17 محرم 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۳/۲۰ ۱۳:۴۹:۵۸
کد مطلب:  866061
معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی :
کاهش ابعاد کتاب‌های دوره ابتدایی / اعلام قیمت کتاب های درسی دوره‌های مختلف تحصیلی

 معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی از کاهش  ابعاد 4 جلد از کتاب‌های دوره ابتدایی با هدف کاهش وزن کیف دانش آموزان خبر داد و قیمت کتاب‌های درسی در سال جدید را تشریح کرد.

 به گزارش معاونت روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت آموزش و پرورش، علی باقرزاده، اظهار کرد:  با هدف کاهش وزن کیف  دانش آموزان در سال تحصیلی ۹۹-۹۸ اندازه چهار کتاب دوره ابتدایی کوچکتر شده و از قطع رحلی به قطع وزیری تغییر می‌کند.

وی با اشاره به تصمیم سازمان پژوهش برای تغییر کتب درسی در سال‌های آتی تصریح کرد: در این برنامه اولویت با دوره ابتدایی است که کتب بزرگتری به لحاظ سایز دارند؛ البته در دوره متوسطه تعداد کتاب‌های رحلی کم است و تنها در کارودانش و فنی کتاب هایی با این ابعاد  وجود دارد که البته با توجه به ضرورت بزرگ‌نمایی تصاویر در برخی رشته‌ها، باید چاپ در ابعاد قبلی ادامه یابد.

باقرزاده از تاثیر این طرح بر کاهش میزان کاغذ ضایعاتی خبرداد و افزود:  ماشین آلات چاپ با قطع وزیری سازگارند و چاپ کتاب در قطع رحلی باعث افزایش ضایعات کاغذ می‌شود، لذا پیش بینی می شود اگر نیمی از کتب فعلی در قطع رحلی، از این پس با قطع وزیری چاپ شوند، ۱۵۰۰ تا ۲۰۰ تن کاغذ ضایعاتی کمتر شود.

 وی درخصوص قیمت کتاب‌های درسی در سال جدید اظهار کرد: قیمت کتب درسی دوره ابتدایی از ۱۶هزار و ۱۰۰تومان تا ۲۷هزار تومان متغیر است.

معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی افزود: قیمت کتاب‌های پایه اول ابتدایی ۱۶هزار و ۱۰۰تومان، پایه دوم ۱۷هزار و  ۵۰۰تومان، پایه سوم ۲۲هزار و۱۰۰تومان، پایه چهارم ۲۲هزار و ۶۰۰تومان، پایه پنجم ۲۲هزار و ۶۰۰تومان و پایه ششم ابتدایی ۲۶هزار و ۹۰۰تومان است.

وی اضافه کرد: قیمت کتاب‌های دوره اول متوسطه نیز ۴۵هزار تومان است. قیمت کتب درسی پایه هفتم ۴۵هزار تومان، پایه هشتم ۳۷هزار و۴۰۰تومان و پایه نهم ۳۹هزار و ۶۰۰تومان است.

باقرزاده میانگین قیمت کتب درسی متوسطه دوم به انضمام کتب فنی و کاردانش را حدود ۵۰هزار تومان اعلام و عنوان کرد: قیمت کتب پایه دهم حدود ۴۷هزار تومان، رشته تجربی ۴۹هزار و ۵۰۰تومان، رشته ریاضی ۴۹هزار و ۱۰۰تومان و رشته انسانی ۴۴هزار و ۸۰۰تومان است.

وی ادامه داد: میانگین قیمت کتب پایه یازدهم و دوازدهم نیز حدود ۵۰هزار تومان است و کتب دوره فنی کاردانش نیز برای هر رشته با توجه به تعداد کتب متفاوت است.

معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی درصد رشد قیمتی کتب درسی را ناچیز دانست و افزود: به طور کلی میزان افزایش در دوره ابتدایی حدود ۹درصد، متوسطه اول ۸درصد و در دوره دوم متوسطه با توجه به تعداد و تنوع کتب کاردانش و فنی و حرفه‌ای حدود ۱۹درصد است.

به اشتراک بگذارید :