افكار عمومي و جامعه فرهنگيان خواهد داشت.

وي درباره اينكه درگذشته برخي مديران صندوق بطور سفارشي براي افرادي از بانك سرمايه وام گرفتند، گفت: ما گزارش چنين اتفاق هايي را نداريم اما اگر چنين اتفاقي افتاده باشد، تخلف بانك است. البته تاآنجايي كه اطلاع دارم افرادي كه وام هاي مشكوك الوصول گرفته اند قدرت خيلي بالاتر و سفارش هاي قوي تر داشته اند و با اين تلفن هايي كه اشاره مي كنيد، آن اختلاس ها بوجود نيامده است.

مديرعامل صندوق ذخيره درباره سرمايه گذاري هاي انجام شده توسط صندوق گفت: 700 ميليارد تومان  در شركت ‌هاي پتروشيمي سرمايه گذاري كرده ايم و در حال حاضر  اين دارايي 3500 ميليارد تومان ارزش دارد. سرمايه گذاري هاي صندوق در بخش مسكن با وجود ركود در اين بخش سودده بوده اما اين سوددهي به نسبت كمتري نسبت به ساير سرمايه گذاري ها اتفاق افتاده است.    

 مهدی نيكدل گفت: در سال 92 به دليل تفاوت نرخ ارز،  1192 ميليارد تومان سود د اشته ايم و از سال 92 روند سود كاهشي بوده اما در تمامي 22 سال عمر صندوق هميشه سودده بوده و ميانگين 17 درصد سود را داشته است. البته برخي از سودهاي ما در حساب ها پنهان هست و  به صورت ذخيره هستند و حسابرس در برخي موارد تا همه حساب ها كامل نشود، اجازه نمي دهد سودها برداشته شود و اگر اين را نيز بعنوان سود عنوان كنيم ميزان سود صندوق بالاتر خواهد رفت.

وي درباره اظهار نظر كميسيون آموزش و تحقيقات درباره اينكه  اطلاعات صندوق از سال 92 به قبل به آن‌ها داده نشده است و به همين علت هيات تحقيق و تفحص گزارشي از قبل از اين تاريخ آماده نكرده است، گفت: ما همه اطلاعات صندوق را از سال 74 تا سال 96 به هيأت تحقيق و تفحص داده‌ايم واين اطلاعات  حدود 20 هزار برگ آغاز شده است و همه آن ها را اسكن كرده ايم و در اختيار اين هيات قرار داده ايم. هيات تحقيق و تفحص از سال 92 به بعد مدارك صندوق را بررسي كرده در حاليكه به نظر ما بسياري از اتفاق ها، مربوط به تهاترهاي  سال 90 است.

وي درباره گزارش تحقيق و تفحص غير رسمي كه قبلا توسط يكي از خبرگزاري منتشر شده  گفت: طبق آن گزارش نشان مي دهد نمايندگان مجلس به دليل عدم آشنايي با پروژه هاي پتروشيمي، عنوان پروژه هاي سنگين نيمه تمام را آورده اند. پروژه هاي پتروشيمي سرمايه گذاري زيادي را مي طلبد و زمان بر است و در حال حاضر در پروژه فارس خاورميانه 65 درصد پيشرفت داشته ايم و اميدواريم اين پروژه در سال آينده به بهره برداري برسد.

مهدی نيكدل درباره آورده دولت در طول برنامه پنجم گفت: دولت در اين برنامه تكليف نداشته كه سهمي در صندوق ذخيره فرهنگيان پرداخت كند، اما در طول برنامه، 123 ميليارد تومان پرداخت كرده است و ما به استناد مبلغ پرداخت شده به دادگاه مراجعه كرده ايم تا بتوانيم دولت را مكلف كنيم تا700 ميليارد تومان، بابت برنامه پنجم به عنوان آورده دولت به  صندوق ذخيره فرهنگيان پرداخت كند.

گالري تصاوير را اينجا ببينيد.

به اشتراک بگذارید :