تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۶/۱۹ ۱۳:۲۵:۰۰
کدمطلب: iJtqoPSs
رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنايی خبرداد:
فعاليت 10هزار و 570 مدرسه استثنايي در كشور

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنايی با بيان اين كه در زمینه جذب و تحت پوشش قرار دادن فرزندان واجب التعلیم در کشور با مشکل مواجه هستیم و در این زمینه با استاندارد جهانی فاصله داریم، از فعاليت 10هزار و 570 مدرسه استثنايي در كشور خبرداد.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش، مجید قدمی با بیان اینکه بودجه سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور نسبت به چهار سال گذشته حدود چهار برابر شده، افزود: جمع دانش آموز تلفیقی تحت پوشش سازمان هم اکنون حدود 130 هزار نفر است که این تعداد دانش آموز در 10 هزار و 570 مدرسه و زیر نظر 23 هزار نیروی انسانی تحصیل می دهند.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنايی ادامه داد: بیشترین گروهی را که تحت پوشش داریم دانش آموزان آسیب دیده ذهنی هستند و ناشنوایان و نابینایان در رتبه های بعدی قرار دارند. گروه های چند معلولیتی و اوتیسم هم از جمله این دسته افراد هستند که حدود 2 هزار دانش آموز اوتیسم داریم و برنامه های آموزشی خیلی خوبی برای این دسته از دانش اموزان طراحی و اجرایی شده و در این رابطه معلمان گروه اوتیسم هم دوره های آموزشی ویژه را گذرانده اند.

وي افزود: در کشور به خصوص در مناطق دور افتاده و روستایی که مدرسه نداریم همچنان خانواده هایی بسر می برند که اعتقادی به ادامه تحصیل فرزندان خود ندارند و از این رو نمی توان عدد سریع و صحیح از دانش آموزان بازمانده از تحصیل اعلام کرد.

قدمي تصریح کرد: پدیده پنهان کاری فرزندان برای جلوگیری از ادامه تحصیل که در برخی مناطق دور افتاده و روستایی وجود دارد امری ناپسند و به دور از دستورات دین و شرع است.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنايی با بیان اینکه اکنون 110 مرکز شبانه روزی درسطح کشور بطور رایگان آماده ارائه خدمت به دانش آموزان بازمانده از تحصیل وجود دارد، افزود: عدد تحت پوشش سازمان مدارس استثنایی به خوبی نشان می دهد که این سازمان با مسائل و مشکلات عدیده ای از جمله ممانعت برخی خانواده ها به خصوص مناطق دور افتاده با حضور فرزندانشان در مدرسه و مهمتر از آن پدیده پنهان کاری فرزندان، مواجه است.

قدمی گفت: بطور کلی در زمینه جذب و تحت پوشش قرار دادن فرزندان واجب التعلیم درکشور با مشکل مواجه هستیم، و از طرفی با استاندارد جهانی فاصله داریم و از خانواده های که تاکنون نسبت به ثبت نام فرزندان خود اقدام نکرده اند، درخواست داریم به مراکز آموزش و پرورش مناطق خود مراجعه و از امکانات رایگانی که فراهم شده برای آینده بهتر فرزندان خود، بهره برداری کنند.

وی با بیان اینکه آمار پوشش دانش آموزان استثنائی طی سالهای اخیر از سوی این سازمان از لحاظ کمی و آموزش مربیان از لحاظ کیفی، گویای سطح فعالیت سازمان مدارس استثنایی است، افزود: در سال 92 دانش آموزان تحت پوشش این سازمان 110 هزار نفر بود که در سال جاری به حدود 130 هزار نفر افزایش یافته و از نظر محتوایی آموزش مربیان رشد چشمگیری داشته تا دانش آموز آسیب دیده و چند معلولیتی بازمانده از تحصیل به حداقل کاهش یابد.

قدمی با بیان اینکه رشد افزایش تحت پوشش دانش آموزان استثنائی طی این مدت به خاطر فرهنگ سازی، تشخیص به موقع کارشناسان، ایجاد مدارس شبانه روزی از سوی دولت و همچنین مشارکت خانواده ها در امر تحصیل فرزندان است، اظهار کرد: در این رابطه هیچگونه افزایش معلولیت نداشته ایم بلکه همکاری مردم در این زمینه پوشش دانش آموزان معلول را افزایش داده است.

به اشتراک بگذارید :